rank math seo ayarları tüm detaylarıyla - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 13 dk, 59 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
557 kere okundu}
4 Eylül 2021

rank math seo ayarları tüm detaylarıyla

Rank math seo ayarları tüm detaylarıyla

rank math seo
Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda son zamanlarda popüler olan bir seo eklentisinden bahsedeceğim. bu eklenti ile birçok alışkanlığınızı belkide değiştireceksiniz.
Eklentimizin ismi, Rank math seo eklentisidir. günümüzün popüler seo eklentilerinden olan rank math seo eklentisinin bu yazımda sizlere kurulumunu ve ayarlarını tüm detaylarıyla anlatacağım.
Eğer bir seo eklentisi kullanmıyorsanız ya da kullanmış olduğunuz seo eklentisinden memnun değilseniz, yeni bir seo eklentisi arayışı içerisinde iseniz rank math seo eklentisini kullanmanın tam zamanıdır.

Rank math seo eklentisi nedir

Rank math seo eklentisi güçlü daili özellikleri ile wordpress sitenizin seosunu yapmanıza olanak sağlayan bir eklentidir. İkiyüz binden fazla kullanıcısı olan bu seo eklentisi ile içeriklerinizi google üzerinde görebileceksiniz.
yoast seo
all in one seo pack
eklentisi kullanıyorsanız kolaylıkla ayarlarınızı rank math seo eklentisine içeriye aktar yöntemi ile aktarabilirsiniz.
Kendine özel kurulum sihirbazı ile ayarlarınızı bir kaç dakika içerisinde yapabilirsiniz. basit ve gelişmiş kurulum seçenekleri ile eklentinin ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz.
Google Index API özelliği ile sayfalarınız google tarafından indexlenecektir.
Bu küçük bilgiyi verditen sonra rank math seo eklentisinin kurulumuna geçebiliriz.

Rank math seo eklentisi kurulumu

rank math seo
eklentisini tıpkı diğer wordpress eklentileri gibi iki farklı yöntemle kurabiliriz. ben bu yazımda en çok tercih edilen iki yöntemden bahsedeceğim.

wordpress eklenti dizinini kullanarak eklenti yükleme

Genellikle ilk tercih edilen yöntem wordpress eklenti dizini kullanarak eklentiyi yüklemektir. wordpress eklenti dizininden eklenti yüklemek için;
wp-yönetim panelinize giriş yapın, eklentiler sekmesi altında yer alan yeni ekle bağlantısına tıklayın.
Yeni ekle sayfasında karşınıza çıkan arama kutusuna rank math seo yazıp eklentiyi aratın. arama sonuçlarından eklentiyi bulup yükleme işlemini başlatın. eklenti yükleme işlemi bittikten sonra aynı sayfa üzerinden eklentiyi etkinleştirin.

ftp üzerinden eklenti yükleme

Ftp üzerinden eklentiyi yükleme imkanınızda bulunmaktadır. bu yöntem benim sıkça kullandığım bir yöntemdir. bu yüzden bu yöntemide anlatacağım sizlere.
Ftp üzerinden eklentiyi yüklemek için
rank math seo
eklentisini bilgisayarınıza indirin.
File zilla ve ya başka bir ftp aracını kullanarak sunucunuza bağlantı yapın. cpanel kullanıyorsanız public_html plesk panel kullanıyorsanız ise htdocs klasörü içerisinde yer alan wp-content/plugins adımlarını izleyin.
plugins klasörü içerisinde yüklediğiniz eklentileri bulabilirsiniz. eklentiyi buraya zipten çıkarıp yükleyin.
Yükleme işlemi bittikten sonra, wp-yönetim panelinize gidin. eklentiler sekmesi altında yer alan yüklü eklentiler bağlantısından eklentiyi etkinleştirin.
Artık eklentinin kurulumunu gerçekleştirdik. şimdi ise yazının devamında rank math seo ayarlarını okuyabilecek, en doğru şekilde ayarlarınızı yapılandırabileceksiniz.

Rank math seo ayarları

Bir web sitesi için gerekli olan tüm seo ayarlarını sizler için burada yazıyorum. bu kısmı okuyarak ayarlarınızı yapılandırmaya başlayın.

Rank Math » Dashboard

– Modules :
404 Monitor: Aktif
Bu özellik ziyaretçilerin ve arama motorların ulaşamadığı 404 bulunamadı sayfaları kayıt altına alır. Kullanıcı deneyimi için bu sayfaları tespit etmeniz gerekir, aktif duruma getirmenizi tavsiye ederim.
ACF: Pasif
Advanced Custom Fields (ACF) eklentisini kullanıyorsanız aktif hale getirin. Bu özellik RankMath’ın gelişmiş özel alanlardaki içeriği okumasına ve taramasına olanak sağlamaktadır.
AMP: Pasif
web sitenizde herhangi bir AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) eklentisi kurulu ise aktif hale getirin. aksi taktirde aktif etmenize gerek yoktur.
bbPress: Pasif
BbPress forum sistemi için meta desteği sağlamaktadır. ben herhangi bir forum modülü kullanmıyorum bu yüzdende bu ayarı kapalı bıraktım.
BuddyPress: Pasif
BuddyPress sosyal ağ sistemini kullanıyorsanız, sayfaları seo dostu hale getirmek, meta etiket konfigürasyonu için etkinleştirebilirsiniz.
Instant Indexing: Aktif
Rank Math’ın en muhteşem özelliği ile karşınızdayım! web Sitenize içerik eklenmesi veya güncellenmesi durumunda anında Google Indeks alabilmeniz için bu özelliği aktif hale getirmelisiniz.
Link Counter: Aktif
Dahili ve harici bağlantıların sayımı için bu ayar açık bırakmanız tavsiyedir.
Local SEO & Google Knowledge Graph: Aktif
Yerel bir işletmeyseniz yapısal veri işaretlemesi için etkinleştirin. Arama motorları zengin şema kullanımını olumlu bir sinyal olarak değerlendirebilir.
Redirections: Aktif
404 sayfalarından kurtulmanızı sağlar. Silinen ya da var olmayan içerikleri 301 durum koduyla kolayca yeniden yönlendirebilirsiniz.
Schema (Structured Data): Aktif
Zengin arama sonuçları ve yapılandırılmış verilerin desteği için etkin hale getirmelisiniz.
Role Manager: Pasif
Rol Yöneticisi hangi kullanıcı gruplarının rank math ayarlarını değiştirebileceğini ve yetkilendirmeyi kontrol etmenizi sağlayan bir ayardır. pasif kalmasında bir sakınca yoktur.
Search Console: Aktif
Google Arama Konsolu entegrasyonu ile web siteniz hakkında önemli google bilgilendirmelerini ve uyarılarını wordpress admin panelinde doğrudan görüntülemenize olanak sağlayan bir ayardır.
SEO Analysis: Aktif
Seo analiz aracı ile kapsamlı olarak site içi optimizasyon süreciniz değerlendirilir.
Sitemap: Aktif
Dahili site haritası modülünü etkinleştirin ve harici eklenti kurulumlarından kurtulun.
WooCommerce: Pasif
WooCommerce e-ticaret modülünü kullanıyorsanız aktif durumda olmasını tavsiye ederim.
– Help :
Activate Now butonu ile RankMath.com sitesine kayıt olun ve lisansınızı ücretsiz olarak aktifleştirebilirsiniz.

– Setup Wizard (Hızlı Kurulumm)

Başlangıç ekranında (Getting Started) “Your website is compatible to run Rank Math SEO” yazısının yanında bulunan MORE butonuna tıklayın ve eklentinin sunucunuzla olan uyumluluğunu doğrulayın. Start Wizard > ile devam edin.
Your Site (1) ekranında kişisel blog veya kurumsal web sitesi seçimi yapın. Ayrıca Google ve sosyal paylaşımlar için varsayılan bir görsel yükleyin.
Search Console (2) ekranında web sitenizin Google Arama Konsolu ile ilişkilendirmesini sağlayın.
Sitemap (3) ekranından görselleri de içeren bir site haritası oluşturmak için “Sitemaps” ve “Include Images” özellikleri açın. Seçim alanından Yazılar, Sayfalar, Kategoriler hepsini tikli hale getirin.
Optimization (4) ekranında Noindex Empty Category and Tag Archivesseçeneği ON olsun böylece boş etiketler ve kategoriler indekse kapatılacaktır. Nofollow External Links ve Open External Links in New Tab/Window seçeneklerini de On hale getirerek harici dış bağlantıların rel=nofollow tag ile yeni sekmede açılmasını sağlarsınız.
Kurulum başarıyla sona erdi. Sonuç ekranında site geneline özel bir seo skoru görüntüleyeceksiniz. Enable auto update of the plugin: kapalı otomatik eklenti güncellemelerini kapatın. Proudly Show the SEO Score to Your Visitors: kapalı ayarıyla seo skorunu ziyaretçilerden gizleyin.

– Import & Export

Yoast SEO ve All in SEO Pack eklentilerinde kullandığınız tüm ayarları bu eklentiye içe aktararak taşıyabilirsiniz.
Bunun için Plugin Importers alanından tüm seçenekleri tikleyerek import demeniz yeterli olacaktır.
Ayrıca dışa aktarma işlemiyle ayarlarınızı yedekleyebilirsiniz.

Rank Math » General Settings

– Links :
Strip Category Base: On
Kategorilerin kalıcı bağlantılarında (URL) bulunan /category/ ön ekini kaldırmak için On duruma getirin.
Redirect Attachments: On
Ek sayfalarını, ortam dosyasının bulunduğa yazıya yönlendirir. Böylece Google Görsellerden web sitenize tıklayan bir ziyaretçi doğrudan ortam dosyasını görüntülemeyecek, ilgili içeriğe yönlendirilmiş olacaktır.
Redirect Orphan Attachments:
Dosya eki herhangi bir sayfaya bağlı değilse ana sayfaya yönlendirilecektir. Bu alana web sitenizin tam URL adresini girmeniz gerekir.
Remove Stopwords from Permalinks: Off
Kalıcı bağlantılarda bazı kelimelerin (ve, veya, bir gibi) gösterilmesini engelleyebilirsiniz.
Nofollow External Links: On
Harici bağlantılara otomatik olarak NoFollow etiketi eklemek için aktif etmelisiniz.
Nofollow Image File Links: On
Görsel harici bağlantılara nofollow etiketi eklemek için açık duruma getirin.
Nofollow Domains
Bu alanı boş bırakınız.
Nofollow Exclude Domains
İstenilen web sitelerine nofollow etiketi uygulanmasın. Facebook, Google, Wikipedia gibi otoriter sitelere dofollow link vermek isteyebilirsiniz. (her satıra site-adresi.com formatında bir site adresi giriniz, http(s) ve www içermemelidir!)
Open External Links in New Tab/Window: On
Yine harici bağlantıların (dış linklerin) yeni sekmede açılmasını istiyorsanız aktif edin. Böylece bağlantı tıklaması yüzünden oluşan olası ziyaretçi kayıplarını önleyebilirsiniz.

> Images

Add missing ALT attributes: On
Alt etiketi olmayan görsellere alt etiketi ekler.
Alt attribute format:%title% %count(alt)% – %filename%
Alt etiketi yazı başlığı ve dosya adı kullanılarak doldurulur. SEO faydası için bu şablonu kullanabilirsiniz.
Add missing TITLE attributes: On
Title (başlık) etiketi olmayan görsellere alt etiketi ekler.
Title attribute format: %title% %count(title)% – %focuskw%
Görsel title etiketini yazı başlığına ve odaklanan kelimeye göre oluşturur.

Breadcrumbs

Alt sayfalar için (“Ana sayfa > Kategori > Yazı”) linkleri içeren bir dolaşım menüsü oluşturur.
Temanızda bu özellik yoksa kullanabilirsiniz.
Tüm ayarlar varsayılan şekilde kalabilir.
Tema dosyanıza kodunu eklemeniz gerekmektedir.
+ Webmaster Tools bölümünden arama motorları için web site doğrulaması yapabilirsiniz. Robots.txt ve .htaccess bölümünü dokunmamanızı öneriyorum.

Others

Usage Tracking: Off
Eklentinin, web sitenizden veri toplamasına izin vermek istemiyorsanız Off yapın.
Show SEO Score: Off
Sayfanın seo skorunu kullanıcılara göstermek istemiyorsanız Off yapın.
RSS Before Content ve RSS After Content alanlarını boş bırakabilirsiniz.

>>> 404 Monitor

Mode: Simple
Hata günlüğü kaydı için basit modu seçmeniz yeterlidir. Gelişmiş mod yüksek kaynak tüketime neden olur.
Log Limit: 100
Günlükteki maksimum satır sayısını belirler. Default varsayılan değerde kalabilir.
Exclude Paths
Bazı URL dizinlerini veya seçili kelimeleri içeren sayfaların kaydını durdurabilirsiniz. (Contains = içeren, Exact = tam)
Ignore Query Parameters: Off
Kayıt tutarken url sorgu parametrelerini (soru işaretinden sonraki kısmı) yok saymak için kapalı olarak işaretleyin.

Redirections

Debug Redirections: Off
Gelişmiş ve karmaşık log kaydı tutmak istemeyebilirsiniz.
Fallback Behavior: Default 404
Hedef URL tespit edilemezse ziyaretçilere varsayılan 404 sayfasını gösterebilirsiniz.
Redirection Type: 301
Google ve diğer arama motorları 301 yönlendirme kodunu önermektedirler.
Auto Post Redirect: On
Bir sayfanın veya yazının URL’sini değiştirirseniz otomatik olarak eski bağlantıdan yeni bağlantıya 301 yönlendirme oluşturur.

Global Meta

Robots Meta:
Buradaki hiçbir meta robots etiketini seçmemeniz önerilir. Varsayılan meta robots değerini ayarlamak içindir
Advanced Robots Meta: -1 -1 Large
Sırası ile bu değerleri girebilirsiniz. Arama motorlarında öne çıkan snippet için kısıtlamayı kapatabilirsiniz.
Noindex Empty Category and Tag Archives: ON
Yazı içermeyen etiket ve kategori arşivlerine noindex etiketi atar.
Separator Character
Yazı başlığı ile site başlığı arasında yer alacak özel karakteri belirleyebilirsiniz.
Capitalize Titles: Off
Başlıkta yer alan kelimelerin ilk karakterlerini büyük harfe çevirir. (bu bir yazıdır > Bu Bir Yazıdır)
OpenGraph Thumbnail
Görsel içermeyen sayfaların Facebook’ta paylaşılması durumunda öne çıkarılmış varsayılan bir resim yükleyin. (Önerilen görüntü boyutu 1200 x 630 piksel)
Twitter Card Type: Summary Card with Large Image
Twitter paylaşımları için büyük görsel içeren bir meta kartı oluşturur. {Global Meta Görsel}

Local SEO

Person or Company: Kişisel (Person) ve şirket (Company) seçimi yapın.
Name: Şirket ismi veya site ismi giriniz.
Logo: Minimum 160x90px bir logo upload edin.
URL: Ana sayfanızı işaret eden tam URL adresinizi yazınız.

Social Meta

Bilgi Grafiği kartlarında görüntülenmek üzere web sitenizin sosyal medya bağlantılarını veya kullanıcı adlarını tanımlayın.

Homepage

Ana sayfanız için başlık ve meta açıklama etiketlerini belirtin.
Homepage Robots Meta: Default olarak kalabilir.
Facebook için de bir başlık, meta açıklama ve görsel belirtebilirsiniz.

Authors

Author Archives: On
Yazar sayfalarını devre dışı bırakabilirsiniz ancak Google arama motorunun E-A-T (Uzmanlık, Yetkinlik, Güvenilirlik) sinyali için etkinleştirmeniz önerilir. Devre dışı bırakmanız durumunda yazar arşivleri ana sayfanıza yönlendirilir.
Author Base: /yazar/
Yazar sayfaları için bir ön ek belirleyebilirsiniz.
Author Robots Meta: Custom
Yazar sayfalarının meta etiketlerini düzenleyebilirsiniz.
Author Robots Meta: NoIndex
No Index seçeneğini tikleyerek indekse kapatabiliriz.
Author Advanced Robots
Author Archive Title
Author Archive Description
Add SEO Meta Box for Users
Indekse kapalı olacağı için bu ayarların bir önemi yoktur. Varsayılan olarak bırakabilirsiniz.

Misc Pages

Önemli ince ayarları içeren bölümdür. Tarama bütçesi optimizasyonu için noindex yapılandırması mutlaka doğru şekilde yapılmalıdır.
Date Archives: Off
Tarihe göre arşiv sayfaları oluşturmamak için kapatın. Bu özelliği açık tutmanız zayıf içerikle beraber gereksiz indeks almanıza neden olur.
Search Results Title: %search_query% Arama Sonuçları %page%
Arama sayfalarında kullanılacak başlık formatıdır.
404 Title:
Sayfa Bulunamadı sayfalar için başlığı düzenleyin.
Noindex Search Results: On
Site içerisinde yapılan arama sayfalarını noindex olarak ayarlayın.
Noindex Paginated Pages: On
Ardıl sayfaları (/page/2/ gibi) index alımına kapatın.
Noindex Archive Subpages: On
Arşivlere ait ardıl sayfaları index alımına kapatın.
Noindex Password Protected Pages: On
Şifre korumasına sahip alt sayfaların arama motorları tarafından dizine eklenmesini önleyebilirsiniz.

> Yazılar / Sayfalar

Yazılar ve sayfalar bölümünün ayarları birebir aynıdır. Tek fark, sayfalar için Article Type: Article olarak seçebilirsiniz.
Single Yazı Title: %title% – Site Adı
Yazılar için varsayılan başlık formatıdır.
Single Yazı Description: %excerpt%
Yazılar için varsayılan meta açıklamasını içerikten çeker.
Schema Type: Article olarak ayarlayabilirsiniz. Blog yazılarınız için yapısal veri işaretlemesi yapar.
Headline ve Description bölümleri varsayılan olarak kalabilir. ( %seo_title% ve %seo_description% )
Article Type: Blog Post olarak ayarlamanızı öneririm. Bilim ağırlıklı blog siteleri Article ve haber sitesi sahipleri News Article olarak işaretleyebilir.
Post Robots Meta: Default olarak bırakılabilir
Link Suggestions: On yaparak yazı eklerken içerikle ilgili önerilen bağlantıların listelenmesini isteyebilirsiniz. (Link Suggestion Titles: Titles olmalıdır)
Son olarak Primary Taxonomy: Kategoriler ve Add SEO Meta Box: On ve Bulk Editing: Enabled şeklinde ayarlayın.
Attachments, Kategoriler ve Etiketler sekmesindeki ayarları dokunmanıza gerek yoktur.

Instant Indexing (Anında Index Alma) Ayarları

Rank Math - Instant Indexing (Anında Dizine Ekleme)Rank Math SEO eklentisinin belki de en güzel kıyağı! İçeriklerinizin anında dizine eklenmesi için Google API kullanabilirsiniz.

Neden Rank Math

rank math seo eklentisini tercih etmenizi sağlayan bir kaç nedenide yazmadan geçemeyeceğim.

 • Tamamen ücretsizdir ve sürekli güncellenmektedir.
 • 7/24 teknik destek alabilirsiniz.
 • Son google algoritmaları ve yenilikleri ile uyumludur.
 • En kapsamlı SEO Eklentisi (Dahili site haritası, seo uyumlu içerik oluşturma yardımcısı, site geneli seo analizi vs. standart özelliklerin hepsini içerir)
 • Rank Math SEO, Yoast SEO Premium sürümü içerisindeki tüm özellikleri barındırır. Bunlara ek olarak şu farkları sahipti;.
 • BlogPost ve Article gibi zengin şemaları destekler.
 • Harici bağlantıların nofollow etiketi ile yeni sekmede açılmasını sağlanır.
 • Görsellere alt ve title etiketi atanır.
 • Yoast SEO Premium’da bulunan URL değişikliği sonrası otomatik 301 yönlendirmesi.
 • > Yazı editöründe içeriğe göre dahili link önermesi.
 • Kullanıcılardan gelen 404 sayfaları izleme.
 • Google Index API ile yeni içerikler dizine anında eklenir.

daha sayamadığım bir çok özellik rank math seo eklentisini kullanmanıza sebeptir.
Rank math seo ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorumn olarak ulaştırabilirsiniz.
İyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wordpress siteye özel css ekleme yöntemleri detaylı anlatım başlıklı makalemizde child tema kullanarak özel css ekleme, sıkça karşılaşılan özel css hataları ve wordpress eklenti kullanarak özel css ekleme hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı