wordpress gutenberg editörü kullanımn rehberi - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 13 dk, 44 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
247 kere okundu}
7 Ocak 2022

wordpress gutenberg editörü kullanımn rehberi

WordPress gutenberg editörü kullanım rehberi

gutenberg editörü kullanım rehberi
Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda sizlere wordpress'in en büyük değişimi olan gutenberg editöründen bahsedeceğim. gutenberk editörü nedir, nasıl kullanılır a'dan z'ye tüm detaylarını anlatacağım.
Gutenberg editörü ile wordpress'te yeni bir dönem başladı ve büyük değim ortaya konuldu. eski alışkanlığını bırakamayan birçok kimse buna bende dailim, klasik editörden henüz vazgeçmiş değiliz, ancak klasik editör ilerleyen zamanlarda kullanımdan kaldırıldığında gutenberg editörünü kullanmak zorunda kalacağız bu yüzden gutenberg editörünü iyice öğrenmemiz gerekmektedir.
2018 yılında wordpress 5.0 ile gutenberg editörü varsayılan editör olarak kullanıma sunuldu. ilk zamanlarda karmaşık yapısı sebebiyle birçok wordpress kullanıcı gutenberk editörünü kullanmasada yeni sürümler ile birlikte gutenberk editörü geliştirildi ve daha anlaşılır bir yapıya kavuştu.
Gutenberg editörü ile sayfalarınızı rahatlıkla oluşturabilir ve yazılarınızı kolaylıkla yayımlayabilirsiniz, şimdi klasik editör ile farkları nelerdir buna bakalım.

gutenberg editör ile klasik editör arasındaki farklar nelerdir

gutenbergk editörünü anlamadan önce klasik editör ile arasındaki farkları anlamakla işe başlamak daha doğru olacaktır.
WordPress’te içerik oluşturmak için tamamen farklı iki editör. Eski klasik editör, Microsoft Word’e çok benzeyen formatlama düğmelerine sahip bir metin editörü görünümündedir.
Yeni editör ‘Bloklar’ olarak adlandırılan tamamen farklı bir yaklaşım kullanıyor (dolayısıyla Blok Editör adı). Bloklar, içerik düzenleri oluşturmak için düzenleme ekranına eklediğiniz içerik öğeleridir. Yazınıza veya sayfanıza eklediğiniz her öğe bir bloktur.
Her paragraf, resim, video, galeri, ses, liste ve daha fazlası için bloklar ekleyebilirsiniz. Tüm ortak içerik öğeleri için bloklar vardır ve daha fazlası için WordPress eklentileri kullanılarak eklenebilir.

gutenberrg editörü ile gelen yenilikler

gutenberg editör blok düzenleyici, yazılarınıza ve sayfalarınıza farklı türde içerikler eklemenin basit bir yolunu sunar. örnek verecek olursak, daha önce içeriğinize bir tablo eklemek istiyorsanız, ayrı bir tablo eklentisine ihtiyacınız vardı.
gutenberg editör ile kolayca bir tablo bloğu ekleyebilir, sütunlarınızı ve satırlarınızı seçebilir ve içerik eklemeye başlayabilirsiniz.
İçerik öğelerini aşağı ve yukarı taşıyabilir, ayrı ayrı bloklar halinde düzenleyebilir ve medya açısından zengin içeriği kolayca oluşturabilirsiniz. En önemliside, yeni WordPress blok editörünün kullanımı ve öğrenilmesi kolaydır.
Blok editörünün sade yapısı, blog yazmaya yeni başlayanlar için oldukça teşvik edici olacaktır. Haydi, harika yazılar oluşturmak için yeni WordPress blok editörünü kullanabilmek için ilk adımları atmaya başlayalım.

Gutenberg editörü nasıl kullanılır

Blok editörü sezgisel ve esnek olacak şekilde tasarlanmıştır. Eski WordPress editöründen farklı görünse de, hala klasik editörde yapabildiğiniz her şeyi yapıyor. Klasik editörde yaptığınız temel şeyleri ve bunların blok editöründe nasıl yapıldığını ele alarak başlayalım.

Gutenberg editörünü kullanarak yeni bir sayfa ve yazı oluşturma

Her gönderi veya sayfanın ilk bloğu başlıktır.
Bundan sonra, başlığın altına gitmek için fareyi kullanabilir veya aşağı inip yazmaya başlamak için klavyenizdeki sekme tuşuna basabilirsiniz.
Varsayılan olarak, sonraki blok bir paragraf bloğudur. Bu, kullanıcıların hemen yazmaya başlamasını sağlar. Bununla birlikte, farklı bir şey eklemek isterseniz, editörün sol üst köşesindeki, mevcut bir bloğun altındaki veya bir bloğun sol tarafındaki yeni blok ekle butonuna tıklayabilirsiniz.
Butona tıklandığında, üstte bir arama çubuğu ve aşağıda yaygın olarak kullanılan bloklar ile blok ekle menüsü gösterilir. Blok kategorilerine göz atmak için sekmelere tıklayabilir veya hızlıca bir blok aramak için anahtar kelimeyi yazabilirsiniz.
Düğmeye tıklamak için bir fare kullanmak istemiyorsanız, bir blok aramak ve eklemek için / yazarak bir klavye kısayolu ekleyerek kullanabilirsiniz.

Gutenberg editör ile bloglarla çalışma

Her blok, bloğun üstünde beliren kendi araç çubuğuyla birlikte gelir. Araç çubuğundaki butonlar, düzenlemekte olduğunuz bloğa bağlı olarak değişebilir. Örneğin, metin hizalama, kalın, italik, link ve üstü çizili düğmeler gibi temel biçimlendirme düğmelerini gösteren bir paragraf bloğunda çalıştığımızı varsayalım.
Araç çubuğundan ayrı olarak, her bir blok, düzenleme ekranınızın sağ sütununda görünecek olan kendi blok ayarlarına sahiptir.
Basit sürükle ve bırak yöntemiyle veya her bloğun yanındaki yukarı ve aşağı düğmelerine tıklayarak blokları yukarı ve aşağı taşıyabilirsiniz.

Gutenberg editörde blogları kayıt etme

Bloklarla ilgili en iyi özelliklerden biride, ayrı ayrı kaydedilip tekrar kullanılabiliyor olmasıdır. Bu, makalelerine sık sık belirli içerik parçacıkları eklemek isteyen blogcular için çok yararlı olacaktır. Her bloğun araç çubuğunun sağ köşesinde bulunan menü düğmesine tıklamanız yeterlidir. Menüden ‘Yeniden kullanılabilir bloklara ekle’ seçeneğini seçin.
Yeniden kullanılabilir blok için bir isim girmeniz istenecektir. Bloğunuz için bir isim girin ve ardından kaydet düğmesine tıklayın.
Blok düzenleyici şimdi bloğu tekrar kullanılabilir bir blok olarak kaydedecektir. Bir blok kaydettiğinize göre, yeniden kullanılabilir bloğun sitenizdeki diğer WordPress yayınlarına ve sayfalarına nasıl ekleneceğini görelim. Yeniden kullanılabilir bloğu eklemek istediğiniz yazıyı veya sayfayı düzenleyin. Yazı düzenleme ekranından, blok ekle düğmesine tıklayın.
Kayıtlı bloğunuzu ‘Yeniden Kullanılabilir’ sekmesinin altında bulabilirsiniz. Arama çubuğuna adını yazarak da bulabilirsiniz.
Bloğun hızlı bir önizlemesini görmek için farenizi üzerine getirebilirsiniz. Yazınıza veya sayfanıza eklemek için bloğa tıklamanız yeterlidir.
Yeniden kullanılabilir tüm bloklar WordPress veritabanınızda saklanır ve ‘yeniden kullanılabilir tüm blokları yönet’ bağlantısını tıklayarak bunları yönetebilirsiniz.
Bu sizi blok yöneticisi sayfasına götürür. Buradan, tekrar kullanılabilir bloklarınızın herhangi birini düzenleyebilir veya silebilirsiniz. Yeniden kullanılabilir blokları dışa aktarabilir ve başka bir WordPress web sitesinde kullanabilirsiniz.

gutenberg editörde yayımlama ve yönetme

Her WordPress gönderisi çok fazla meta veri içerir. Bu, yayınlanma tarihi, kategoriler ve etiketler, öne çıkan görüntüler ve daha fazlası gibi bilgileri içerir. Tüm bu seçenekler düzenli bir şekilde editör ekranındaki sağ sütuna yerleştirilir.

gutenberg editörde eklenti seçenekleri

WordPress eklentileri, düzenleme ekranına kendi ayarlarını entegre etmek için blok editörün API’sinden faydalanabilir.
Bazı popüler eklentiler zaten blok olarak mevcuttur. Örneğin, WPForms bir widget bloğu kullanarak içeriğinize form eklemenize izin verir.
WooCommerce ayrıca, WordPress yayınlarınıza ve sayfalarınıza kolayca ekleyebileceğiniz widget bloklarıyla birlikte gelir.

gutenberg editöre ortak bloglar ekleme

Temel olarak, yeni editör klasik editörün yaptığı her şeyi yapabilir. Ancak, işleri eskisinden daha hızlı ve zarif bir şekilde yapar.

gutenberg editörde resim ekleme

Yeni WordPress editöründe kullanıma hazır bir görüntü bloğu var. Sadece bloğu ekleyin ve sonra bir görüntü dosyası yükleyin veya medya kütüphanesinden seçin.
Ayrıca bilgisayarınızdan görüntüleri sürükleyip bırakabilirsiniz; editör otomatik olarak bunun için bir resim bloğu oluşturacaktır.
Bir resim ekledikten sonra, alt metin, boyut gibi resim için meta veri ekleyebileceğiniz ve resme bir bağlantı ekleyebileceğiniz blok ayarlarını görebileceksiniz.

Yeni blok Düzenleyicide bağlantı ekleme

Blok editörü, metin ekleyebileceğiniz birkaç blokla birlikte gelir. En sık kullanılanı, araç çubuğundaki bir link ekleme düğmesi ile birlikte gelen paragraf bloğudur. Yaygın olarak kullanılan diğer tüm metin blokları ayrıca araç çubuğunda bir link düğmesi içermektedir.

Gutenberg’e resim galerisi ekleme

Galeri butonları görüntü bloğu gibi çalışır. yine editör üzerinden resim galerinizi ekleyip rahatlıkla kullanmanız mümkündür. ister bilgisayarınızdan ekleyin, istersenizde kütüphanenizden ekleyebilir ve içeriğinizde kullanabilirsiniz.

Gutenberg kullanarak WordPress mesajlarına kısa kod ekleme

Tüm kısa kodlarınız tıpkı klasik editörde olduğu gibi çalışacaktır. Onları bir paragraf bloğuna ekleyebilir veya kısa kod bloğunu kullanabilirsiniz.

Gutenberg’deki Yeni İçerik Bloklarını Keşfetme

WordPress’te bir metnin yanına resim ekleme

Eski düzenleyiciyi kullanarak, kullanıcılarımızın çoğu metnin yanına resim koymuyordu. Bunu şimdi Medya ve Metin bloğu ile yapabilirsiniz.
Bu basit blok, yan yana yerleştirilmiş iki blokla birlikte gelir; böylece kolaylıkla resimleri ekleyebilirsiniz.

WordPress yazılarına ve sayfalarına bir buton ekleme

Blog yazılarınıza veya sayfalarınıza bir buton eklemek, klasik düzenleyicideki başka bir sıkıntıydı. Düğme için kısa kod oluşturan bir eklenti kullanmanız ya da HTML moduna geçip kod yazmanız gerekiyordu. Gutenberg, herhangi bir yazıya veya sayfaya hızlıca bir düğme eklemenizi sağlayan bir düğme bloğu ile birlikte gelir.
Düğmeniz için bir link ekleyebilir, renkleri değiştirebilir ve üç buton stilinden birini seçebilirsiniz.

Blog yazılarına ve açılış sayfalarına kapak resimleri ekleme

Denemek isteyebileceğiniz bir diğer harika özellik de, yazılarınıza ve sayfalarınıza kapak resimleri eklemenizi sağlayan ‘Kapak’ bloğudur. Kapak resmi, bir sayfadaki veya bir hikâyenin başlangıcındaki yeni bölüm için kapak olarak kullanılan daha geniş bir görüntüdür.
Bir kapak bloğu ekleyin ve kullanmak istediğiniz görüntüyü yükleyin. Kapak için bir kaplama rengi seçebilir veya kullanıcılar sayfayı aşağı kaydırdığında paralaks efekti oluşturmak için sabit bir arka plan resmi yapabilirsiniz.

Makalelerin içinde tabloların oluşturulması

Klasik düzenleyicide WordPress yazılarınıza tablo eklemek için bir düğme yoktu. Bir eklenti kullanmak veya özel CSS ve HTML yazan bir tablo oluşturmak zorundaydınız. Yeni Gutenberg editörü, yazılarınıza ve sayfalarınıza tablo eklemenizi oldukça kolaylaştıran varsayılan bir Tablo bloğu ile birlikte gelir. Basitçe bloğu ekleyin ve sonra eklemek istediğiniz sütun ve satır sayısını seçin.
Şimdi devam edip tablo satırlarına veri eklemeye başlayabilirsiniz. Gerekirse her zaman daha fazla satır ve sütun ekleyebilirsiniz. Ayrıca iki temel stil seçeneği mevcuttur.

Çok sütunlu içerik oluşturma

Çok sütunlu içerik oluşturmak, klasik düzenleyicinin hiç ilgilenmediği bir başka konuydu. Blok editörü, temelde iki paragraf bloğu ve sütun bloğu eklemenizi sağlar.
Bu sütun bloğu oldukça esnektir. Bir sıraya 6 sütuna kadar ekleyebilir ve hatta her sütunun içindeki diğer blokları da kullanabilirsiniz.

gutenberg editörü için profesyonel ipuçlar

Yazımın bu bölümünde uzman kişisel için bir takım kullanım ipuçlarını bulabileceksiniz. bu ipuçlar ile gutenberg editörünün kullanımını daha dakolaylaştırabilirsiniz.
1. Blok araç çubuğunu en üste taşıyın.
her bloğun üzerinde beliren bir araç çubuğu vardır. Bu araç çubuğunu düzenleyicinin üstüne taşıyabilirsiniz. Ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta düğmesine tıklayın ve ardından En Üst Araç Çubuğu seçeneğini seçin.
2. Klavye kısayollarını kullanın
Gutenberg, iş akışınızı daha da iyi hale getirecek kullanışlı kısayollarla birlikte gelir. Ekranınızın sağ üst köşesindeki üç nokta menüye tıklayın ve ardından ‘Klavye Kısayolları seçeneğini seçin.
Bu, kullanabileceğiniz tüm klavye kısayollarının listesini içeren bir pencere açar. Listenin Windows ve Mac kullanıcıları için farklı kısayolları olacaktır.
3. Medya bloklarını otomatik olarak oluşturmak için medyayı sürükleyip bırakın
Gutenberg, dosyaları ekran üzerinde herhangi bir yere sürükleyip bırakmanıza izin verir ve otomatik olarak sizin için bir blok oluşturur. Tek bir görüntü veya video dosyası bırakabilirsiniz, bu sizin için bir blok oluşturur. Bir galeri bloğu oluşturmak için birden fazla görüntü dosyasını da bırakabilirsiniz.
4. YouTube, Twitter, Facebook, Vimeo ve diğer linkleri ekleme
Gutenberg düzenleyici YouTube, Twitter, Facebook ve daha fazlası dâhil olmak üzere tüm desteklenen video gömme bloklarını içerir.
Video URL’sini herhangi bir noktada kopyalayıp yapıştırabilirsiniz ve bu sizin için otomatik olarak bir blok oluşturur. Örneğin, bir YouTube video URL’si eklerseniz, otomatik olarak bir YouTube embed bloğu oluşturur ve videoyu görüntüler.

WordPress’te Gutenberg’e Daha Fazla Blok Eklemek

WordPress’teki yeni blok düzenleyici, geliştiricilerin kendi bloklarını oluşturmalarını sağlar. Yeni editör için blok paketleri sunan bazı WordPress eklentileri var.
İşte bunlardan birkaçı:
1. Advanced Gutenberg
Advanced Gutenberg, WooCommerce ürün sürgüsü, referanslar, haritalar, sayaç, sekmeler ve daha fazla popüler içerik öğeleri için uygun bloklarla birlikte gelir.
Ayrıca, kullanıcıların kullanıcı rollerine göre hangi bloklara erişebilecekleri konusunda gelişmiş kontrol sağlar. Kullanıcı profilleri oluşturabilir ve hangi blokları ekleyebileceklerini seçmenizi sağlar.
2. Stackable – Gutenberg Blocks
Stackable – Gutenberg Blocks, web sitenizde kullanabileceğiniz güzelce tasarlanmış Gutenberg blokları topluluğudur. Konteyner için bloklar, direkler, özellik ızgarası, akordeon, görüntü kutusu, simge listesi, eylem çağrısı ve daha fazlasını içerir.
3. Editor Blocks
Editör Blokları, kullanabileceğiniz başka bir Gutenberg blok koleksiyonudur. Yazar profili, kahraman imajı, fiyat tablosu , markalar, özellikler gibi birçok faydalı bloklarla birlikte gelir.

sonuç

sonuç olarak, gutenberg editör yeni bir editör olmasına rağmen günümüzün şartlarına uygun ve içeriklerinizi daha düzenli oluşturabilmeniz için bir çok özelliği içerisinde barındırmaktadır, aynı zamanda gerektiğinde eklenti desteği ile harika sonuçlar elde edilmesini sağlamaktadır.
Yukarıda da belirttiğim gibi klasik editör kullanımdan kaldırıldığında gutenberg editörünü mutlaka kullanacağız, bu yüzdende gutenberg editörüne geçmeyenler için bir başlangıç olması açısından bu makale oldukça önemlidir.
Buna rağmen klasik editörü hala kullanmak isteyenler için
wordpress klasik editöre dönüş
başlıklı yazımı okuyabilir ve klasik editörü kullanabilirsiniz. ama unutmayın bir süre sonra klasik editör kullanımdan kaldırılabilir ve hepimiz gutenberg editörünü kullanmak zorunda kalabiliriz. bu yüzdendir ki bu yazımı mutlaka okuyun ve gutenberg editörünü kullanmayı deneyin, en azından kendinizi alıştırın.
Gutenberg editörünü yakından tanımış olduk, artık sizlerde klasik editör ile gutenberg editörünü yakından tanımış olacak ve editör seçiminizi yapabileceksiniz.
Gutenberg editör ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum olarakbana ulaştırabilirsiniz. iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wordpress xmlrpc.php nedir nasıl devre dışı bırakılır tüm yöntemleri ile ayrıntılı anlatım başlıklı makalemizde disable-xml-rpc eklentisi, sadık özdoğan xmlrpc.php makalesi ve wordpress xmlrpc.php nedir nasıl devre dışı bırakılır iki yöntem hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı