seo uyumlu makale yazım teknikleri - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 5 dk, 31 sn
Yazar sadık özdoğan / web master
2 kişi beğendi.
1372 kere okundu}
7 Şubat 2021

seo uyumlu makale yazım teknikleri

Seo uyumlu makale nasıl yazılır?

Merhaba değerli arkadaşlar.
Bu yazımda sizlere seo uyumlu bir makale nasıl yazılır, seo uyumlu makale yazarken hangi teknikler kullanılmalıdır, seo uyumlu makale için neler gereklidir? tüm bu sorularınızın cevaplarını vermeye çalışacağım.
Bu yazıyı okuduğunuzda seo uyumlu makalelerin nasıl yazıldığını ve hangi teknikler kullanıldığını sizlerde öğrenmiş olacaksınız.
Eğer kafanızda bir konu belirlediyseniz ve seo uyumlu bir makale yazmayı hedeflediyseniz şimdi bu yazıyı okumanın tam zamanıdır.

Seo uyumlu makale yazım teknikleri

SEO uyumlu makale nedir? Arama motorlarında yazdığınız yazıların üst sıralarda yer alabilmesi ve web sitenize trafik çekmek amacıyla yazı yazarken uyguladığınız kurallar dizisidir.
Bu kurallara ne kadar çok uyarsanız, Google içeriğinizi sevecek ve size üst sıralarda yer verecektir. Aynı zamanda arama motoru optimizasyonu aşamasında içerikleri kullanıcı için yazıp Google için optimize etmek gerekmektedir.
Bu yüzdendirki yazım içerisinde yer vermiş olduğum belirlenmiş bu kurallar tam bir uyum içerisinde içerik üretmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Seo uyumlu makale nasıl yazılır?

Bu kısımda seo uyumlu bir makalenin nasıl yazılacağını tüm detayları ile anlattım.
Mutlaka bu kısımı dikkatli bir şekilde okuyup yazılarınıza uygulamanız gerekmektedir.
İlk olarak ele alacağımız kural:

> anahtar kelime analizi
Öncelikle içeriğimizde hangi kelimelere yer vereceğimize, kullanıcıların içeriğimizle ilgili hangi anahtar kelimeleri arattıklarını incelememiz gerekir.
Anahtar kelime araştırmasında ana anahtar kelime, yardımcı anahtar kelime araştırması yapılması gerekir.
Anahtar kelime araştırması nedir, nasıl yapılır
başlıklı yazımı okuyarak anahtar kelime araştırmasının nasıl yapılacağını detaylı bir şekilde okuyup öğrenebilirsiniz.
Bu kısımda hedeflenen anahtar kelime ile ilgili ilk 3’teki yazılara bakılarak hangi anahtar kelimeler ve hangi alt başlıklara, hangi konulara yer verdiklerini analiz edebilirsiniz.

H etiketleri ve kullanımı

H etiketi yazı içerisinde alt başlıkları işaretlediğimiz etiketlerdir. H1, H2, H3 .. H6 ‘ya kadar devam eder.
H Etiketleri yazının hiyerarşisini Google botlarına bildirir.
H etiketleri kurgusu şu şekilde yapılır.
H1 – Ana Başlık
H2 – Alt Başlık
H3 – Alt Başlığın Alt Başlığı
Örnek: H1 – Ankara'da Gezilecek Yerler
H2 – Anıtkabir
H3 – Anıtkabir'e nasıl gidilir
Bu örnektede gördüğünüz gibi öncelikle ana başlığı tanımladık ve daha sonrada alt başlıkları oluşturduk. bu şekilde yazmış olduğunuz bir yazım tekniği oldukça doğru bir yazım tekniği olacaktır.

anahtar kelime kullanımı

Anahtar kelime analizi yaptıktan sonra kelimeleri yazı içerisinde belli oranlarda kullanmak gerekmektedir.
Bu oran %1,5-2 oranındadır. Yani 100 Kelimelik bir makalede max. 2 defa kullanmak anlamına gelir. 1000 kelimelik yazıda 20 defa kullanılabilir.
Kullanımda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta kelimeleri ardı ardına kullanmamaya özen göstermektir.
Hedef anahtar kelimelerin yakın anlamlı veya benzer anlamlı kelimeleri de kullanmaya özen göstermeniz faydalı olacaktır.
İpucu: Yakın anlamlı veya benzer anlamlı kelimeleri H etiketlerinizde yer verirseniz arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde edebilirsiniz.

İçerik giriş

Yazının giriş kısmında mutlaka kullanılacak anahtar kelimelere yer vererek yazıda ne anlatılacağından bahsedilmelidir. Giriş, herhangi bir yazı parçasının çok kritik bir parçasıdır. Giriş, tek bir amacı vardır: okuyucuyu tüm makaleyi okumaya ikna etmektir.
Bir soru sorun: Bu, okuyucunun dikkatini çekmenin kolay bir yoludur. Sorunun cevabını bulmak için bütün yazıyı okuyacaklardır.
Alıntı: Okuyucular ilham alıntılarını sever. Blog yayınını başlatmak için ilham verici alıntılar kullanın.
Gerçekler ve rakamlar: yazı ile ilgili gerçekleri ve rakamları paylaşın.

iç linkleme

Yazı içerisinde yazdığımız başka sayfalara link vermek oldukça önemlidir.
Örneğin: Ankara'da gezilecek yerler makalesi yazdığımızda Anıtkabir'den bahsediyorsak Anıtkabir kelimesinde yazdığımız içeriğe link vermeliyiz.
Linkleme konu içerisinde oldukça öneme sahiptir. iç link vermek kadar konu ile ilgili dış link vermekte oldukça önemlidir.

resim ve video kullanımı

İçeriklerinizde mutlaka resim, gif veya video kullanın. Resim kullanımında dikkat edilmesi gereken resmin adı ve alt etiketidir. Resmin adında Türkçe karakter veya boşluk olmamalıdır.
Alt etiket kısımda resimde ne olduğundan bahsedilmelidir. En önemlisi hedeflediğimiz anahtar kelime resim adında ve alt etiketinde geçmelidir.
Resimlerinizi yüklemeden önce mutlaka optimize etmilisiniz. optimize edilmemiş resimler web sitenize görünüm ve performans açısından olumsuz etki yapacaktır.
İçeriğiniz ile ilgili videolarınızı optimize edilmiş olarak web sitenizde içeriklerinizin içerisinde yer verin, görsel içerikler ile makalenizi destekleyin ve zenginleştirin.

url kullanımı

URL’ler, belirli bir sayfanın veya kaynağın bir arama sorgusuyla alaka düzeyini belirlerken kullanılan küçük bir sıralama faktörü arama motorlarıdır.
Hedeflemiş olduğumuz anahtar kelime url’de yer alması yarar sağlamaktadır. Bu nedenle url’de kesinlikle anahtar kelime yer almalıdır. Örnegin: siteadi.com/yazmisoldugunuz-icerik
şeklinde olmalıdır.
İpucu: URL’de büyük harf ve Türkçe karakter olmamasına dikkat edin.

içerik uzunluğu

İçerik uzunluğu yine içeriklerinizin kaliteli olması kadar önemli bir noktadır. google yaptığı açıklama ile uzun içeriklere daha çok yer vermektedir.
Elbetteki uzun içeriklerinizi üretirken kaliteli ve yukarıdaki belirtmiş olduğum seo kurallarına uyarak içeriklerinzi üretmeniz gerekmektedir.
Bir konu ile ilgili içerik üretirken en az 300 kelime yazmaya özen gösterin. ne kadar uzun ve okuyucuya hetep eden bir yazı yazarsanız arama motorlarından tam puan almanız kolay olacaktır.
Son olarak şunuda eklemek isterim, içeriklerinizi üretirken mutlaka imla kurallarına ve seçtiğiniz cümlelere özen gösterin. doğru bir şekilde yazım tekniği uyguladığınızda arama motorları sizin içeriklerinizi indexleyecektir.
Tüm yönleri ile Seo uyumlu yazım teknikleri konusunu sizlere anlatmaya gayret ettim.
Soru ve sorunlarınızı yorum olarak bana ulaştırabilirsiniz.
İyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan Anahtar kelime araştırması nedir, nasıl yapılır başlıklı makalemizde anahtar kelime araştırması nasıl yapılır, anahtar kelime araştırması nedir ve anahtar kelime bulma araçları hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama


Yukarı