backlink nedir - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 3 dk, 39 sn
Yazar sadık özdoğan / web master
2 kişi beğendi.
2476 kere okundu}
30 Kasım 2020

backlink nedir

backlink nedir

merhaba değerli okurlarım.
seo makalelerine bir yenisini eklemek adına bir yazı yazmaya karar verdim sizlere.
bu yazımda ismini sıkça duymuş olduğumuz seo terimi olan backlink nedir sorusuna cevap vermeye çalışacağım.
bir web sitesinin üst sıralarda olmasını sağlayan önemli etmenlerden birtaneside backlinktir. bu yüzdende backlink kavramını enine boyuna incelemekte fayda olacaktır.
backlink; google tarafından geliştirilmiş referans sisteminin ismi diyebiliriz.
bir web sitemiz var ve bu web sitede içerik üretiyoruz. ancak içeriklerimizin üst sıralarda olması için kaliteli ve özgün içerikler olmasına dikkat ediyoruz elbette.
kaliteli içerik üretirken içeriğimiz ile ilgili dış ve ya iç bağlantılar vermemiz bizlere backlink olarak geri dönüş sağlamaktadır.
backlink konusunu en basit haliyle şöyle örnek vererek açıklamakta fayda olacaktır.
büyük bir şirkette iş başvurusu yapılmakta ve bu başvuruların değerlendirilmesinde şirket içerisindeki çalışanların referans olması istenmektedir. bu referans ne kadar güçlü olursa iş başvurusu o kadar olumlu geçmektedir. işte google içinde backlink böyle birşey sitemizin üst sıralarda olabilmesi için google tarafından güvenli olan bir web siteden link almak gerekmektedir.
backlink işte tanım olarak bunu ifade etmektedir. kaliteli içerik üretirken kaliteli ve doğal acklinkler almak sitemizi üst sıralara taşımak için yeterli olacaktır.
backlink alımıda backlinkin ne olduğu kadar önemli bir konudur. ürettiğimiz içerikler ile ilgili bir web siteden aldığımız backlink daha önemlidir. eğer web sitemiz ile ilgili olmayan bir siteden link alımı yaparsak bu faydadan çok zarar getirecektir.
üzerinde durulması ve uygun stratejik hamleler yaparak backlink alımı yaptığımız taktirde içeriklerimiz ile birlikte web sitemiz hakettiği noktaya erişecektir.
backlink alımındaki bir diğer nokta ise alınan linklerin sayısı değil kaliteli ve doğal olmasıdır. alınan linklerin kalıcı linkler olmasına özen göstermelisiniz.
yeni tanınmış bir web siteden backlink almak sizlere zarar getirecektir. backlink almak için mutlaka google arama motoruna kendini sevdirmiş web sitelerini tercih etmelisiniz.
doğal backlin kazanma yöntemleri
başlıklı yazımdan feyzalarak doğal backlinkler elde etme konusunda strateji oluşturabilirsiniz.
hangi web siteleri backlink için uygundur ve doğaldır diyorsanız.
kaliteli backlink kazanma siteleri
başlıklı yazıma gözatarak bu siteleri kullanarak kaliteli ve doğal backlinkler elde edebilirsiniz.
arama motorlarında üst sıralara çıkmak için yapacağınız backlink çalışması oldukça önemli bir yere sahiptir. rastgele gelişi güzel link alımlarını yapmaktan kaçının. doğru yöntemler kullanıldığında backlink alımı ile sitenizdeki ziyaretçi artışını sizlerde fark edeceksiniz.
backlink alırken link alımlarını belli aralıklar ile yapın, zira aşırı link alımı sizleri arama motorları tarafından kötü sonuçlara sevk edebilir.
sosyal medya sitelerini kullanarak doğal ve etkili backlinkler elde etmenizde hiçbir sakınca yoktur.
ürettiğiniz içerikleri sosyal medya profilinizde paylaşın ve başka arkadaşlarınızın profillerinde paylaşmasını rica edebilirsiniz.
para vaad eden ve size link vereceğini söyleyen kimselerden uzak durun. daima organik ürün yettiştirin.
kendinizi bir çiftçi olarak düşünün ve ürettiğiniz ürünler organik oldukça daha çok satış yapabilirsiniz. çünkü organik ürün bulmak oldukça zordur. bu yüzdende organik olmaya özen gösterin.
elde ettiğiniz backlinkleri takip edin ve kırık linkler varise bunları sağlam linkler ile değiştirin. içeriklerinizi zengin ve özgün tuttuğunuz taktirde sizin sitenizi ziyaret eden kimseler size backlink yolunu açacaklardır.
backlink ile ilgili söylenecek oldukça çok şey vardır elbette. belki backlink ile ilgili bir kitap yazabilirim ancak. genel olarak backlink için en bilinmesi muhtemel konular bunlardır.
bu makaleyi okuyarak web sitenizi üst sıralarda sizlerde görebilirsiniz. unutmayın backlink için iyi bir strateji oluşturun ve hedefe doğru emin adımlarla yürüyün.
soru ve sorunlarınızı yazımın altındaki yorum yaz kısmından bana ulaştırabilirsiniz.
iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan www nedir başlıklı makalemizde www hakkında, www ne işe yarar ve www nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı