www nedir | SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 4 dk, 33 sn
Yazar sadık özdoğan / web master
2 kişi beğendi.
493 kere okundu}
20 Kasım 2020

www nedir

www nedir

www nedir

www nedir, ne işe yarar

merhaba değerli arkadaşlar, bu yazımda internet web sitelerinin olmazsa olmazı olan www nedir, ne işe yarar sorusuna cevap arayan bir yazı yazmak istedim.
bir bilgiyi edinmek için ve ya alış veriş yapmak için bir internet web sitesini ziyaret ettiğimiz zaman www yazdığını görmüşsünüzdür. işte bu www nedir, ne işe yarıyor bunu mu merak ediyorsunuz, bu merakınızı gidermek istiyorum.
bir internet web sitesinin url adresini girerken www koymadan web sitesi açılmıyordu. ancak son yıllardaki çalışmalar doğrultusunda www olmadanda web siteleri açılır oldu.
ama tabiki bu www artık yok, kullanılmıyor anlamına gelmemektedir. web sitenizin www ve ya www olmayan versiyonu iki farklı site olarak değerlendirilmektedir.
web sitelerinde www olması seo açısındanda önemli bir artı olarak ortaya çıkmaktadır. www olması bir web sitesinin güvenli bir ağ üzerinden açıldığını göstermektedir.
işin seo kısmı bir yana elbette bu yazıda www kavramınının temelini anlatacağım için bu konuya daha sonra detaylı bir şekilde değineceğim.
şimdi asıl konumuza dönelim ve www uzantısını sıfırdan inceleyelim.
Bugün tüm dünyadaki internet ağlarında kullanılan www uzantısı, aslında biz hiç de farkında olmadan, sanal ortamda yaptığımız aramalarda işimizi kolaylaştıran ve aradığımız bilgilere tek bir kanaldan erişmemizi ve bu bilgiye dolayısıyla daha kolay ulaşmamızı sağlayan bir sistemdir.
www uzantısı internetin sihirli sözcüğü görevini görmektedir. bu sihirli sözcük sayesinde web sitelerine erişim sağlanmakta ve gerekli bilgilere ulaşılmaktadır.
Açılımı world wide web olan bu ifade Türkçede "Geniş Dünya Ağı" anlamına gelmektedir. Hatta hayli ilginç ama İngilizcede bu sözcük, örümcek ağları için de kullanılabiliyor. Bu ağ sayesinde dünya üzerinde kullanılan bütün bilgisayarlar birbiri ile iletişim kurabilmekte, bilgi alışverişini sağlamaktadır. Buna kısaca web adı da verilmektedir.
Web, dünya üzerinde internetin üzerinde en çok işlem yapılan kısmıdır. Bu sebeple bütün bilginin burada toplanmış olması gerekmektedir. www uzantısı, internet üzerinde yayımlanan bütün bilginin aynı kanal üzerinde toplanmasına ve insanların bu bilgilere tek bir kanal üzerinden erişmesine olanak sağlar.
Bunu biraz daha net bir dille ifade etmek gerekirse: İnternet üzerinde yayınlanacak pek çok materyal var. Yazılar, belgeler, fotoğraflar, grafikler, animasyonlar, sunumlar, müzik, çeşitli konular için hazırlanan videolar... Bunları yayınlayan kişilerin hepsinin de hedefi daha çok kişiye ulaşmaktır. Fakat mail adreslerini veya web sitelerini bilmediğimiz kişileri, tek tek araştırıp bu materyalleri ulaştıramayız öyle değil mi? Bu, kelimenin tam anlamıyla iğneyle kuyu kazmak olur ve sonucunda hiçbir şey elde edemeyiz. Bu sebeple, yayınlanacak bilgi ve materyallerin tek bir noktada toplanması gereklidir. İşte www web uzantısı, bütün bu belgelerin tek bir kanal üzerinde toplanmasını sağlayarak, çağımız internet kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlamaktadır.
World Wide Web'e bağlanabilmek için bir internet tarayıcısı yazılımını kullanmamız yeterlidir. Zaten günümüzde bu programları desteklemeyen bir bilgisayar üretilmemektedir. Bu konuda bilinmesi gereken bir olgu daha var. Bu da internet ve web kavramlarının aynı olmadığıdır. İnternet denildiği zaman aklımıza çok daha geniş bir ağ gelmelidir. Ancak Web dediğimiz kısım da, bu oldukça geniş olan ağın çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Yani dünya üzerindeki internet kullanıcılarının hemen hepsi, internete web üzerinden bağlanmaktadır.
Web kavramı ilk kez dünya biliminin kalbinin attığı yer olan İsviçre'de, CERN fizik laboratuarında geliştirilmiştir. 1989 ve 1990 yıllarında, yani hayatımızda henüz internet denilen bir kavram yokken, buradaki bilim adamları yaptıkları çalışmaları tüm dünyaya en kısa zamanda ve en hızlı şekilde duyurabilecekleri bir sistemi yaratma peşindeydiler. Bununla birlikte 1993 yılında Illinois Üniversitesinde, çapraz geçişli grafiksel bir tarayıcı olarak adlandırılan "Mossiac" sistemi geliştirildi.
Fakat tüm bu çalışmalar, bilim adamlarının istediği hız ve özelliklere sahip bilgi paylaşımını sağlamıyordu. Bu yüzden daha da yoğun çalışmaya başladılar. World Wide Web sistemi bu çalışmalar sonucunda bulundu ve 1990'ların sonuna doğru tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaya başlanan bir sistem oldu.
işte www sihirli sözcüğünün web dünyasındaki değeri ve önemini en güzel bu şekilde ifade etmek doğru olacaktır.
web dünyasında yaşıyorsak her terime ve her sözcüğe hakim olmamız gerekmektedir.
bu sebepten web ile ilgili gerekli olan bilgilere bloğumda yer vermeye devam edeceğim.
soru ve sorunlarınızı yazımın altındaki yorum kısmından bana iletebilirsiniz.
iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan alexa nedir başlıklı makalemizde alexa ne işe yarar, alexa nedir ve alexa rank hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015ten itibaren sadece worddpress ile uğraşan kendi halinde biriyim.

Yorum Yazın
*

code

e-posta listeme katılın

en güncel yazılarımdan haberdar olmak için e-posta listeme katılın.

sosyal medya hesaplarım


Yukarı