wp süper cache eklentisi ve ayarları detaylı anlatım - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 9 dk, 12 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
1784 kere okundu}
19 Şubat 2021

wp süper cache eklentisi ve ayarları detaylı anlatım

wp süper cache eklentisi

Merhaba değerli arkadaşlar!
Bu yazımda sizlere wordpress web sitenizin hızlanmasında katkı sağlayan ön bellek eklentilerinden biri olan wp-süpercache eklentisinden bahsedeceğim.
Tüm yönleri ile wp-süpercache eklentisini kullanabilecek ve tüm ayarlarını sorunsuzca gerçekleştirebileceksiniz.
Tek yapmanız gereken bu yazımı baştan sona kadar okuyup ayarları uygulamak olacaktır.
Eğer halihazırda bir ön bellekleme eklentisi kullanmıyorsanız wp-süpercache eklentisini kullanmanızı tavsiye ederim.
Wp-süpercache eklentisini kullanmak istiyorsanız bu rehber sonunda artık harika bir ön bellekleme eklentisine sahip olacaksınız.

ön bellek eklentileri ne işe yarar

WordPress altyapısı ile inşa edilmiş web sitelerinde kullanıcı deneyimini geliştirmek için uygulanabilecek en etkili yöntemlerden birisi ise site ve sayfa yüklenme hızını optimize etmektir. Bu kapsamda geliştirilen bazı önbellek eklentileri herhangi bir yazılım bilgisine ihtiyaç olmadan sitenizde iyileştirmeler yapmanıza imkân tanır.
Bu optimize işleminin en önemli unsurlarından bir taneside ön bellekleme yapmaktır. ön bellekleme yapmak içinde bir eklenti kullanmaya ihtiyaç duyarız.
Önbellek eklentileri, site ve sayfa açılış hızında yapılacak iyileştirmeler Google ve diğer arama motorlarında sıralamanızı etkileyecek en önemli SEO kriterlerinden birisidir.
Eğer seodan bahsediyorsak mutlaka ön bellek eklentisi kullanmamız gereklidir. bu tür eklentiler, yukarıdada belirttiğim gibi seonuzu olumlu yönde etkileyerek kullanıcı deneyimini artıracaktır.
Wordpress web site hızlandırma konusunda detaylı bilgi edinmek için
WordPress web site hızlandırma yöntemleri
başlıklı yazıma göz atarak bu konuda kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Wp süper cache eklentisi nedir

WP Super Cache eklentisi, dinamik olarak yayın yapan web sitelerini statik HTML sayfalara dönüştürerek trafik kullanımını azaltmakla birlikte site & sayfa yüklenme sürelerinde fark edilir bir azalma sağlayan kaliteli bir ön bellekleme eklentisidir.
Wp süper cache eklentisi sunucunuzda gereksiz bir yük oluşumuna neden olan PHP sayfaların defalarca işlenmesinin önüne geçerek, kullanıcı deneyimini artırır.
Eklenti, web sitenize giriş yapmış ve herhangi bir yorum gönderen kullanıcılar için standart önbellek sistemlerini kullanacaktır.
Fakat yalnızca sayfalarınızı görüntüleyen kullanıcılara statik olarak oluşturulmuş sayfalar üzerinden yayın yapacaktır. Bu neredeyse sitenizi ziyaret eden kullanıcıların tamamını ifade etmektedir.

Wp süper cache eklentisi özellikleri

Wp süper cache eklentisinin genel özelliklerinden kısaca bahsetmek faydalı olacaktır. zaten eklentiyi kurduğunuzda ayarlarını yaparken ne kadar kapsamlı bir eklenti olduğunu göreceksiniz.
Ben burada bilinmesi gereken genel özelliklerini sizlere anlatmak istiyorum.

  • Statik sayfalar oluşturmak için “mod_rewrite” teknolojisinden faydalanır. Bu PHP sayfalarınız için oluşturulmuş basit önbellek teknolojisiyle karşılaştırıldığında çok daha hızlıdır.
  • Otomatik olarak sayfalarınızı sıkıştırarak boyutunu düşürür.
  • Basit ayarlar ile etkileyici bir performans artışı sağlar.
  • CDN teknolojisini destekler.
  • Yapmış olduğunuz önbellek ayarlarını dışarı ve içeri aktarma özelliği sunar.
  • Mobil cihazlar ile tam uyumlu önbellekleme yapar.

Bu özelliklerden bahsettikten sonra artık kurulumuna geçebiliriz.

wp süper cache eklentisi kurulumu

Her zaman olduğu gibi wordpress eklenti kurulum oldukça kolay bir işlemdir. bir çok cms sisteminde bu rahat eklenti kurulmunu bulamazsınız.
Wp süper cache eklentisini tıpkı diğer eklentiler gibi kurabiliriz.
Diğer eklentilerin kurulumunu anlattığım gibi wp süper cache eklentisi içinde kurulumdan bahsetmek istiyorum
wp süper cache eklentisini iki yöntemle kurabiliriz:
şimdi bu yöntemlere bakalım.

wp yönetim panelinden yükleme

wp süper cache kurulumu 1
Wp süper cache eklentisini kolay bir şekilde kurmak için wp yönetim panelinizden kurulum yapabilirsiniz.
wp yönetim panelinden eklentiyi yüklemek için:
wp-admin paneline erişim sağlayın.
Eklentiler sekmesinde yer alan yeni ekle bağlantısına tıklayın. sağ tarafta yer alan arama kutusunu kullanarak eklentiyi aratın.
Aramasonuçlarından eklentiyi bulduktan sonra eklentiyi yükle butonuna basın.
Sunucunuzun durumuna göre yükleme süresi farklılık gösterecektir. Ancak kısa bir süre içerisinde eklenti kurulacaktır.
Eklentinin yüklenme işlemi bittikten sonra karşınızda etkinleştir butonunu görebilirsiniz. etkinleştirme butonuna basarak eklentiyi etkinleştirebilirsiniz.

Ftp kullanarak yükleme

wp süper cache kurulumu 2
Bir diğer yöntem ise ftp üzerinden eklentiyi yükleyip etkinleştirmektir.
Bu yöntem zahmetli olduğu gerekçesi ile pek tercih edilmemektedir. ancak benim sıkça tercih ettiğim bir yöntemdir.
Eklentiyi yüklemek için öncelikle
wp süper cache
eklentisini bilgisayarınıza indirmeniz gerekmektedir.
Eklentiyi indirdikten sonra ftp bilgilerinizi kullanarak bir ftp aracı ile ftp bağlantısını gerçekleştirin.
wp-content dizininde yer alan plugins klasörü içerisine eklentiyi yükleyin.
Yükleme işlemi bittikten sonra wp yönetim paneli üzerinde yer alan yüklü eklentiler kısmından eklentiyi etkinleştirin.
Eklenti etkinleştirildikten sonra wp yönetim panelinizde wp süper cache ayarlarının bulunduğu sekmeyi görebilirsiniz.

wp süper cache eklentisi ayarları

Hazırlamış olduğum bu içerikte web sitenizin açılış hızını iyileştirmenizi sağlayacak en ideal WP Super Cache Ayarları hangileridir bunları belirlemenize yardımcı olacağım.
Burada yapılacak ayarlamalar siteden siteye farklılık gösterebileceği için tüm özellikleri detaylı bir şekilde açıklamaya çalışacak, en ideal optimizasyon ayarına kendiniz karar vermenizi sağlayacağım.
Wp süper cache eklentisinin ayarlarını yapmak için yönetim panelinde yer alan wp süper cache ayarlarının bulunduğu sayfaya erişebilirsiniz.
Wp süper cache eklentisinin ayarlarını kolay ve gelişmiş olarak iki kısımda inceleyeceğiz.
wp süper cache ayarları

kolay

Eklenti ayarlarına ulaşmanızla birlikte karşınıza “Kolay” başlığı altında temel ayarlar gelecektir.
wp süper cache temel ayarları
Önbellekleme: Varsayılan olarak “Kapalı” konumda gelecek bu özelliği kesinlikle aktif hale getirmelisiniz. Bu özellik “Önbellekleme Açık” seçeneğine getirilmediği taktirde eklenti çalışmayacaktır.
Önbelleği Temizle: Bu buton yardımıyla daha önceden önbelleğe alınmış verilerin temizlenmesini & silinmesini sağlayabilirsiniz.

Gelişmiş

bu bölüm: Eklentinin temel fonksiyonlarını düzenleme ve önbellek işlemlerini yönetmenizi sağlayan bölüdür.
wp süper cache gelişmiş ayarlar 1
Önbellekleme: Önbellekleme işleminin aktif olmasını sağlamaktadır. İşaretli olması gerekmektedir.
Cache Delivery Method: Bu özellik yalnızca profesyonel kullanıcıların müdahale etmesi gereken bir bölümdür. “Simple” yani basit seçeneği işaretlenmelidir. Önbellek verilerinin kullanıcıya teslim edileceği yöntemi belirlemenize yardımcı olur.
Disable Caching For Logged In Visitors: Sitenizde bir üyelik sistemi bulunuyorsa, giriş yapan kullanıcılar için önbellek işlemi devre dışı bırakılmasını sağlar.
Don’t Cache Pages With GET Parameters: Kullanıcıdan kullanıcıya farklılık gösteren sayfalar için önbellek işlemini devreye almaz. Adsense vb. reklam servislerini kullanıyorsanız bu özelliği aktif etmeniz gerekir.
Sayfalar Daha Hızlı Yüklensin Diye Sayfaları Sıkıştır: Gzip sıkıştırma teknolojisinden yararlanarak sayfa açılış hızını artırır.
Önbellek Yenileme: Önbellek verileri belirli aralıklarla yenilenir. Bu yenileme işlemi sırasında eski verilerin kullanılmasını sağlar. Bu sayede sitenizde performans düşüşü ve yüksek trafik kullanımının önüne geçilebilmektedir.
304 Browser Caching: Yeni bir içerik yayınlanması halinde kullanıcıların tarayıcısında bulunan önbellek verileri kontrol edilir ve eski veriler güncel önbellek verileri ile değiştirilir.
Make Knows Users Anonymous So They’re Served Supercached Static Files: Normal ziyaretçilere önbelleğe alınmış verilerin sunulmasını sağlar.
wp süper cache gelişmiş ayarlar 2
Enable Dynamic Caching: Değişen içeriklerin güncel olarak önbelleğe alınmasını sağlar.
Mobile Device Support: Mobil ziyaretçilerinize özgü eklenti ve temalar kullanıyorsanız bu özellik aktif etmeniz gerekmektedir.
Remove UTF8/blog Charset Support From .htaccess File: Eğer sitenizde karakter hataları ile karşılaşıyorsanız bu özelliği aktif etmelisiniz.
Clear All Cache Files When A Post or Page is Published or Updated: Sitenizde yeni bir içerik yayınlandığında ya da mevcut bir içerik güncellendiğinde önbellek verilerinin temizlenmesini & yenilenmesini sağlar.
Fazladan Anasayfa Kontrolü: Yeni içeriklerin ana sayfanızda görüntülendiğinden emin olmak için bu özelliği aktif etmelisiniz.
Sadece Yorum Yapıldığında Sayfayı Güncelle: Bir içeriğinize yeni bir yorum yapıldığında içeriğin önbelleğinin yenilenmesini sağlar. Bu sayede ilgili yorum artık görüntülenebilir.
Late init: Dinamik içeriklerinizde karşılaşılan bazı hataların giderilmesini sağlar.
wp süper cache gelişmiş ayarlar 3
Cache Timeout: Önbelleğe alınmış verilerin ne sıklıkla yenileneceğini ifade eder. Varsayılan değer 1800 olacaktır. Bunu 3600 yapmanız sunucunuza binecek yükün azaltılmasını sağlayacaktır.
Bu bölümden önbellek işlemini devre dışı bırakmak istediğiniz alanları işaretleyebilirsiniz. Arşivler, Etiketler, Kategori Sayfaları, Beslemeler ve Arama Sayfaları için önbellek işlemini devre dışı bırakmanız iyi bir seçenek olabilir.
CDN
Bu bölümde mevcut bir CDN hizmetiniz bulunuyorsa bunu WordPress sitenize bağlamak için gerekli düzenlemeleri yapmalısınız.
wp-super-cache-ayarlari-cdn

İçerik

Bu bölümde mevcut önbellek verilerine müdahale edebilir, onları silebilirsiniz.
wp süper cache içerik ayarları

Önyükleme

Bu bölümde mevcut önbellek verilerini belirli bir süre içerisinde temizleyerek, tüm sayfalarınız için yeni önbellek verilerinin oluşturulmasını sağlayabilirsiniz.

Eklentiler

Bu bölümde yer alan ayarlara genellikle müdahale edilmesine gerek yoktur.
Ancak eklentiler ile ilgili düzenlemeler buradan yapılabilir.
Bu kısma dokunmamanızı öneririm.

Hata Ayıklama

Bu bölümde herhangi bir hata ile karşılaşmadığınız sürece bir işlem yapmanıza gerek yoktur. Yalnızca eklenti kullanımı sırasında bir hata ile karşı karşıya kaldıysanız bu hataları belirlemek ve onları onarmak için bu bölüme ihtiyaç duyulur.
WP Super Cache ayarları ile ilgili sizlere anlatmış olduğum bu temel ayarlar, genel olarak birçok web sitesi için uygulanabilecek en ideal seçeneklerdir.
İçeriğinizi göz önünde bulundurarak aktif etmiş olduğum bu temel özelliklere müdahale edebilir, herhangi bir hata ile karşılaşmanız durumunda bu hataya sebep olan özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.
Elimden geldiği kadar tüm yönleri ile wp süper cache eklentisini sizlere anlatmaya çalıştım.
Umarım siz değerli, kıymetli okurlarıma faydalı bir içerik olmuştur.
Soru ve sorunlarınızı yorum olarak bana iletebilirsiniz.
İyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wp-postratings eklentisi ayarları detaylı anlatım başlıklı makalemizde postratings eklentisi ayarları, sadık özdoğan wp eklentileri ve wordpress derecelendirme eklentisi hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama


Yukarı