wordpress yazı editörü sorunu ve çözüm yolları detaylı anlatım - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 4 dk, 58 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
1909 kere okundu}
5 Kasım 2020

wordpress yazı editörü sorunu ve çözüm yolları detaylı anlatım

wordpress yazı editörü sorunu ve çözüm yolları detaylı anlatım

Wordpress yazı editörü sorunu ve çözüm yolları
merhaba arkadaşlar.
bu yazımda bu gün sabah karşılaştığım bir sorun üzerine bir yazı yazmak istedim.
bu sabah web siteme yazı yazmak için, yazı editörünü açtığımda yazı editörümdeki, ortam ekle butonlarının ve yazı yazmak için bulunan metin alanının gözükmediğini farkettim.
tabiki bunca sürelik deneyimin bana verdiği tecrübe ile sorumunu hemen çözdüm. şimdi ise eğer sizler böyle bir sorun ile karşılaşmışsaniz ve ya karşılaşırsanız bu yazımı okuyarak bu sorununuzu bir kaç dakika içerisinde aşabilirsiniz.
yazı editörünüzün gözükmemesinin birden fazla nedeni olabilir. şimdi ben bu sorunu çözmek adına sizlere bir kaç yöntem önereceğim.
eğer hazırsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz.

İçindekiler

Peki, buyazımda hangi içerikleri okuyacaksınız ve hangi yöntemleri deneyeceğiz bunları kısaca görelim.

 • wordpress yazı editörünün gözükmemesine neden olan etmenler
 • wordpress yazı editörü çözüm yolları
 • wp-config.php dosyasına kod ekleme
 • profil ayarlarını güncelleme
 • eklentilerden kaynaklı sorunlar
 • kullanılan temadan kaynaklı sorunlar
 • veritabanı kaynaklı sorunlar

wordpress yazı editörünün gözükmemesine neden olan etmenler

WordPress yazı editörünün gözükmemesini etkileyen birtakım farktörler vardır. genel olarak bu farktörler öne çıkar.
Peki bu faktörler nelerdir?

 • Birden fazla eklentinin birbiriyle çakışması sonucunda yazı editöründa bir takım sorunlar meydana gelebilir.
 • Güncellenmemiş eski bir tema kulanımında yazı editöründe sorunlar oluşabilir.
 • Veritabanında yer alan wp-post tablosundaki bozulmalardan kaynaklanan durumlardayazı editöründe bir takım kötü sonuçlar oluşabilir.
 • profil ayarlarınızdaki yapmış olduğunuz son değişikilklerde hatalı bir işlem yaptığınızda yazı editörünüzde bozulma oluşur.
 • wp-config.php dosyanızda bozulma meydana geldiğinde yazı editörünüzde sorunlar oluşabilir.

WordPress editörü sorunları ve çözüm yolları

WordPress editörünüzde bir yazı yazmaya karar verdiniz ve tıpkı benim gibi editörü açtığınızda bir sorunla karşılaştınız. böyle durumlarda yukarıdaki etmenlere bağlı olarak yazı editörünüzde sorunlar meydana gelmiş olabilir.
Şimdi ise adım adım yazı editörünün bozulması ile ilgili hangi çözüm yolları uygulanabilmektedir. bu çözüm yolları için hangi adımları atmalıyız sırasıylainceleyelim.

wp-config.php dosyasına kod ekleyerek sorunu çözme

wp-config.php dosyası beyin görevi görmektedir. nasıl ki beyne giden damarlarda hasar olduğunda vicudun çeşitli organları çalışmaz işte wp-config.php dosyasıda bu şekildedir. burada ekleyeceğim bir kaç satırlık kod ile sorunumuzu çözmeye çalışacağız.
aşağıda yazmış olduğum kodları wp-config.php dosyanıza ekleyin.
define( ‘CONCATENATE_SCRIPTS’, false );
define( ‘COMPRESS_SCRIPTS’, false );
define( ‘SCRIPT_DEBUG’, true );
eğer sorununuz çözümlendiyse kendinizi tebrik edebilirsiniz.

profil ayarlarını güncelleyerek sorunu çözme

profil ayarlarınızı güncellerken farkında olmadan bir yanlışlık yapmış olabilirsiniz.
wp yönetim panelinize erişim sağladıktan sonra, tüm kullanıcılar sekmesi altında yer alan profilim bağlantısına tıklayın.
profilinizin ayarlarının yapıldığı üst kısımda, görsel editörü kullanma seçeneğini işaretli değil yapın ve profilinizi güncelleyin.
bu işlemi gerçekleştirdikten sonra eğer yazı editörününz gözüküyorsa ne mutlu, sorununuzu çözdükten sonra yazılarınızı yayımlayabilirsiniz.
eğer sorununuz çözülmüyorsa üzülmeyin, aşağıdaki yöntemi deneyebilirsiniz.

eklentilerden kaynaklı yazı editörü sorunu

bazı eklentilerden kaynaklı bu tür sorunlar meydana gelebilir.
eğer wp güncellemesi yaptıysanız ve eklentiniz daha önce hiç güncellenmediyse bu tip sorunlar oluşur.
eğer eklentilerden kaynaklı olduğunu düşünüyorsanız, eklentilerinizi tek tek etkisizleştirin ve yazı editörünün gözüküp gözükmediğine bakın.
eğer eklentilerinizi etkisizleştirdiğinizde sorununuz çözümleniyorsa, sorunlu eklentinin yapımcısıyla irtibat kurarak sorununuzu bildirerek yardım isteyebilirsiniz.
eklenti çok gerekli bir eklenti ise bunu yapmanızı tavsiye ederim, çok kullanmadığınız bir eklenti değilse eklentiyi kullanmayabilir ve ya alternatif eklentiler arayabilirsiniz.

Temanızdan kaynaklı yazı editörü sorunları

WordPress yazı editörünüzde gözükmeyen kısımlara neden olan bir diğer unsurda kullanmış olduğunuz temadan kaynaklı olabilir.
Kullanmış olduğunuz temanız güncellenmeyen eski bir tema olabilir buda bu tip sorunların meydana gelmesine sebebiyet verebilir.
Bunu anlamak için wp-yönetim panelinize erişim sağlayın ve görünüm temalar sekmesinden temanızı başka bir tema ile değiştirin ve gözlemleyin.
Yazı editörünüz ile ilgili sorun ve sorunlar çözümlendiyse tema üreticisi ile iletişime geçip bu sorunu bildirin. eğer tema üreticinizden bir destek alamıyorsanız sürekli güncellenen bir tema satın almayı tercih edin.

Veritabanı ile ilgilisorunlardan kaynaklı yazı editörü sorunları

Yukarıdaki yöntemler sorununuzu çözmüyorsa veritabanınızdan kaynaklı bir takım problemler yazı editörünüzde soruna yol açabilir.
veritabanı optimize
ederek yazı editörünüzü kontrol edin. eğer sorunlarınız çözümlendiyse demektir ki veritabanınızdan kaynaklı bir takım problemler yazı editörünüze sirayetetmiştir.

sonuç

WordPress yazı editörü sorunları ile ilgili genel çözüm yolları bu şekildedir. ancak sizler farklı bir sorunla karşılaşmış olabilirsiniz, bu sebeptendirki sorunlarınızı ve varsa çözüm yollarınızı yorum olarak bana iletebilirsiniz.
iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wordpress clean options eklentisi başlıklı makalemizde wordpress clean options eklentisi, wordpress eklenti tabloları silme ve wp ayar silme hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yazıya Yapılan Yorumlar

 1. Antrenör dedi ki:

  Burada yer alan bilgiler çok işime yaradı teşekkürler paylaşım için

 2. Kübra dedi ki:

  merhaba, tüm hepsini denedim ancak yazı ekleme, düzenleme gibi alanlara giriş yapamıyorum. Yeni yazı eklemek ya da düzenlemek istediğimde “Düzenleyici beklenmeyen bir hatayla karşılaştı” uyarısı çıkıyor.

  • merhaba! wp-config.php dosyanızı kontrol edin eklediğiniz bir kod varsa onu silip deneyin. eğer bu da size çözüm getirmezse veritabanı temizliği yapmanız gerekebilir. veirtabanı optimizasyonu konusundahttps://www.sadikozdogan.com.tr/wordpress-veritabani-optimizasyonu.html
   başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı