wordpress "veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu" çözümü ayrıntılı anlatım - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 8 dk, 3 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
250 kere okundu}
14 Ocak 2022

wordpress “veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” çözümü ayrıntılı anlatım

wordpress"veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu" çözümü ayrıntılı anlatım"

Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda wordpress database hatalarından en yaygın olarak karşımıza çıkan "veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu" hatası ve bu hatanın çözüm yolundan ayrıntılı olarak bahsedeceğim.
Wordpress database hataları gerek kurulum esnasında gereksede çeşitli sebeplerden ötürü karşımıza çıkabilecek bir hatadır. Bu hatanın çözüm yollarından ayrıntılı olarak bahsederek ilerleyen zamanlarda karşılaştığınızda kolayca çözmenize rehber olmasını temenni ederek yazımı yazmaya karar verdim.
Bu çözüm yollarına başlamadan önce mutlaka veritabanınızın yedeğini almanızı tavsiye ederim. aksi taktirde emekleriniz biranda çöp olabilir.

wordpress"veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu" çözüm yöntemleri

WordPress veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu uyarısı ile ilgili aşağıda yer alan çözüm yöntemlerini tek tek inceleyeceğiz. peki hangi çözüm yöntemlerini ele alacağız bu paragrafta bunu göreceğiz.

  • giriş bilgilerinin kontrol edilmesi
  • wordpress veritabanı onarımı
  • bozuk dosyaların düzeltilmesi
  • veritabanı sunucusunun kontrol edilmesi
  • yeni bir veritabanının oluşturulması

Bu yöntemleri yazımız içerisinde detaylı bir şekilde ele alacağız.

giriş bilgilerinin kontrol edilmesi

Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu gibi mesajlarının en yaygın sebeplerinden biri giriş bilgilerinin yanlış olmasından kaynaklanmaktadır.
Bu, özellikle de bir web sitesi sahibinin farklı bir hosting sağlayıcısına geçmesinden sonra oluşan bir hatadır. Web sitenizin hem ön yüzü, hem de arka yüzü aynı hatayı gösteriyorsa bu yöntem sorununuzu çözecektir.
İlk olarak veritabanı giriş bilginizin sitenizin wp-config.php dosyasında depoladığı bilgilerle eşleştiğinden emin olmanız gerekmektedir.
wp-config dosyasına erişmek için ftp bağlantısı yapmanız gerekmektedir. ftp bağlantısı gerçekleştirildikten sonra, ana dizinde yer alan wp-config.php dosyasını sağ tık yaparak düzenleyin.

  • db_name veritabanı adı
  • db_user veritabanı kullanıcı adı
  • db_password veritabanı şifresi
  • db-host veritabanı hostu(bu genelde localhost)tur

dahaa sonra ise MySQL Databases (MySQL Veritabanları) kısmına gidin ve List of Current MySQL Databases And Users (Mevcut MySQL Veritabanları ve Kullanıcı Listesi) kısmının altından mevcut veritabanınızı bulun. Buradan veritabanı adınızı, db kullanıcısını ve host’u bulmalısınız.
Eğer bilgileriniz wp-config.php dosyasıyla eşleşmiyorsa wp-config.php dosyasında veritabanı bilgilerinizi düzenleyin.
define('DB_NAME', 'bu kısma veritabanı adınızı ekleyin');
define('DB_USER', 'buraya veritabanı kullanıcı adınızı ekleyin');
define('DB_pass', 'buraya veritabanı şifrenizi ekleyin');
define('DB_host', 'genelde localhost olarak kalır ancak farklı ise buraya yazın');
Bilgilerinizi düzenledikten sonra sayfanızı yenileyin eğer bir hata ile karşılaşmadıysanız sorununuz çözümlenmiş olacaktır. ancak hala aynı hatayı alıyorsanız şifrenizi veritabanları kısmından sıfırlayabilirsiniz. bilgilerinizin doğruluğuna eminseniz hosting firmanız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

wordpress veritabanının onarılması

wordpress web sitenizde bazı durumlara bağlı olarak tablolarınızda bozulmalar meydana gelebilir, web sitenizin ön yüzünde veritabanı kurulurken hata oluştu hatası alıyor olabilirsiniz. böyle durumlarda veritabanınızı onarmanız gerekebilir.
Wordpress tek bir kod satırı ile veritabanınızı onarmanıza imkan sağlamaktadır. wp-config.php dosyasına şu kodu ekleyin.
define('WP_ALLOW_REPAIR', true);
wp-config.php dosyasını kayıt edin. ardından websiteniz.com/wp-admin/mainnt/repair.php adresine gidin karşınıza çıkan iki seçenekten size en uygun onarma seçeneğini seçerek veritabanınızı onarma işlemini tamamlayın.
Veritabanı onarma işlemi bittikten sonra;
define('WP_ALLOW_REPAIR', true);
kodunu wp-config.php dosyanızdan silin. aksi taktirde herkez bu url adresine girerek web sitenize zarar vermek için uğraşabilir.
wordpress veritabanı optimizasyonu
başlıklı yazımı okuyarak detaylı bir şekilde veritabanı temizleme ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

Bozuk dosyaların düzeltilmesi

Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu uyarısının bir diğer sebebi ise, kullanılan eklentiler ve ya temanızdan kaynaklanıyor olmasıdır.
Yeni bir tema ve ya eklenti kurduysanız ve sonrasında veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu uyarısını alıyorsanız, muhtemeldirki eklenti ve ya tema kaynaklı bir hatadan kaynaklanıyordur.
Bu sorunu çözmek için, wp-yönetim panelinize erişim sağlayın. görünüm sekmesi altında yer alan temalar bağlantısına tıklayarak başka bir tema seçin ve sayfanızı yenileyin eğer hata almıyorsanız tema kaynaklıdır. eğerki, yönetim panelinize erişim sağlayamıyorsanız ftp bağlantısı kullanarak web sitenizin ana dizininde yer alan, wp-content klasörü içerisinde yer alan themes klasörüne gidin ve temanızın ismini değiştirin.
Sorununuz hala çözümlenmemiş olabilir, şimdi ise eklentilerden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamak için şu adımları izleyin:
bir ftp programı aracılığıyla web sitenize bağlantı gerçekleştirin. wp-content klasöründe yer alan plugins klasörünün ismini değiştirin. sayfanızı yenileyin eğerki bir hata almıyorsanız eklentiden kaynaklandığını çözmüş olmalıyız. peki hangi eklentiden kaynaklandığını nasıl anlayabiliriz:
plugins klasörünün ismini düzeltin, otomatik olarak eklentileriniz devre dışı kalacaktır. şimdi ise eklentileri tek tek etkinleştirerek sayfanızı yenileyin. hata alana kadar tüm eklentilerinizi etkinleştirin ve böylelikle hataya sebebiyet veren eklentinizi bulabilir ve eklentiyi kaldırabilirsiniz.
Yukarıdaki bu işlemler sorununuzu çözmüyorsa, wordpress çekirdek dosyalarını yeniden yüklemeniz gerekecektir.
Wordpress'in sitesinden en son sürümü indirin, zip arşivinden çıkarın, wp-content klasörünü silin ve dosyaları yeniden yükleyin. yükleme işlemi bittikten sonra web sitenizi yenileyin ve hata alıp almadığınızı kontrol edin.
Eğer her hangi bir hata almıyorsanız, ne mutlu size. hala hata almaya devam ediyorsanız yazımı okumaya devam edebilirsiniz.

veritabanı sunucusunun kontrol edilmesi

Eğer yukarıdaki yöntemleri denediniz ve WordPress hala error establishing a database connection sorununu yaşıyorsa MySQL sunucunuzda aksama olabilir.
Bunun birçok sebebi olabilir ancak, genel sebeplerinden birtaneside trafiktir. aşırı trafikten kaynaklı olarak veritabanı oluşturulamadı hatası almanız mümkündür.
Eğer aldığınız hatanın sebebi bu ise web siteniz yavaşlar ve veritabanı oluşturulamadı hatası almanız muhtemeldir. böylesine bir sorunun çözümüde hizmet aldığınız firma ile iletişime geçerek mysql suncunuzuun yanıt alıp almadığının kontrol edilmesini talep edin.
Eğer aynı sunucuyu kullanan birden fazla web siteniz varsa tekrar kontrol edebilir ve SQL sunucunuzun bundan dolayı aksayıp aksamadığını görebilirsiniz. ancak, tek bir web siteye sahipseniz WordPress kontrol panelinize gidin ve phpMyAdmin‘e erişerek veritabanına bağlanınn, bağlantı kurmanıza izin veriyorsa WordPress veritabanı kullanıcınız yeterli yetkiye sahip olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir.
Adını kolaylıkla hatırlayabileceğiniz bir php dosyası oluşturun ve içerisine şu kodları ekleyin.
php kod:
$link = mysqli_connect('localhost', 'kullaniciadi', 'sifre');
if (!$link) {
die('Could not connect: ' . mysqli_error());
}
echo 'Connected successfully';
mysqli_close($link);
Kullanıcıadı ve şifre kısımlarını kendi veritabanı bilgilerinizle değiştirin ve ftp aracılığıyla web sunucunuza yükleyin.
Yüklediğiniz dosyayı web tarayıcınızda açın, eğer veritabanı bağlantısı başarı ile oluşturuluyorsa yetkilendirme ile ilgili her hangi bir sorununuz yoktur demektir.
Eğer web siteniz paylaşımlı bir sunucuda barındırılıyorsa ve trafiğiniz artmaya başlarsa sunucunuza fazla yükleme yapmaya devam edebilir ve veritabanı bağlantısı kululurken hata oluştu sorununu yaşayabilirsiniz. bunun için:
wordpress cache
eklentilerinden birini tercih ederek bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

yeni bir veritabanı oluşturma

Yukarıdaki tüm yöntemleri denediniz ancak hala sorununuz çözümlenmiyorsa, veritabanınız artık kullanılamaz hale gelmiş olabilir. veritabanınızı yeniden oluşturabilir ve almış olduğunuz yedeği içeriye aktararak verilerinizi geri getirebilirsiniz.
cpanel kullanıyorsanız eğer, mysql databases bağlantısından yeni bir veritabanı ve kullanıcı adı oluşturun. ardından phpmyadmin üzerinden veritabanı yedeğinizi yükleyin.
plesk panel kullanıyorsanız eğer; veritabanları kısmından yeni bir veritabanı ekle bağlantısına tıklayarak yeni bir veritabanı ve kullanıcı oluşturabilirsiniz. veritabanı oluşturduktan sonra, yedeklerinizi içe aktar bağlantısını kullanarak yükleyebilirsiniz.

sonuç

Çeşitli sebeplerden dolayı web sitenizde veritabanı hatası almanız muhtemeldir. veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu uyarısı web sitenizin çalışmamasına sebep olur, bu yüzdende trafik kaybı yaşayabilirsiniz.
Bu tip hatalar almamak için yazımda ayrıntılı olarak bahsettiğim yöntemleri uygulayın ve bu hatadan kolaylıkla kurtulun. böyle bir hatayı aldığınızda artık korkmanıza gerek olmayacaktır.
Sizlerde veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu uyarısı aldıysanız ve farklı bir yöntem kullanarak çözümlediyseniz yorum olarak bana yazabilirsiniz. ayrıca soru ve sorunlarınızı yorum olarak bana iletebilirsiniz. iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wordpress gutenberg editörü kullanımn rehberi başlıklı makalemizde sadık özdoğan wordpress gutenberg editörü kullanım rehberi, wordpress gutenberg editörü kullanım rehberi ve wordpress gutenberg editörü nasıl kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı