wordpress soru cevap eklentisi (DW Question & Answer) detaylı anlatım - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 4 dk, 56 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
246 kere okundu}
24 Aralık 2021

wordpress soru cevap eklentisi (DW Question & Answer) detaylı anlatım

WordPress soru ve cevap eklentisi (DW Question & Answer detaylı anlatım

DW Question & Answer eklentisi
Merhaba değerli wordpress meraklıları!
Bu yazımda sizlere wordpress web sitenizde soru cevap bölümünü nasıl oluşturabilirsiniz ve hangi eklentiyi kullanabilirsiniz, kullanacağnızı eklentinin özellikleri nelerdir, ayarları nasıl yapılır gibi tüm sorulara cevap vereceğim.
Bu yazım ile blog sitenizde bir soru cevap formu yok ise ve böyle birşey düşünüyorsanız artık neyi, nasıl kullanacağınızı bilerek kullanmış olacaksınız.
Soru cevap eklentileri arasında en popüler olan DW Question & Answer eklentisini ve bu eklentinin ayarlarını sizlere anlatacağım.

neden soru ve cevap eklentisi kullanılır

ziyaretçilerinizle etkileşimyakalamanın bir yoluda bloğunuzda bir soru cevap formu kullanmaktır. Böylelikle ziyaretçileriniz sizlere bir soru sorduğunda kolaylıkla cevaplandırabilir ve diğer ziyaretçilerinizin faydalanmasınısağlayabilirsiniz.
Bir diğer sebepte, wordpress üzerinde bloğunuzun yaınında küçük bir formda olmasını isteyebilirsiniz bu sebeptende soru cevap eklentisi kullanabilirsiniz. ve ya çeşitli sebeplerden ötürü soru cevap formlarına ihtiyaç duyulmaktadır.
Her ne şekilde olursa olsun soru cevap formu kullanmak istiyorsanız ve wordpress kullanıcısı iseniz mutlaka bu yazıyı okuyup bloğunuzda soru cevap sistemini kurabilirsiniz.

DW Question & Answer eklentisi ne işe yarar

DW Question & Answer eklentisi, Oldukça kullanışlı ve ücretsiz bir soru cevap eklentisidir. kolaylıkla türkçeye çevrilebilir ve göze hitap eden tasarımı ile bloğunuzda bu eklentiyi tercih edebilirsiniz.
Basit ayarları olan bu eklentiyi bir kaç ayar ile bloğunuzda kullanmaya başlayabilirsiniz.
Eklenti için çok fazla söylenecek bir şey yok aslında bu yüzden kurulum ve ayarlarına geçebiliriz.

DW Question & Answer eklentisi kurulumu

DW Question & Answer eklentisinin kurulumunu her zaman olduğu gibi iki farklı şekilde kurabilirsiniz. şimdi dilerseniz bu wordpress kurulum adımlarını yine anlatayım.

wordpress arama dizini üzerinden kurulum yapma

Eklentiyi kurmak için wp-yönetim panelinize giriş yapın ve sol üstte yer alan eklentiler>yeni ekle bağlantısına tıklayın, ardından eklentiyi aratın karşınıza çıkan ilk sonuç eklentimiz olacaktır.
Hemen yükle butonuna basın ve eklentinin yüklenmesini bekleyin. Eklenti sunucunuzun hızına bağlı olarak yüklenme hızı değişiklik gösterecektir. Eklenti yüklendikten sonra, etkinleştirmeniz gerekmektedir.

ftp üzerinden yükleme

Bir diğer eklenti yükleme yöntemide manuel olarak ftp üzerinden yükleme yapmaktır.
Ftp üzerinden yükleme yapmak için
dw-question-answer
bağlantısına tıklayıp bilgisayarınıza indirin. indirdiğiniz dosyayı zipten çıkartıp hosting firmanızın size vermiş olduğu ftp bilgileri ile hostinginize bağlantı gerçekleştirin.
public_html/wp-content/plugins yolunu izleyerek eklentiyi buraya yükleyin. yükleme işlemi bittikten sonra, wp-yönetim panelinize giriş yaparak eklentiler/yüklüeklentiler sekmesinden eklentiyi etkinleştirin.
Bu yöntem ile eklentiyi kurabilirsiniz bu yöntem pek tercih edilmesede benim sıkça tercih ettiğim bir yöntem olduğundan anlatma ihtiyacı hissettim. artık eklentinin ayarlarına geçebiliriz.

DW Question & Answer eklentisi ayarları

soru cevap eklentisini kurduktan sonra web sitemize otomatik olarak 2 adet yeni sayfa eklendiğini farketmişsinizdir. Tabi bu sayfalar ingilizce olarak eklendi. Eklentiyi kurduktan sonra ilk yapmamız gereken şey soruların ve soru sorma bölümünün olduğu sayfaların ismini ve url adresini değiştirmek olacaktır.
wp-yönetim paneline erişim sağlayın ve sol menüde yer alan sayfalar bağlantısına tıklayın. daha sonra eklenti ile ilişkili olan iki sayfanın ismini ve url adresini değiştiriyoruz.
İlk olarak DWQA Ask Question sayfasına tıklıyoruz.
sayfayı düzenle kısmına gelip tıklıyoruz ve bu kısmı soru sor olarak değiştiriyoruz. daha sonra url kısmına düzenle diyerek bu kısmıda sorusor olarak değiştirip sayfayı güncelliyoruz.
Şimdi bu yaptığımız işlemlerin aynısını DWQA Questions sayfası içinde yapıyoruz. yukarıdaki işlemleri uyguluyoruz bu kısmada dilediğiniz şekilde isimlendirip güncelliyoruz. şimdi ise eklentinin ayarlarını yapmaya başlayabiliriz.
İlk olarak admin panel sol menüden Questions>Ayarlar bağlantı yolunu izliyoruz. Eklentinin tüm ayarlarını buradan yapacağız.
En uygun ayarları sizler için aşağıda liste olarak hazırladım bu şekilde ayarlamanız gerekmektedir.

  • Archive Page Show At Most: Sorular sayfanızda en fazla kaç tane soru görünmesini istiyorsanız o sayıyı yazıyorsunuz.
  • Before A Question Appears: Bu seçeneği işaretlemenizi tavsiye ederim. Çünkü bu seçenek sayesinde sorular sizin onayınız olmadan yayınlanmaz.
  • Answer Listing: Cevaplar sayfasında kaç adet cevap görünmesini istiyorsanız onu yazıyorsunuz.
  • Allow Anonymous Vote: Eğer soruların herkes tarafından oylanmasını istiyorsanız seçebilirsiniz. Ben kullanmıyorum.
  • Use Auto Closure: Eğer soruların otomatik kapanmasını istiyorsanız işaretleyebilirsiniz. Ben kullanmıyorum.
  • Closure after: Eğer bir üstteki seçeneği seçtiyseniz, soruların kaç gün sonra kapanacağını yazıyorsunuz.
  • Captcha Settings: Bu bölümde her iki seçeneğide işaretleyin. Çünkü, çok fazla spam alabilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek için google captcha eklentisini kullanmanızı tavsiye ederim.
  • Kalıcı Bağlantı Ayarları: “Question Base” yazan yerin karşısına “soru” yazın. “Question Category Base” yazan yere “kategori” ve “Question Tag Base” yazan yere de

Evet arkadaşlar eklentinin yapılacak ayarları bu kadardı. artık bloğunuzda soru cevap sistemine kavuşmuş olacaksınız. soru ve sorunlarınızı yorum olarak bana ulaştırırsanız sizlere yardımcı olacağımı bilmenizi isterim. iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wordpress yazılarına içindekiler tablosu ekleme yöntemleri ayrıntılı anlatım başlıklı makalemizde sadık özdoğan wordpress makaleleri, wordpress sayfa içi bağlantı ekleme ayrıntılı anlatım ve wordpress yazılarına içindekiler tablosu ekleme yöntemleri hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı