ençok kullanılan wordpress sidebar eklentileri (2022) - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 7 dk, 35 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
139 kere okundu}
10 Nisan 2022

ençok kullanılan wordpress sidebar eklentileri (2022)

En çok kullanılan wordpress sidebar eklentileri (2022)

Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda sizlere wordpress'de en çok kullanılan ve farklı özellikleri sahip sidebar eklentilerinden ve bu eklentilerin özelliklerinden ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğim.
Sidebar eklentilerine geçmeden önce sidebar nedir? sidebarın mantığını iyice kavramak adına sidebar hakkında bilgi vermek istiyorum.
Yazımı sonuna kadar okuduğunuzda hem bir sidebar eklentisi ile web sitenize farklı özellikler kazandırabileceksiniz, hemde bunun öncesinde sidebar hakkında temel bilgileri edinmiş olacaksınız.

Sidebar (kenar çubukları) nedir?

WordPress'de sidebar (kenar çubuğu), bir WordPress web sitesinde ana içeriğin yanında ek bilgiler veya bir gezinme menüsü görüntüleyen alan olarak isimlendirilmektidir.
Genellikle sayfanın her iki tarafında olan dikey bir sütundur, ancak alt bilgi gibi başka yerlerde de bulunabilmektedir.
Bir WordPress kenar çubuğu, her web sayfasında aynı bilgilerle doldurulabilir veya bulunduğu sayfalara göre özelleştirilebilir. Her iki durumda da, web sitenizdeki diğer içeriklerle ilgili farkındalığı artırmanın, sosyal paylaşımı teşvik etmenin ve hatta reklamlar yoluyla gelir elde etmenin en güzel bir yoludur.
Hal böyleyken etkili ve web sitenizi anlatan sidebar sahibi olmanız gerekmez mi? Eğer sizlerde böyle düşünüyorsanız bu içerik tamda size göre hazırlanmış kaliteli bir içeriktir.

Widget'ler kullanarak wordpress'te sidebar oluşturma

Bileşenleri kullanarak WordPress'de sidebar oluşturmak, kodla uğraşmanız gerekmeyeceği için teknik konularda hiçbir bilgisi olmayan kullanıcılar için harika bir yöntemdir.
WordPress bileşenleri, web sitenizde bileşenler için belirlenmiş konumlar olan bileşen alanlarına içerik ve işlevsellik eklemek için kullanımı kolay bir yöntem sağlar.
Bileşen alanları WordPress temalarına göre değişiklik gösterebilir. Üst bilgi alanına, alt bilgi alanına veya kenar çubuklarına yerleştirilmesi mümkündür.
Bileşenler menüsünü kullanarak WordPress’de sidebar oluşturmak için wp-yönetim panelinize erişim sağlayın, ardından Görünüm -> Bileşenler adımlarını takip edin.
Bir bileşenleri özelleştirmek için + tuşuna basarak istediğiniz özellikleri ekleyebilirsiniz.
Kenar çubukları için sosyal medya düğmeleri, arama çubukları veya son blog gönderilerini görüntüleyen bileşenler gibi birçok yararlı WordPress bileşeni bulunmaktadır.
Kenar çubukları da birden çok bileşen içerebilir. Örneğin, bir kenar çubuğu gezinme bağlantılarını, bir arama çubuğunu ve reklamları bir arada görüntüleyebilir.
Kenar çubuklarınızda önemli bileşenleri kullanmayı unutmayın. Aksi takdirde, web sitenizi karmaşıklaştırabilir ve bu da kötü bir kullanıcı deneyimine sevk edebilir.

En çok kullanılan sidebar (kenar çubukları) eklentileri

WordPress'de kullanılan en iyi ve en çok kullanılan, sizlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek sidebar eklentilerini ve özelliklerini aşığıda inceleyebilirsiniz.
Sizlere önereceğimiz bu bileşen eklentileri tüm temalarda tam olarak uyumlu çalışmaktadır.
Sidebar eklentilerinden birini tercih ederek düzenli ve göz alıcı sidebar tasarımları elde ederek harika bir kullanıcı deneyimi ortaya koyabilirsiniz.
Birbirinden farklı özelliklere sahip beş eklentiyi inceleyip dilediğinizi tercih edebilir ve kullanmaya başlayabilirsiniz.

SiteOrigin Widgets Bundle

Eklenti ile ilgili genel bilgiler:

 • İndirme: 900,000+
 • Önemli özellikler: Geniş bir widget kitaplığı, tutarlı tasarım ve işlevsellik, çeşitli widget ihtiyaçlarını tek bir platformda karşılar
 • Her siteye uygundur.
 • Ücret: Ücretsiz (Yılda 29-99 ABD Doları arasında değişen premium üyelik özellikleri) bulunmaktadır.

SiteOrigin Widgets Bundle, eyleme geçirici mesaj (CTA) düğmelerinden fiyatlandırma tablolarına kadar çok çeşitli özellikler sunan bir bileşen kütüphanesi sağlamaktadır.
Bu eklentideki tüm bileşenler, tutarlı bir tasarım ve işlevsellik sağlayan aynı çerçeve üzerine inşa edilmiştir. Web sitenizin performansını daha iyi optimize etmek için yalnızca kullanmak istediğiniz bileşenleri etkinleştirmeniz yeterlidir.
SiteOrigin Widgets Bundle ücretsiz bir eklentidir. Ek eklentilere ve hızlı e-posta desteğine erişmek için SiteOrigin Premium'a yükseltebilirsiniz.
Premium plan, bir site için yıllık 29$’dan, sınırsız siteler için yıllık 99$’a kadar başlar.

Recent Post Widget Extended

Eklenti ile ilgili genel bilgiler:

 • İndirme: 100,000+
 • Puan 4.7/5
 • Dikkate değer özellikler: belirli kategorilere veya etiketlere dayalı olarak en son yayınları ve içeriği görüntüler, küçük resimler ve makale alıntılarıyla ilgi çekici bir düzen sunar
 • Bloglar ve haber sitelerine uygundur.
 • Ücret: ücretsiz

Recent Posts Widget Extended, en son blog gönderilerini kenar çubuğunuzda görüntülemenizi sağlar. Hemen çıkma oranını düşürerek insanların içeriklerinizin daha fazla okunmasını sağlar.
Bu eklenti, WordPress’in yerleşik Recent Posts Widget‘in bir uzantısıdır. Son gönderileriniz küçük resimler, makalelerden alıntılar ve yayın tarihleriyle birlikte görünecektir.
Son Gönderiler Widget’ı Genişletilmiş, içeriği belirli gönderi türlerine, kategorilere veya etiketlere göre görüntüleme seçenekleri sunar.
Ayrıca, daha ileri düzey kullanıcıların, yerleşik mini CSS düzenleyicisi aracılığıyla widget’ların stilini özelleştirmesine olanak tanımaktadır.

Maps Widget for Google Maps

Eklenti ile ilgili genel bilgiler:

 • İndirme: 80,000+
 • Puan: 4.7/5
 • Dikkate değer özellikler: Google Maps entegrasyonu, özelleştirilebilir haritalar, hızlı yükleme...
 • Fiziksel adresi olan işletmeler ve organizasyonlar için uygundur.
 • Ücret: ücretsiz (premium planlar yıllık kişisel siteler için lisans başına 29$, sınırsız site içinse lisans başına 49$-79$ değerindedir.)

Maps Widget for Google Maps eklentisi, bir harita üzerinde fiziksel bir konumun gösterilmesine yardımcı olur. Özelleştirilebilir harita boyutlarına ve yakınlaştırma seviyelerine sahip olup, özel iğneler oluşturmanıza olanak tanır.
Bu eklenti, yalnızca tek bir HTTP isteği gerektiren ve yüklemeyi hızlandıran Google Haritalar Statik Haritalar API’sini kullanır.
Premium sürüm, WordPress web sitesi tasarımınıza uyacak özel harita renk skalası ve insanların haritalarınızı nasıl kullandığını görmek için Google Analytics etkinlik entegrasyonu gibi gelişmiş özellikler sunar.
Mevcut üç premium plan vardır. Yıllık plan bir site için geçerlidir ve premium planlar yıllık kişisel siteler için lisans başına 29$, sınırsız site içinse lisans başına 49$-79$ değerindedir.

Content Aware Sidebar

Eklenti ile ilgili genel bilgiler:

 • İndirme: 40,000+
 • Puan: 4.9/5
 • Dikkate değer özellikler: tamamen özelleştirilebilir, hedeflenen kenar çubuğu oluşturmanıza imkan sağlar
 • Her türlü site için uygundur
 • Fiyat: ücretsiz (premium planlar yıllık 49-199$ arasındadır.)

Content Aware Sidebars ziyaretçilerin görüntülediği belirli içeriğe eşlik edecek şekilde kenar çubuğu bileşenlerini özelleştirmenize olanak tanır. Anlamı, belirli bir kategorideki gönderiler, belirli bir bileşen seti ile kenar çubuklarını görüntüler.
Bu eklenti ayrıca HTML ve CSS sınıflarını değiştirme seçeneği ile kenar çubuğu bölümü tasarımınız üzerinde tam kontrol sağlamanıza yardımcı olur.
Content Aware Sidebars eklentisi ücretsizdir, ancak aynı zamanda web siteniz için yapışkan bir kenar çubuğu özelliği içeren premium bir plan sunar. Planlar, bir site için yıllık 49 ABD Doları ile 100 site için yıllık 199 ABD Doları arasında değişmektedir.

Compact Archive

Eklenti ile ilgili genel bilgiler:

 • İndirme: 3,000+
 • Puan: 5/5
 • Dikkate değer özellikler: Kolayca özelleştirilebilir kompakt arşivler göstermeniz için tasarlanmıştır
 • Çok içeriği olan siteler için uygundur
 • Fiyat: ücretsiz

Compact Archives blok tasarımı sayesinde içerik arşivinizi görüntülemek için harika bir çözüm sunar.
Varsayılan olarak, yerleşik WordPress arşiv bileşeni içerik arşivinizi uzun bir listede gösterir. Bu da yıllardır üzerinde çalıştığınız geniş web sitesi içeriğiniz varsa, çok fazla yer kaplar ve kenar çubuğunuzun darmadağın görünmesini sağlar.
Compact Archive, içerik arşivini düzenli ve gezinmesi kolay bir şekilde görüntüleyerek bu sorunla ilgilenir.
Bu eklenti ayrıca daha fazla CSS stilini de destekler. Stil sayfanızı değiştirerek arşiv stilinizi sayfanıza ve web sitesi tasarımınıza uyacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Sonuç

Sidebarlar göründüğü üzre ciddi bir konudur, bende bu yazımda sizler için sidebar kavramını ele alarak kullanabileceğiniz en iyi sidebar eklentilerini ele aldım. okurlarıma faydalı olmasını temenni ederim.
Sidebar ile ilgili benimle sohbet edebilir ve sidebar tasarımları ile ilgili fikirlerinizi sunabilirsiniz, yine sidebar ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum olarak bana bildirebilirsiniz. iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan autoptimize eklentisi kurulumu ve ayarları ayrıntılı anlatım başlıklı makalemizde autoptimize eklentisi ayarları full anlatım, autoptimize eklentisi kurulumu ve ayarları ayrıntılı anlatım ve autoptimize eklentisi nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı