wordpress siteye özel css ekleme yöntemleri detaylı anlatım - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 7 dk, 5 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
433 kere okundu}
21 Ağustos 2021

wordpress siteye özel css ekleme yöntemleri detaylı anlatım

WordPress siteye özel css ekleme yöntemleri

Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda sizlere wordpress siteye özel css ekleme yöntemlerinden bahsedeceğim. Bu yöntemlerden birini tercih ederek sizlerde kolaylıkla özell css'lerinizi wordpress sitenize dail edebilecek ve kullanabileceksiniz.
Bu hususta konuya başlamadan önce bir kaç kelam etmekte fayda olacaktır. WordPress siteye özel css ekleme işlemi oldukça basit bir işlemdir, bir kaç farklı yöntemden birini kullanarak wordpress siteye özel css ekleme işlemini gerçekleştirebileceksiniz.
Ben bu yazımda wordpress siteye özel css ekleme yöntemlerini tüm detayları ile mevcut olan tüm seçenekleri ile sizlere bahsedeceğim. Peki bu seçenekler nedir?
İlk yöntem olarak güvenilir ve en basit yöntem olarak tercih edilen eklenti yolu ile wordpress siteye özel css ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
Yine yazım içerisinde bahsedeceğim tema düzenleyiciyi kullanarak wordpress sitesine özel css ekleyebileceksiniz.
Üçüncü anlatacağım yöntem ise child tema kullanarak wordpress siteye özel css ekleme işlemini gerçekleştirebileceksiniz. son olarakta yazım içerisinde sıkça karşılaşılan css yazım hataları ve bu hataların çözümlerinden bahsederek yazımı sonlandıracağım.
Eğer sizde wordpress siteye özel css ekleme ile ilgili merak ettikleriniz var ise bu yazımı baştan sona kadar okuyabilirsiniz.

Eklenti kullanarak wordpress siteye özel css ekleme

wordPress’de özel css düzenleme yapabilmenin kolay yollarından birisi de eklentileri kullanmaktır. Bu noktada oldukça fazla seçeneğimiz bulunmaktadır.
Peki hangi eklentiler bu amaç doğrultusunda kullanılmaktadır, şimdi bu eklentileri ve bu eklentilerin özelliklerini tek tek inceleyelim.
Wp-yönetim paneli üzerinden dilediğiniz eklentiyi kolaylıkla yükleyebilir ve rahtlıkla kullanabilirsiniz.
Şimdi bu eklentileri sırasıyla inceleyelim:

Simple Custom CSS

Simple Custom CSS, WordPress topluluğu arasında en popüler özel CSS ekleme eklentilerinden birtanesidir. Sahip olduğunuz WordPress CSS kodlarını kolaylıkla ekleyebilirsiniz.
Oluşturmuş olduğunuz stilleri ekleyerek varsayılan temanızın üzerine yazmanızı sağlar. Burada gireceğiniz değerler, temanızı değiştirseniz bile olduğu gibi kalacaktır.Simple Custom CSS eklentisiyle WordPress Özel CSS Ekleme eklentisini
Aktifleştirdikten sonra Görünüm > Custom CSS bölümünde kullanılabilir hale gelecektir. Kullanımı oldukça kolaydır, istediğiniz değerleri düzenleyici ekranından girin ve kaydedin.Eklenti Editöründen Özel CSS Ekleyin
Ardından yapmış olduğunuz değişiklikleri web sitenizi yenileyerek görüntüleyebilirsiniz.

WP Add Custom CSS

eklentiyi Yükledikten sonra, wp- yönetici panelinde eklenti için özel bir alan oluşur. Bu bölümü kullanarak tüm sitenize CSS uygulayabilirsiniz.
Bu eklentinin en güzel yanı da, aynı zamanda her bir yazınızın altında bir CSS düzenleme ekranı olur. Bu sayede ihtiyacınız olması halinde farklı yazılarınıza farklı CSS ekleyebilirsiniz.
Gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra web sitenizi yenileyerek yapmış olduğnuuz tüm css değişikliklerini görebilirsiniz.

SiteOrigin CSS

WordPress özel CSS ekleme için kullanıcı dostu ve interaktif bir eklentidir.SiteOrigin CSS Eklentisi aracılığıyla WordPress özel css ekleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz.
Eklentiler kısmından eklentiyi yükledikten sonra, görünüm sekmesinden eklenti ile ilgili tüm ayarları ve css düzenleme ekranına erişebilirsiniz.
Bu eklenti, web sitenizin herhangi bir bölümünü seçerek dahili araçlar kullanarak düzenlemenizi veya kodunuzu manuel olarak eklemenizi sağlayan kullanışlı bir düzenleyici arayüzüne sahiptir.

Simple Custom CSS and JS

Bu eklenti ile hem css hemde js dosyalarınızı düzenleme ve css kodlarının yanısıra js kodlarınıda eklemenize olanak sağlar.
Wp-yönetim panelinizden eklentiyi yükleyip etkinleştirdiğinizde kendine ait bir ayar paneli bulunan bu eklenti ile wordpress yazıları oluşturur gibi kendinize ait css oluşturmanıza olanak sağlamaktadır.
Yapmanız gereken tek işlem eklentiyi yükledikten sonra kendinize ait css oluşturup kayıt etmek olacaktır, kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra web sitenizde değişiklikleri görüntüleyebilirsiniz.

tema düzenleyici panelini kullanarak özel css ekleme

WordPress sitenize özel css eklemenin bir diğer yoluda tema düzenleyiciyi kullanarak css eklemektir.
Wp-yönetim panelinizi açın, görünüm sekmesi altında yer alan tema düzenleyici paneline tıklayın.
Sayfanın en altında bulunan ek css bölümünü açarak özel css kodlarınızı ekleyip kayıt edin.
Özel css kodlarınızı ekledikten sonra kayıt edin ve web sitenizde görüntüleyin. gerek masa üstünde gereksede mobil ve ya tabletlerde düzgün biçimde görüntülenecektir.
Günümüzde mobil kullanımın öneminide düşünürsek oldukça zahmetsiz ve gerekli bir işlem gibi gözüküyor.
Tema düzenleyici ekranını kullanarak özel css ekleme işlemini eğer eklenti kullanımını minimum seviyeye indirmek istiyorsanız kesinlikle kullanmalısınız.

Child Tema kullanarak WordPress’de Özel CSS Ekleme

Yukarıdaki tüm yöntemler canlı bir WordPress sitesine nasıl kendi CSS’nizi ekleyebileceğinizi gösteriyor. Ancak çeşitli durumlarda bunu önce test etmeniz gerekebilir. Örneğin ne yapmak istediğinize karar vermemiş veya sitenizde kullanım bozukluğu yaratma riski almak istemiyor olabilirsiniz. Bunun önüne geçebilmek için WordPress child teması oluşturmanızı tavsiye ediyorum.
Bu yöntem hayal gücünüzü özgür bırakmanızı ve çeşitli pek çok CSS kombinasyonu deneyebilmenizi sağlar. Hepsinden önemlisi, çalışmakta olan web siteniz etkilenmez!

Sıkça görülen özel css hataları ve çözümleri

WordPress’e özel CSS eklerken bazı zamanlarda küçük çaplı hatalarla karşılaşabilirsiniz. Şimdi en sık görülen hatalara göz atarak nasıl çözebileceğinize bakalım.

değişiklikler görünmüyor

Önbellek sebebiyle WordPress özel CSS görüntülenemeyebilir. Eğer herhangi önbellek eklentisi kullanıyorsanız hız artışı sağlamak için bazı kaynakların önbelleğe alınmış olması muhtemeldir.Bir başka çözüm ise bu tür eklentileri tamamen devre dışı bırakmaktır.
Eğer tarayıcı önbellekleme yönteminden faydalanıyorsanız, bunu da temizlemek değişiklikleri görüntüleyebilmek için yeterli olabilir.
Son olarak, bazı web hosting sağlayıcıları WordPress sitenizin daha iyi çalışması için dahili önbellek araçları sunmaktadır. yine bazı hosting firmaları eklentiler kısmından bu eklentilerin devre dışı bırakılmasını sağlamaktadır, eğer böyle bir imkanınız yok ise hosting sağlayıcınız ile görüşebilirsiniz.

CSS Syntax Yazım Hatası

Yazım hatalarını gözden kaçırmak oldukça kolaydır ve çoğu zaman WordPress özel CSS’nin düzgün şekilde görüntülenmesine engel olmaktadır. Eğer değişiklikleri görüntüleyemiyorsanız ve sorunun önbellek olmadığına eminseniz,
CSS validator (CSS doğrulayıcı) kullanmak oldukça faydalı olacaktır. Sadece CSS kodunuzu yapıştırın ve çalıştırın. Herhangi bir sorun veya yazım hatasını bularak hangi satırda olduğunu görebilirsiniz.

çok fazla seçenek

Bazı zamanlar WordPress özel CSS’de aşırıya kaçmak olasıdır. Bir seçiciye iki veya daha fazla referans eklemek bir soruna sebep olabilir. CSS akıl okuyamadığından hangi değeri uygulaması gerektiğini bilemez. Bu, varolan bir stil sayfası üzerine yeni bir tanesi çağrıldığında ortaya çıkan yaygın bir durumdur. Eğer h2 başlığını değiştirip herhangi bir şeyin değişmediğini görüyorsanız, stil sayfasını tekrar kontrol ederek bu sorunu çözebilirsiniz.
Wordpress siteye özel css ekleme ile ilgili yazmak istediklerim ve sizlerin işine yarayabilecek tüm bilgileri bu yazıda okuyup uygulamış olabilirsiniz, ancak hala hatalarınız var ise yorum olarak bana bildirebilirsiniz. birlikte yeni çözümler bulabiliriz.
Sıkça karşılaşılan hataları bu şekilde çözümleyerek sitenize özel css ekleme işlemini yapabilir ve web sitenizi dilediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz.
Wordpress siteye özel css ekleme ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum kısmından bana iletebilirsiniz. iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wordpress klasik bileşenler'e dönüş işlemi detaylı anlatım başlıklı makalemizde classic widget, eklentisiz klasik bileşen yapısına dönüş ve wordpress klasik bileşenlere dönüş işlemi detaylı anlatım hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı