wordpress klasik bileşenler'e dönüş işlemi detaylı anlatım - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 3 dk, 49 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
484 kere okundu}
3 Ağustos 2021

wordpress klasik bileşenler’e dönüş işlemi detaylı anlatım

WordPress klasik bileşenleree geri dönüş detaylı anlatım

klasik bileşene dönüş
Merhaba değerli okurlarım!
Wordpress 5.8 güncellemesi ile birlikte ciddi yenilikler ve değişiklikler gerçekleşti. bu değişikliklerden birtaneside yeni bileşen yapısıdır. bu yazımda sizlere hem yeni bileşen yapısından, hemde yeni bileşen yapısından eski bileşen yapısına dönüşü anlatacağım.
Uzun bir süredir wordpress gelişmelerinden kendimi uzaklaştırmıştım, ancak o kadar çok şey kaçırdım ki bir an önce hepsini toparlamam gerekiyor sanırım. çünkü benim bu yazıyı aylar öncesinden yazmam gerekiyordu. ama olsun siz değerli okurlarımı yinede bilgilendirmek istiyorum.
Wordpress, cms sistemleri içerisinde en yaygın olarak kullanılması sebebiyle sık sık güncelleme almakta ve yılda bir kez köklü değişiklikler yapılmaktadır. Bu son güncelleme ile wordpress bileşenlerin genel yapısınada el atmış gözüküyor.
Şimdi bu yeni bileşen yapısına bakalım ve bu bileşen yapısını değiştirmek isteyenler için eski bileşen yapısına dönüştürmeyi anlatacağım.

WordPress yeni bileşenler yapısı

WordPress 5.8 ile gelen yeni özellik ile, artık bileşenler üzerinden blog düzenleme, blog yazma imkanına sahip olacaksınız.
Bu yeni özellik bileşenler üzerindende tıpkı editördeki yapabileceklerinizi yapmanıza olanak tanımaktadır.
Eğer hala yeni bileşen yapısını incelemediyseniz wp-yönetim panelinizde yer alan görünüm sekmesini açın ve bileşenler bağlantısına tıklayın. sizleri yeni bileşen yapısı karşılayacaktır.
Wordpress 5.8 ile gelen bu bileşen değişikliği eski bileşenlerinize zarar vermez, daha önceki widgetlerinizi hala kullanmaya devam edebilirsiniz.
Tıpkı gutenberk editöründe olduğu gibi eski bileşen yapısına dönüş sağlanabilir, bu yazımın devamında nasıl eski bileşen yapısına dönebileceğinizi anlatacağım. eğer sizlerde eski bileşen yapısına kavuşmak istiyorsanız, yazımın devaamını okuyabilirsiniz.

klasik bileşen yapısına dönüş

klasik bileşen yapısına iki yöntem ile dönüş yapabilirsiniz. aşağıda bu iki yöntemide okuyarak tercihiniz yapabilirsiniz.

Eklenti kullanarak klasik bileşen yapısına dönüş

WordPress, böylesine büyük güncellemeler yaparken bir sürüleğinede olsa eski yapıların kullanılmasına olanak tanır. çünkü yapılan eklentilerin, temaların bu değişime uyum sağlaması ve kendini güncellemesi zaman alabilir. WordPress'te bu yüzden bir süreliğinede olsa eski bileşen yapısının kullanılmasına müsade edecektir.
Wordpress tarafından geliştirilmiş olan:
Classic Widget
eklentisini kullanarak eski bileşen yapısına dönüşüm sağlayabilirsiniz.

Classic Widget eklentisi kurulumu

Classic Widget
eklentisini tıpkı diğer eklentilerde olduğu gibi kolaylıkla kurabilirsiniz.
wp- yönetim panelinize erişim sağlayın, eklentiler sekmesinde yer alan yeni ekle bağlantısına tıklayın.
eklenti dizininde; Classic Widget kelimesini aratın. arama sonuçlarından eklentiyi bulduktan sonra şimdi yükle butonuna tıklayarak eklentiyi yükleyebilirsiniz, yine aynı ekran üzerinden eklentiyi etkinleştirebilirsiniz.
Eklenti için herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur. eklentiyi etkinleştirdikten sonra eklenti çalışacaktır.

Eklentisiz eski bileşen yapısına geri dönüş

WordPress eski bileşene dönüş işlemi için eklenti kullanmak istemeye bilirsiniz. bu tabiki normal bir durumdur.
Eklenti kullanmadan eski bileşene dönüş işlemi için temanızın functions.php dosyasına şu kodu ekleyin.
php kod:
add_filter( 'use_widgets_block_editor', '__return_false' );
bu komut ile eklenti kullanmadan eski bileşen yapısına dönüşüm sağlayabileceksiniz.
Bende yeni bileşen yapısından eski bileşen yapısına dönüşüm yapanlardan biriyim, belki alışkanlık diyebilirsiniz, belkide yeni bileşen yapısına hazır değilim. ancak bir süreliğinede olsa eklenti ve temaların bu güncellemeye adapte olabilmesi için ve güncelleme yapmasını beklemek için bir süreliğine eski bileşen yapısını kullanmanızı öneririm.
Yeni bileşen yapısı ve eski bileşen yapısı ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum olarak bana iletebilir ve tüm merak ettiklerinizi bana sorabilirsiniz.
iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wordpress dışa aktarma ve içe aktarma özelliği detaylı anlatım başlıklı makalemizde sadık özdoğan wordpress, wordpress dışa aktarma nasıl yapılır ve wordpress dışa aktarma özelliği hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı