wordpress icon ekleme nasıl yapılır ayrıntılı anlatım - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 0 dk, 34 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
266 kere okundu}
27 Ocak 2022

wordpress icon ekleme nasıl yapılır ayrıntılı anlatım

WordPress icon ekleme nasıl yapılır ayrıntılı anlatım

Wordpress icon ekleme nasıl yapılır ayrıntılı anlatım
Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda sizlere wordpress web sitenize nasıl icon ekleyeceğinizi ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.
Wordpress icon ekleme ayrıntılı anlatım başlıklı yazımı okuduktan sonra artık web sitenize icon ekleyebilecek ve bu önemli ve basit konuyu sizlerde öğrenmiş olacaksınız.
Wordpress'e icon ekleme işlemi oldukça basit bir işlemdir, icon ekleme konusunu tüm ayrıntıları ile burada öğreneceksiniz.

 • icon ları neden kulanırız
 • ücretsiz icon yazıtipleri
 • wordpress'te icon kullanmanın en hızlı yolları
  • eklenti kullanımı
  • dashicon kullanımı

  Yukarıdaki listede yer alan başlıkları sırasıyla ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

  İcon ları neden kullanırız

  Ikon yazı tipleri harfler ve normal sembollerdense semboller ve piktogramlar içeren yazı biçimidir. Örneğin küçük resimler gibi sıkça kullanılan ikonları görüntülemek için kullanılabilir. Hadi daha derine inmeye ne dersiniz?
  Ikon yazı tiplerinin neredeyse her web sitede veya blogda bulabileceğiniz örneklerinden bir tanesi sosyal medya butonlarıdır.
  Yazı tiplerinden önce bütün web ikonları sadece görsellerden oluşuyordu. Çünkü görseller ölçeklenebilir ve mobil duyarlı değildi. Bu da sayfa yüklenme süresini yavaşlatıyordu ve bazı kitleler için ulaşılmaz durumdaydı. İkon yazı tipleri ise herhangi bir ekranda çalışan ve çok daha hızlı olan bir alternatif olarak ortaya çıktı.
  İkon yazı tipleri vektör görsellerdir. Bu yüzden sınırsız ölçeklenebilmektedirler.
  Mobil duyarlı tasarımlar için harika bir özelliktir, çünkü ikon yazı tiplerini ihtiyaçlarınıza göre kolaylıkla özelleştirebilmeniz mümkündür. İkon boyutunu, rengini ve açısını değiştirmek, efektler eklemek vb. gibi birçok özelleştirme seçeneği bulunmaktadır. Bunların hepsi herhangi bir görsel kalite kaybı olmadan CSS aracılığıyla yapılabilir.
  Oldukça sadedirler ve kolaylıkla eklenebilirler. Üstelik ikon yazı tipleri tek bir dosya içinde birçok sembol depolamanıza izin verir. Bu da HTTP istekleri sayısını azaltır.
  WordPress icon ekleme için başka seçenekler olsa da ikon yazı tipleri halen yaygın olarak kullanılmaktadır. çünkü web sitenizde kullanmak için kolaylıkla ücretsiz ikon yazı tipleri bulabilir veya kendiniz bile tasarlamanız mümkündür.

  Ücretsiz icon yazı tipleri

  WordPress web siteniz için çok fazla ücretsiz icon servislerini bulabilir ve buradan icon edinebilirsiniz. bu icon servislerinin bazıları şunlardır:

  Gibi ücretsiz icon servisleri üzerinde yer alan binlerce icon lardan faydalanabilirsiniz.

  WordPress'te icon kullanmanın en hızlı yolları

  WordPress web sitenizde ilgili icon'un enbed kodunu kopyalayıp temanıza ekleyerek kullanabilir, ayrıca aşığıda bahsedeceğim yöntemlerden birini tercih ederek icon ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Eklenti kullanımı

  Eklenti kullanımı kod düzenlemisi yapmadan kolaylıkla web sitenize icon eklemenize yardımcı olmaktadır. bu yazımda sizlere bahsedeceğim eklenti
  menu icons
  eklentisini kullanabilir ve kolaylıkla wordpress web sitenize icon lar ekleyebilirsiniz.
  Wp yönetim panelinize erişim sağlayın, ardından eklenti sekmesinde yer alan yeni ekle bağlantısını kullanarak eklentiyi aratabilir ve ya
  yukarıdaki bağlantıdan Eklentiyi indirebilir ve eklemek istediğiniz icon ları ekleyin.
  Bu eklentimiz, icomoon üzerinden icon eklemenizi sağlamaktadır. menülerinze, yazılarınıza, sayfalarınıza icon eklemenize yardımcı olacaktır.

  dashicon kullanımı

  İnternet’te bulunan açık kaynaklı ikon yazı tiplerine trağmen WordPress aslında dash iconlara sahiptir. Dashiconlar bütün WordPress sitelerinde varsayılan olarak bulunan ikon yazı tipi paketidir. Bu özellik WordPress 3.8 ile birlikte gelmiştir.
  Dashikonlar yönetici menüsü, hoş geldin ekranı, yazı formatları, medyalar, görsel düzenleme, TinyMCE, yazı ekranı, sıralama, sosyal, ürünler, taksonomiler, bileşenler ve daha da fazlası için yazı tipi ikonları sağlamaktadır.
  Bu ikonlar kendi eklentilerinizi, temalarınızı, yazı tipi ikonlarınızı ve web sitenizdeki diğer elementleri özelleştirmek için kullanılabilir. WordPress’inizde varsayılan olarak bulundukları için kullanılmaları oldukça kolaydır!
  dash icon
  Web sitesine giderek kullanıcağınız icon'un kodunu alarak ekleyeceğiniz yere yapıştırmanız gerekmektedir.
  Hangi icon'u almak isterseniz "copy html" bağlantısına tıklamanız yeterli olacaktır. kodu aldıktan sonra hangi elemente eklemek istiyorsanız orayayapıştırın.
  Ayrıca dash icon larınıdilediğiniz gibi özelleştirebilmek için
  css
  kullanabilirsiniz.

  sonuç

  Gördüğünüz gibi WordPress'e icon eklemek için birden fazla yöntem kullanabilirsiniz, internetüzerinden ücretsiz icon lara erişebilir ve eklentiler yardımyla icon ekleyebilirsiniz. ayrıca dash yerleşikicon lardanda faydalanabi lirsiniz.
  Wordpress icon ekleme ayrıntılı anlatım başlığı ile oluşturduğum yazımı okuduktan sonra anlayamadığınız ve sormak istediğiniz sorularınız ve ya varsa sorunlarınız içinyorumkısmını kullanarak banailetebilirsiniz.
  İyi bloglamalar herkese.

  Bir önceki yazımız olan wordpress "veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu" çözümü ayrıntılı anlatım başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı