wordpress yazılarına içindekiler tablosu ekleme yöntemleri ayrıntılı anlatım - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 4 dk, 18 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
264 kere okundu}
18 Aralık 2021

wordpress yazılarına içindekiler tablosu ekleme yöntemleri ayrıntılı anlatım

wordpress yazılarına içindekiler tablosu ekleme

WordPress yazılarına içindekiler tablosu ekleme ayrıntılı anlatım

Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda sizlere wordpress yazılarınıza ve sayfalarınıza içindekiler tablosu nasıl ekleyebilirsiniz ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.
Wordpress yazılarınıza nasıl içindekiler tablosunu ekleyeceğinizi bilmiyorsanız bu yazımda detaylı bir şekilde anlattım, artık sizlerde öğrenerek rahatlıkla yapabileceksiniz.
Wordpress yazılarına iki yöntemle içindekiler tablosu eklenebilmektedir. bu iki yöntemide sizlere ayrıntılı bir şekilde açıklayacağım.

içindekiler tablosu nedir

İçindekiler tablosu yani diğer adıyla sayfa içi bağlantı: yazmış olduğunuz yazılarınıza bağlantı vererek okuyucunun ilgili bölüme gitmesini sağlayan sayfayı bağlantılar halinde bölümleyen bir yapıdır.
İçindekiler tablosunu oluşturduğunuzda doğrudan seo'ya bir etkisi olmasada, kullanıcının ilgili kısma gitmesini oldukça kolaylaştıran bir yapı olduğundan uzun içeriklerinizde mutlaka içindekiler tablosunu kullanmanızı tavsiye ederim.
Şimdi birlikte bakalım nasıl içindekiler tablosu oluşturabiliriz. iki yöntemide birlikte ele alalım.

içindekiler tablosu oluşturmanın avantajları ve dezavantajları

Biliyorsunuz ki bir şeyi yaparken yaptığınız bir işlemin avantajı olduğu kadar dez avantajlarıda vardır. şimdi bu avantajları ve dez avantajları birlikte inceleyelim.

içindekiler tablosu oluşturma avantajları

  • Sayfa içi bağlantıların en büyük avantajlarından biri, web sitenizi tararken daha iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturmaktır. Bu, özellikle uzun makaleler söz konusu olduğunda geçerlidir . Web sitenizde bir içeriği okumakta olan bir ziyaretçi rahatlıkla dilediği bölümlere geçerek kendince gereksiz gördüğü noktaları atlayabilir.
  • Başlıklarda sayfa içi başlık bağlantısı kullanmak, bir makale içindeki farklı bölümlere doğrudan bağlantılar paylaşmanıza olanak tanır. Bu, sosyal medya için harika bir özelliktir.

h3> içindekiler tablosu oluşturma dezavantajları

  • içindekiler tablosu oluşturmak web sitenizdeki ortalam ziyaret süresini kısaltabilir. içeriğinizin dilediği bölümlerini okuyan ziyaretçi kısa sürelerde web sitenizden ayrılabilir.
  • İçindekiler tablosu kullanan kullanıcıların reklam gelirlerinde düşüş gözlenebilir. belli bölümleri atlayan ziyaretçiler tıklama oranlarını düşürebilir bu da reklam gelirlerinizin düşmesine sebep olabilir.

Manuel olarak içindekiler tablosu ekleme

WordPress yazılarınıza manuel olarak sayfa içi bağlantı eklemenin yolu html kullanmaktan geçmektedir.
Html bilenler zaten sayfa içi bağlantının nasıl oluşturulacağını biliyorlar ancak ben yinede nasıl yapacağınızı burada yazmak istiyorum.
Html kullanarak bağlantı oluşturmak için:

  • Bağlantınız için metni oluşturun ve normalde herhangi bir bağlantı için yaptığınız gibi bir köprü ekleyin.
  • Bir URL’ye, gönderiye veya sayfaya bağlamak yerine; Ona bir çapa adı atamanız gerekmektedir. Çapalar belirtilen URL’ler, ardından çapa adından sonra “#” karakterini eklemeniz gerekmektedir. Bağlantınızı dilediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz ancak, kısa isimler kullanmanız ve konu başlıklarınız ile ilgili isimlendirme yapmanız daha doğru olacaktır.
  • son olarak, sayfa içi başlık bağlantısı atlamasını istediğiniz başlığa bir kimlik eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için, WordPress düzenleyicisindeki metin görünümüne (HTML) geçmeniz gerekir. Başlıkta, bu durumda bir H2 başlığı, kimliği adım 2’de seçtiğiniz bağlantı adıyla birlikte ekleyin. Bağlantı adı ve kimlik özelliği, bağlantının çalışması için tam olarak aynı olmalıdır.

Yukarıdaki yöntem sizler için zor geldiyse son bir yöntem daha var bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Eklenti kullanarak içindekiler tablosu oluşturma

Html komutları ile ben uğraşamam diyenler var ise bu işi sizlerin yerine yapan wordpress eklentileri bulunmaktadır. bu eklentileri tercih edebilir ve dilediğiniz eklentiyi kullanabilirsiniz.
Wordpress yazılarına ve sayfalarına içindekiler tablosu eklemek için kullanabileceğiniz eklentileri sizler için seçtim, yazımın devamında inceleyerek dilediğiniz eklentiyi kullanabilirsiniz.

WordPress yazılarınızda içindekiler tablosu oluşturmak için kullanabileceğiniz bu üç eklentiyi sizler için seçtim, en kullanışlı ve kullanımları oldukça kolay eklentilerden birini tercih ederek kullanabilirsiniz.
Bu eklentilerin extra bir ayara ihtiyacı olmadığı için tek tek sizlere anlatmaya ihtiyacı hissetmedim, ancak anlayamadığınız ve ya yapamadığınız bir nokta olursa sorularınızı sormaktan çekinmeyin.
Sayfa içi bağlantı oluşturmanın ajantajlarını ve dezavantajlarını inceleyip uygulayıp uygulamamk size kalmış bir durumdur ancak şunuda söylemeliyim ki bazı durumlarda kullanıcıyı yormamak adına gerekli olduğunu söylemek zorundayım. hangi yazılara ekleyip eklemeyeceğiniz tamamiyle kendi tercihinizdir.
İyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wordpress yazılara ve sayfalara javascript ekleme üç yöntem detaylı anlatım başlıklı makalemizde sadık özdoğan wordpress makaleleri, wordpress code-embet eklentisi ve wordpress yazılara ve sayfalara javascript ekleme üç yöntem detaylı anlatım hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı