wordpress dışa aktarma ve içe aktarma özelliği detaylı anlatım - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 4 dk, 15 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
469 kere okundu}
29 Temmuz 2021

wordpress dışa aktarma ve içe aktarma özelliği detaylı anlatım

Wordpress dışa aktarma ve içe aktarma özelliği

WordPress dışa aktarma ve içe aktarma özelliği detaylı anlatım

Merhaba değerli okurlarım ve takipçilerim!
Bu yazımda sizlere wordpress yazılarınızı, sayfalarınızı, etiketlerinizi, özel alanlarınızı kolay bir şekilde başka bir siteye taşımanın yönteminden bahsedeceğim.
Wordpress daima kullanıcılarını düşünen ve işlerini kolaylaştıran özellikleri içerisinde barındıran bir cms sistemi olduğu için, böylesine zahmetli bir işlemide kısa süre içerisinde gerçekleştirmeniz mümkündür.
Bu içeriği hazırlamadan önce bir arkadaşımın sitesini taşımış olup ve sizlere tüm bilgilerimi sıcağı sıcağına aktarmak istiyorum.
Bu güzel özellik ile kısa süre içerisinde tüm işlemlerinizi rahatlıkla yapabileceksiniz.
Sizleri daha fazla meraklandırmadan dışa aktarma ve içe aktarma konusuna tüm detayları ile değinmek istiyorum.

WordPress dışa aktarma ve içe aktarma özelliği nedir?

WordPress'in yönetim panelinin sol kısmını hiç inceledinizmi?
sol kısımda yer alan araçlar sekmesi içerisinde, dışa aktar ve içi aktar adında iki bağlantı göreceksiniz. bu bağlantılar aslında wordpress site taşımanın belkide en kolay yolu olsa gerek.
Wordpress yazılarınızı, sayfalarınızı, etiketlerinizi ve özel alanlarınızı pratik olarak bir başka siteye taşıma imkanı sağlamaktadır. Bu işlemleri araçlar sekmesinde yer alan, dışa aktar ve içe aktar seçeneği ile gerçekleştirebiliriz.
peki bu işlemler karmaşık mıdır?
Hayır karmaşık işlemler değildir. bu işlemler wp yönetim panelinizdeki yönergeler takip edilerek bir kaç dakika içerisinde gerçekleştirelecek işlemlerdir.
Wordpress içe aktarma dosyası .xml formatındadır. bu xml formatını öncelikle dışa aktarma yaparak yeni adresinize içe aktar yöntemiyle yükleyebilirsiniz.
Bu işlemleri adım adım sizlere anlatacağım.

WordPress dışa aktarma işlemi nasıl yapılır

wordpress dışa aktarma
Wordpress dışa aktarma yapmak için öncelikle wp-yönetim adresinize giriş yapın, yönetim bilgilerinizi girdikten sonra sol kısımda bulunan araçlar sekmesine tıklayın.
Araçlar sekmesinde yer alan dışa aktar bağlantısına tıklayın. Dışa aktarma sayfası açılacaktır.
Açılan sayfada Wp sitenizde hangi öğelerin dışa aktarılacağını belirleyebilirsiniz. bu kısımda; yazılarınız, sayfalarınız, etiketleriniz ve özel alanlarınız taşınacaktır, son olarak ise xml dosyasını bilgisayarınıza indirerek dışa aktarma işlemini tamamlamış olacaksınız.

WordPress içe aktarma işlemi nasıl yapılır

Wordpress içe aktarma
Dışa aktarma işlemini gerçekleştirdikten sonra artık yeni web sitemizin wp yönetim paneline giriş yapıyoruz. yine aynı yolu izleyerek ( wp-yönetimine giriş yaptıktan sonra, sol kısımda yer alan araçlar sekmesine tıklayın. araçlar sekmesi altında yer alan, içe aktarma bağlantısına tıklayın.)
Burada sizleri bilgilendirmek istediğim bir takım hususlar olacaktır. bu kısmı iyi okuduktan sonra içe aktarma işlemine devam edeceğiz.
İçe aktarma yöntemi ile sadece bir wordpress sisteminden bir başka wordpress'e değil, blogger, rss başta olmak üzre bir çok platform üzerinden wp sitenize içeriklerinizi taşıyabilirsiniz.
Bu açıklamayı yaptıktan sonra gelelim konumuza, içe aktarma sayfasını açtıysanız hangi seçenekler ile içeriklerinizi yükleyebileceğinizi, hangi platformları kullanabileceğinizi burada görebilirsiniz.
Ben burada wordpress sistemleri arasındaki aktarma işlemini anlattığım için, wordpress seçeneğini bu listeden bulmalısınız. WordPress içe aktarıcıyı yükleyin. yükleme işlemi bittikten sonra içe aktarıcıyı çalıştırın.
Wordpress içe aktarıcıyı çalıştırdıktan sonra, bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz .xml dosyanızı Web sitenize yükleyin.
Web sitenize yükleme işlemi bittikten sonra, artık seçmiş olduğunuz içeriklerinizin eski sitede olduğu gibi yeni sitenize yüklendiğini görebilirsiniz.

Web sitenizi düzenleyin

İçe aktarma işleminide bitirdikten sonra, artık web sitenizi eski sitenizdeki ayarları yapabilirsiniz, temanızı ve eski kullanmış olduğunuz eklentileri yükleyebilirsiniz.
Bileşenlerinizi, menülerinizi ve eklentilerinizin ayarlarını yapabilirsiniz. farklı bir tema kullanacaksanız görsellerinizi optimize etmenizi öneririm.
Eğer tüm ayarlarınızı yaptı iseniz artık yeni siteniz için yeni içerikler üretebilirsiniz.
Ben bu işlemi hem pratik olması için, hemde veritabanında sorun yaşayanlar için en kolay yöntem olarak önerebilirim. bu yollada wordpress sitesi farklı bir domain'e taşınabileceğini unutmayın.
Bu işlemleri yaptıktan sonra bir hata ile karşılaşırsanız, soru ve sorunlarınız olursa yorum olarak bana ulaşabilirsiniz. iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan kullanabileceğiniz wp-config.php dosyası komutları başlıklı makalemizde gerekli wp-config.php dosyası komutları, kullanabileceğiniz wp-config.php dosyası komutları ve sadık özdoğan wp-config.php dosyası hakkındaki tüm merak edilenler hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı