wordpress arama sistemini değiştirme tüm detaylarıyla - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 9 dk, 36 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
365 kere okundu}
24 Ekim 2021

wordpress arama sistemini değiştirme tüm detaylarıyla

WordPress arama sistemini değiştirme tüm ddetaylarıyla

Wordpress arama sistemini değiştirme tüm detaylarıyla
Merhaba değerli arkadaşlar!
Bu yazımda sizlere wordpress'in mevcut olan arama sistemini ve bu arama sistemin artılarını eksilerini ve google arama sistemini wordpress'e nasıl entegre edebileceğimizi tüm yönleriyle sizlere anlatmaya çalışacağım.
Bir süre sonra wordpress'in arama sistemi yetersiz olabiliyor, bunun nedenlerini ve yapılması gerekeni bu yazımda anlatacağım. sizlerde bu yazıyı okuduğunuzda wordpress'in arama sistemini yakından tanıyabilir ve arama sistemini değiştirebilirsiniz.
Sizlerin wordpress arama sistemi dışında kullanabileceğiniz google arama sistemine yine bu yazımda değineceğim. Eğer sizlerde kapsamlı bir yazı arıyorsanız bu yazımı okumadan geçmeyin.

WordPress arama sistemi

Başlangıçta standart WordPress site içi arama özelliği ihtiyaçlarınızı karşılayabilir, ancak web siteniz büyüme eylimi gösterdikçe bazı limitlerinin olduğunu göreceksiniz.
Özellikle web sitenizdeki içeriklerin sayısı arttığında, WordPress arama aracının arama kriterlerinize yakın sonuçlar getirmediği durumlar ile karşılaşacaksınız, buda ziyaretçilerinizin içeriklerinize ulaşmalarını daha zor hale getiren bir unsur haline gelmektedir.
Web sitenizde arama motoru Google’ın arama kabiliyetini kullanarak kullanıcılar için çok daha iyi ve kapsamlı arama sonuçları elde eden bir arama aracına sahip olabilirsiniz.
Böyle bir arama sistemine sahip olmak kullanıcı deneyimini artırır, web sitenize ziyarette bulunan ziyaretçiler aradıkları verileri doğru bir şekilde bularak web sitenizdeki etkileşimi artırabilirler.

Neden WordPress Sitenizdeki Arama Özelliğini Google Search ile Değiştirmelisiniz

Standart olarak kullanılan wordpress arama sistemi bloğunuzda içerik arttıkça sizin ve ziyaretçilerinizin isteklerini karşılamayabilir. WordPress'in arama sistemi bu noktada her ne kadar gelişme göstersede zayıfkalmakta ve daha gelişmiş bir arama yapmanıza izin vermez.
Bloğunuzda daha gelişmiş arama özelliği olan google arama sistemini kullanabilirsiniz. Google arama sistemi ile ziyaretçilerinizin aradıkları verilere daha rahat ulaşacaklarını sizlerde gözlemleyebilirsiniz, bu sayede kullanıcı deneyiminizi artırmış olacaksınız.
Ben bu yazımda sizlere baştan sona kadar WordPress arama sisteminin yetersizliğinden google arama sistemine geçiş sürecini tüm detaylarıyla anlatacağım.

Arama sistemini neden değiştirmelisiniz

WordPress'in geliştirilen son sürümleriyle birlikte arama sisteminde bir hayli iyleştirme çalışmaları yapılmış olsada; WordPress, veritabanındaki kayıtların eşleştirilmesi ile bir sonuç analizi yapmaktadır. Böylesine bir arama sisteminin elbetteki limitleri vardır.

 • WordPress arama sistemi, yazıların yayımlanma tarihine göre sıralamalar yapar.
 • Herhangi bir harici eklenti kullanımı olmadan çeşitli datalar arama sonuçlarına dail edilmez.
 • Çeşitli filtrelemeler yaparak gelişmiş arama yapılamaz.
 • Arama sonuçlarında genellikle içeriklerin ilk paragrafları görüntülenmektedir.

Yukarıdaki yazmış olduğum imkansızların üstünde bir anlayışla çalışan; google arama sistemi ile arama sonuçlarında müşterilerinizi ve ziyaretçilerinizi memnun edebilir ve bloğunuzu daha ulaşılabilir bir hale getirebilirsiniz.
Wordpress'in standart arama sistemi yerine google arama sistemi kulllanımı ile elde edebileceğiniz faydalara şöyle sıralamak mümkündür.

 • > Google’ın indeksleme ve sıralama gücüyle daha alakalı arama sonuçları elde edilebilir.
 • bloğunuzun tüm içeriği dahil edilerek arama yapılır.
 • Çoklu domain üzerinde arama yapan özelliği sayesinde, ziyaretçilerinizi diğer web sitelerinize de yönlendirebilirsiniz.

Google aynı zamanda arama sonuçlarınıza isteğiniz doğrultusunda, AdSense reklamlarını da dahil ederek web sitenizin trafiğinden kazanç sağlamanıza olanak sağlamaktadır.
wordpress.org
web sitesinde google arama sistemi kullanılmaktadır bu yüzdende hiçbir şekilde uyum sorunu ile karşılaşmayacaksınız.
artıkKafanızdaki tüm soru işaretlerini giderdikten sonra artık WordPress'in arama sisteminden google arama sistemine geçiş işlemlerini anlatmaya geçebiliriz.

Google özel araması kurulumu

Google kendi arama teknolojilerinden, insanların kendi web sitelerine koyacakları arama kutuları vasıtası ile yararlanabilmeleri için
google özel arama
hizmetini sunmaktadır.
Başlangıç sürümü ücretsizdir, ancak tasarımı özelleştirmek (reklamları ve Google logosunu kaldırmak gibi) veya daha güçlü özellikler eklemek istiyorsanız Google Özel Arama sitesini inceleyerek yıllık $100 dan başlayan çözümlerden birini tercih edebilirsiniz.
Wordpress siteniz için arama motoru oluşturmak oldukça kolaydır, sırasıyla adımları dikkatlice okuyarak uygulayın.

Google özel arama sisteminin kurulum adımları

 1. Google Özel Arama sayfasından Google hesabınız ile giriş yapınız.
 2. Yeni Arama Motoru‘na tıklayın ve aşağıdaki alanları giriniz:1.Arama yapılacak siteler: Arama yapmak istediğiniz siteler veya sayfaların URL’lerini giriniz.
  2.Dil: Bu alanda arama motorunun dilini seçmelisiniz, butonların ve tasarım öğelerinin dili bu alanda seçilmektedir.
  3.Arama motorunun adı: Yukarıda girdiğiniz URL’lere göre bu alan otomatik üretilecektir, fakat isteğiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz.
  4.Gelişmiş seçenekler: Ayrıca aramalarınızı, Ürün yada Etkinlik gibi belirli Schema.org türlerine göre sınırlandırabilirsiniz,

 3. Oluştur butonuna tıklayarak işlemleri sonlandırın.

Google özel arama motoru kurulum işlemini bitirdik, ancak henüz işimiz bitmiş değil, bloğumuza entegre işlemini gerçekleştireceğiz.

WordPress'e özel arama motorunu ekleme

Google özel arama motorunu bloğunuza iki farklı yöntem kullanarak ekleyebilirsiniz, bu yöntemleri inceleyelim.

 1. Özel Arama Motorunun kodunu manuel olarak web sitesine ekleyerek
 2. Bir eklenti yardımı ile Google Özel Arama Motoru kimlik numarasını kullanarak.

Yukarıda belirttiğim bu iki yöntemide ayrı ayrı inceleyeceğiz.

Google Özel Arama Motorunun kodunu manuel olarak web sitesine ekleme

Google özel arama motorunu manuel olarak web sitenize ekleyebilirsiniz. En hızlı yol budur, ve web sitesine bir başka eklenti daha eklemek istemeyenler tercih edebilirler. Standart WordPress arama özelliğini tamamen kaldırarak, Özel Google Arama Motoru ile değiştirmek istiyorsanız, manuel olan yöntem bunu sıkıntısız bir şekilde halledecektir.
Özel Google Arama Motorunuzu başarılı bir şekilde oluşturduktan sonra web sitenize eklemek için bir link verilir: bu linke tıklayın ve bir sonraki sayfaya erişin.
Kodu Al butonuna tıklayın ve bir sonraki sayfada bulunan kutunun içerisindeki kodu kopyalayın.
Bu adımdan sonra WordPress yönetici panelinden Görünüm > Editör sekmesine tıkladıktan sonra sağda açılan listeden searchform.php‘ye tıklayın. ya da ftp yardımı ile ana dizinden dosyalarınızı düzenleyebilirsiniz.
Google dan aldığınız Özel Arama Motoru kodunu bu dosyanın içerisine yapıştırın. Bu dosyanın içeriğini tamamen değiştirebilirsiniz, ardından Dosyayı Güncelle butonuna tıklayını.
Bu işlem oldukça basittir, ancak dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta vardır, şimdi bu noktalara bir göz atalım.

 • Genel olarak, kodları düzenlemek yerine, temanızdan türetilmiş ufak bir tema oluşturmanız gerekir.
 • Eğer temanız searchform.php dosyasına sahip değilse, metin editörünüz yardımı ile bir tane oluşturup tema dizininize yükleyebilirsiniz.
 • Eğer kenar çubuğunuza yeni bir arama formu eklemek istiyorsanız, Görünüm > Bileşenler yolunu takip ederek arama widget’ınızı kenar çubuğunuza sürükleyip bırakabilirsiniz

Bu yöntem size zor mu geldi? bir eklenti kullanarakta bu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Eklenti kullanarak özel arama motorunu ekleme

Web sitenize google arama motorunu eklemek için kullanabileceğiniz bir kaç eklenti bulunmaktadır, ancak ben sıkça tercih edilen iki eklentiden bahsedeceğim sizlere.

WP Google Search (Ücretsiz)

wp google search
wp-google search
Eğer kısıtlı bir bütçeniz var ise ve Google Özel Arama Motorunu web sitenize eklemek istiyorsanız WP Google Search eklentisini tercih edebilirsiniz. Bu eklenti 6000’in üzerinde aktif yükleme sayısı ve 4.5 yıldız memnuniyet derecesine sahip bir eklentidir.
eklenti kullanımı:

 • Bu eklentiyi kullanmak için, Özel Arama kontrol panelindeki Ayar sayfasına giderek Google Arama motoru kimliğinizi kopyalayın:
 • WordPress eklenti ayarlarındaki ID bölümüne bu kodu yapıştırdıktan sonra yeni arama motorunuzu kullanmaya hazırsınız demektir.

Bu eklentinin ayarları biraz kısıtlıdır, ancak daha detaylı bir eklenti arıyorsanız lütfen yazımızın devamını okuyun.

Custom Google Search

google custom search
google custom search
WPMU Custom Google Search eklentisi, Google Özel Arama aracı ile çalışan ücretli bir seçenektir. WPMU’ın diğer eklentilerinde olduğu gibi, tüm eklentileri ve temaları içeren aylık üyeliğin bir parçası olarak kullanılabilir.
Bu eklentide de Özel Arama motoru kimliğinizi ayarlar bölümüne yapıştırmanız gerekir. Bu kodun nasıl alınacağından yukarıda bahsettim. Kodu girdikten sonra, aşağıdaki özelleştirmelere başlayabilirsiniz.

 • Arama sonuçlarının nasıl görüneceği.
 • Arama elemanları için bir renk stili.
 • Arama butonunun görseli.
 • Arama sayfasında kenar çubuğunun görünürlüğü.
 • Arama ekranı için temanın belirlenmesi.

Google Özel Arama Motoru yönetim paneline geri dönmeden, web site arama özelliğinin görünümünü düzenleyebilirsiniz.

Google özel arama motorunu özelleştirme

Eğer google'ın daha gelişmiş özel arama sistemine sahip olmak istiyorsanız aşağıda yer alan bilgilere göz atın.
Eğer gerçekten Özel Arama Motorunuzda yaratıcı düzenlemeler yapmak istiyorsanız, Google özelleştirmeler yapabilmek için geniş bir seçenek yelpazesi sunmaktadır.
Bu özelleştirmeleri aşağıdaki listede bulabilirsiniz:

görünüm özelleştirme

 • Arayüz: Arama motorunuz için tüm sayfayı kaplayan, sıkıştırılmış veya sadece sonuçların görüneceği siteniz için en uyumlu olan ara yüzü seçebilirsiniz.
 • Temalar : Arama motorunuz için minimalist tema dizaynları seçebilirsiniz.
 • Özelleştirin : Bu sekme üzerinden fontlarınızı, kenarlıklarınızı, arka planınızı, linkler ve butonlar gibi çeşitli arama motoru öğelerini özelleştirebilirsiniz.
 • Küçük Resimler : Bu sekmeden arama sonuçlarınızın küçük resimlerini etkinleştirebilir ve kapatabilirsiniz.

Arama özellikleri ekleme

 • Yükseltmeler : Ziyaretçilerinizin kullandığı özel kelimeler için belirlediğiniz özel linkleri daha üst sıralarda gösterilmesini sağlayabilirsiniz.
 • Filtrelemeler : Kullanıcılarınızın arama sonuçlarını ön tanımlı kategoriler yada etiketlere göre filtreleyebilmelerini sağlar.
 • Otomatik Tamamlama : Google kullanıcılarınızın sitenizde daha hızlı arama yapmalarına yardımcı olmak için otomatik tamamlama özelliği sunabilmektedir.
 • Eş Anlamlılar : Arama motorunuza eş anlamlı kelimeleri ekleyerek kullanıcılarınıza yardımcı olun böylece ilgili terimlerin aynı anda aranması sağlanır.

Bir diğer yararlı özellik ise, kullanıcılarınızın web siteniz üzerinde nasıl aramalar yaptığının detaylı istatistiklerini görebileceğiniz Google Analytics entegrasyonudur.
Wordpress arama sistemini google özel arama sistemi ile tam anlamıyla karşılaştırdık ve tüm adımları detaylı bir şekilde sizlere anlatmaya çalıştım. Soru ve sorunlarınız olursa yorum yazarak bana bildirebilirsiniz. iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wordpress güncelleme sırasında oluşan hatalar ve çözümleri detaylı anlatım başlıklı makalemizde wordpress dizin oluşturulamadı hatası, wordpress ftp sorunları ve wordpress güncelleme hataları hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı