wordpress all in one seo eklentisi ayarları - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 8 dk, 20 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
1 kişi beğendi.
397 kere okundu}
10 Mayıs 2020

wordpress all in one seo eklentisi ayarları

all in one seo

all in one seo kurulumu

wordpress seo eklentilerinin en başında gelen
all in one seo
eklentisi birçok wordpress kullanıcısı tarafından kullanılmaktadır.
bu eklenti ile bloğunuzun seo ayarlarını kolay bir şekilde yapabileceksiniz.
sade anlaşılır bir ara yüzü olan bu eklentinin kurulumunu ve ayarlarını sizlere bu yazımda anlatacağım.
wordpress'e yeni başlayanlar için ayarlaması bile oldukça kolaydır.
kullanımının büyük bir bölümünün türkçeleştirilmiş olmasıda işinizi kolaylaştırmaya yetecektir.
eklentiyi kurmak için 2 yöntem vardır.
ilk yöntem eklentiler sekmesinde yer alan yeni ekle kısmından all in one seo eklentisini aratın ve gelen ilk sonuçtaki eklentiyi yükleyin. yükleme bittikten sonra eklentiyi etkinleştirin.
yönetim panelinizde all in one seo sekmesini göreceksiniz.
2. yöntem ise
all in one seo
eklentisini bilgisayarınıza indirin.
ftp programı kullanarak hostunuza bağlanın ve wp-content/plugin klasörüne eklentiyi yükleyin.
yükleme işlemi bittikten sonra yönetim panelinizde bulunan eklentiler sekmesinden eklentiyi etkinleştirin.
eklenti etkinleştirildikten sonra yönetim panelinizde all in one seo eklentisine ait sekmeyi göreceksiniz.

all in one seo ayarları

öncelikle all in one seo sekmesindeki kısımları tanıyalım.
genel ayarlar
özellik yöneticisi
performans
genel olarak ilk kurulumda gelen sekmeler bunlardır.
özellik yöneticisinden xml sitemap, robots.txt gibi önemli ayarları aktif edebilirsiniz.
bazı özellikler pro sürümünde bulunduğu için pro sürümünü satın almadan aktif edemezsiniz.
pro sürümünü satın almasanızda bloğunuz için güçlü bir seo yapabileceğinizi unutmayın.
genel ayarlara tıklayalım.
şimdi bu kısımda size lazım olacak ayarlara gözatalım. kendimizi google'ye sevdirelim. ve bloğumuza gelsin. bizi şenlendirsin.
Standart URL’ler : Canonical URL siteniz için Google’da sigorta görevi görür.. Ulaşılamayan bağlantılarınız ya da yinelenen içerikler başınızı ağrıtabilir. Bu sebeplerden bu kutuyu işaretlemeniz baş ağrınızı hafifletecektir. Eklentiyi ilk kurduğunuzda bu kutu işaretli olarak gilir.
Canonical URL’ler için Sayfa Numaralandırma Yok : Blogunuza girdiğiniz içeriklerin sayısı arttıkça bu özelliğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Sayfalarımızı 1,2,3 şeklinde sıralı bir şekilde numaralandırıyoruz. Google’da indeksleme işlemlerini buna göre yapıyor. Bu numaralandırma kullanıcılar açısından hiç bir anlam ifade etmiyor. İşte tam bu sorunun önüne geçmek için bütün sayfaları ilk sayfaya yönlendirebilirsiniz. Bu kutucuğu işaretlediğiniz bütün numaralandırılmış sayfalarınız Canonical olarak ilk sayfaya yönlendirilecektir. Bu nedenle bu kutuyu işaretlemenizi önermekteyim.
Özel Canonical URL’leri Etkinleştir : Eğer yazılarınız içinde Canonical URL ayarlarınızı yapmak isterseniz, bu kutucuğu işaretlemelisiniz. Bu özelliğe eskimiş yazılarınızda ihtiyaç duyabilirsiniz. Mesela yazdığımız bu “All In One SEO Pack Ayarları ve Kurulumu” yazısından örnek verelim. İleri vakitlerde bu eklentinin isim değiştirebilir. Böyle bir durumda yazıyı güncellemeniz, gerek yazının başlığını gerekse adresini değiştirmemiz gerekebilir. İşte böyle bir sorun ile karşılaştığınızda, imdadınıza Canonical URL yetişiyor. Canonical URL kullanmayıp, yazının adresinde bir değişiklik yapsaydım, Google’daki indeksim çöpe gitmiş olacaktı. Canonical URL ile eski linki yeni linke yönlendirerek bu durumu aşmış oluyorum.
Orjinal Başlığı Kullan : Diğer kullandığınız eklentiler Meta Title konusunda karışıklığa neden oluyorsa, bu özelliği aktif edebilirsiniz. Bu özellik temanızın orjinal başlık yapısını kullanmanızı sağlar. Fakat normal şartlarda bu özelliğin pasif kalmasını önermekteyim.
Schema.org Biçimlendirmesini Kullan : Bu özellik zengin snippet kullanmanızı sağlar. Bu şekilde arama motorlarına daha fazla bilgi akışı sağlayabilirsiniz. Bu nedenle seçeneği aktif edin.
Önemli Olayları Kayıt Et : Bu özelliği işaretleyip işaretlememek tamamen sizin elinizde. Hata loglarını manuel olarak siz incelemek istiyorsanız bu kutucuğu işaretleyebilirsiniz. Fakat bu durum, zamanla sitenizde şişmeye neden olabilir.
All In One SEO Pack Anasayfa Ayarları
Ana Sayfa Başlığı : Bu kutu ana sayfamızın başlığını belirlediğimiz bölümdür. Bu kutuya 60 karakteri aşmayacak şekilde ve içerisinde sitenizin ismininde yer alacağı bir Başlık girebilirsiniz.
Ana Sayfa Açıklaması : Bu kutuya ise ana sayfanızın açıklamasını (Meta Description) yazabilirsiniz. Oluşturacağınız bu açıklama sitenizle alakalı bir kaç etiketi barındırmalıdır. Bu açıklamanın sitenizin ana sayfasıyla ilgili olmasına dikkat edin.
Sabit Ön Sayfa Yerine Kullan : Eğer sabit bir ön sayfa kullanıyorsanız, sayfa başlığını ve sayfa açıklamasını doldurmak zorunda değilsiniz. Bu alanları sabit ana sayfanın içine girerek oradan düzenleyebilirsiniz. Eğer sabit bir ön sayfa kullanmıyorsanız, sayfa başlığını ve sayfa açıklamasını doldurup, Etkin kutucuğunu işaretlemelisiniz.
All In One SEO Pack Başlık Ayarları
Bu kısımdaki ayarlar, eklentiyi kurduğumuzda hazır olarak gelmekte. Fakat arzu ederseniz aşağıda yer alan etiketler ile dilediğinizce düzenleyebilirsiniz.
%blog_title% – Blog başlığı
%blog_description% – Blog açıklamanız
%page_title% – Sayfanın orjinal başlığı
%page_author_login% – Sayfa yazarının girişi
%page_author_nicename% – Sayfa yazarının rumuzu
%page_author_firstname% – Sayfa yazarının ilk ismi (büyük harifli)
%page_author_lastname% – Sayfa yazarının soyismi (büyük harifli)
%current_date% – Geçerli tarih
All In One SEO Pack Özel Yazı Türleri
Bu bölümde temanızın yapısına göre uygun başlık türlerini aktif edebilirsiniz. Eklenti kurulu ile birlikte gelen ayarlarda sadece yazı ve sayfalar için ayarlar kurulu bir halde gelmiştir. Dilediğiniz taktirde yazı türlerini de seçerek seçerek onlar içinde detaylı ayarlamalar yapabilirsiniz
All In One SEO Pack Görünüm Ayarları
Özel yazı türleri bölümünde, All In One SEO Pack eklentisinin hangi yazı tipleri için kullanılacağını seçmiştik. Görünüm ayarları kısmında ise yazı tiplerinin içinde All In One SEO eklentisinin Meta kutusunun yer alacağını seçiyoruz.
All In One SEO Pack Web Yöneticisi Doğrulama
Bu bölümde Google Web Yönetici Araçları, Bing Web Uzmanı Merkezi ve Pinterest için site doğrulama işlemlerini gerçekleştiriyoruz. İlgili sitelerden aldığımız yetkilendirme kodlarını bu kısımda karşılığına yazarak sitenizi kolaylıkla doğrulatabilirsiniz.
All In One SEO Pack Google Ayarları
Google Ayarları bölümünde Google Plus ve Google Analytics ayarlarımızı yapacağız.
Google Plus Varsayılan Profili : Bu alana Google plus profil adresimizi yazıyoruz. Yok ise boş bırakabilirsiniz. Google Plus profilinizin olması, sizin açınızdan Google arama motoru için bir avantajdır.
Google Plus Profili Devre Dışı : Google Plus profiliniz yoksa bu kutuyu işaretleyebilirsiniz. Bu kutucuğu işaretlediğiniz de Google Plus ayarları devre dışı kalacaktır.
Site Bağlantıları Arama Kutusunu Göster : Bu kutucuğu işaretlediğiniz de Google arama sonuçlarında eğer sizin siteniz aranıyorsa sonucunuzun altında arama kutusu çıkacaktır. Bu arama kutusuyla kullanıcılarınız sadece sizin sitenizin içinde arama yapabilirler. Bu kutu organik trafiğinize katkı sağlayacaktır. Bu sebepten ötürü bu özelliği etkinleştirebilirsiniz.
Tercih Edilen Site Adını Ayarla : WordPress blogunuzu kurarken Site Adı olarak yazdığınız başlığı kullanmak istemiyorsanız bu kutuyu işaretleyerek yeni bir tane belirleyebilirsiniz.
Gelişmiş Yazarlık Seçenekleri : Google Plus hesabınız var ise bu seçeneği etkin hale getirerek yazmış olduğunuz yazıların size ait olduğunu Google’e bildirebilirsiniz.
Google Yazarlığını Görüntüle : Bu seçenek, üstteki seçeneğe istinaden Google yazarlığı için rel=”author” etiketinin hangi sayfalarda gösterilmesini istediğinizi seçmenizi sağlar. Yazılar kısmını seçmeniz yeterli olacaktır.
Ön Sayfada Yayıncı Metasını Göster : Buraya girdiğiniz Google Plus profili yalnızca ana sayfada rel=”publisher” etiketi olarak görüntülenir.
Google Analytics iD : google Analytics id sini buraya yazdığnızda sayfanıza otomatik olarak eklenir.
All In One SEO Pack NoIndex Ayarları
hangi sayfaların indexleneceğini, hangi sayfalarının nofollow olarak belirtileceğini ayarlayabiliriz.
All In One SEO Pack Gelişmiş Ayarlar
gelişmiş ayarlara geldiğimizde sayfa başlıkları, meta anahtar kelimeleri ve daha fazlasını yapabiliriz.
anahtar kelime ayarları
bu bölümden sayfalarınız için meta anahtar kelimeleri ayarlayarak kullanmanızı sağlar. her ne kadar google meta anahtar kelimeler ile ilgilenmesede ben bu ayarı kullanmaktayım.
All In One SEO Pack XML Site Haritaları
xml site haritalarınız ile ilgili ayarları buradan yapabilirsiniz.
Kişi ya da organizasyon? :
bloğunuz kişisel bir blog ise buradan kişi seçeneğini seçip kişinin ismini belhirleyin ardından kişi ile ilgili görsel ekleyin.
eğer bloğunuz bir firma sitesi ise organizasyon seçeneğini aktif edin ve organizasyon sorumlusununun ismini girin. markanızın logosunun görselini yükleyin.
genel anlamda eklentinin ayarlarını sizlere anlatmaya çalıştım.
bu ayarları yapmanız yeterli olacaktır.
yazımı faydalı bulduysanız sosyal medya üzerinde paylaşarak bana destek olabilirsiniz.
soru ve sorunlarınızı yazımın altına yorum olarak belirtebilirsiniz.
iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wordpress admin paneli logosunu değiştirme başlıklı makalemizde wordpress admin logosu değiştirme, wordpress logo değiştirme ve wordpress logo düzenleme hakkında bilgiler verilmektedir.

1 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı