web siteniz için nasıl trafik elde edebilirsiniz tüm yönleriyle - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 13 dk, 12 sn
Yazar sadık özdoğan / web master
2 kişi beğendi.
2878 kere okundu}
11 Nisan 2021

web siteniz için nasıl trafik elde edebilirsiniz tüm yönleriyle

Web siteniz için nasıl trafik elde edebilirsiniz tüm yönleriyle

Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda sizlere sitenize nasıl trafik çekeceğinizi, hangi yöntemleri kullanabileceğinizi ve web site trafik çekmenin tüm yöntemlerini detayları ile anlatacağım.
Web sitenize trafik çekme işlemi sanıldığının aksine zor bir işlem değildir öncelikle bunu söylemeliyim.
Web siteniz için tüm seo adımlarını yerine getirdiyseniz artık sitemde ziyaretçe görmek istiyorum diyorsanız doğru yazıyı okuduğunuzdan emin olabilirsiniz.
Web siteniz için yeterli trafik mi alamıyorsunuz?
Artık bunları düşünmeyin. Bu yazımı baştan sona kadar okuyarak sizlere bahsedeceğim yöntemleri uygulayın.
Web siteniz için trafik elde etmek istiyorsanız bu yazımı okumaya hazırsınız demektir. siz hazırsanız buyurun bende hazırım.

Web siteniz için trafik türleri

Web sitenize trafik çekmeden önce bilmeniz gereken trafik türleri bulunmaktadır.
Bu trafik türlerini bilmeli ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda hareket edebilmelisiniz.
Web siteniz için kullanabileceğiniz ikitane trafik türü bulunmaktadır.

organik trafik

Organik trafik kavramı: Web sitenize
google
ve ya
bing
gibi arama motorlarından gelen ziyaretçilerdir.
Organik trafik elde etme oldukça zahmetli ve uzun süreli bir işlem sürecidir. bu süreçte sabırlı olmalı ve seo kriterlerini doğru şekilde uygulamalısınız.
Eğer cebimden para çıkmasın ben beklerim diyorsanız organik trafik için seo çalışmanızı yapmalı ve harika içerikler üretmelisiniz.

Ücretli trafik

Web siteniz için bir diğer trafik elde etme yöntemide ücretli trafiktir.
Para ödeyerek reklamlar alabilir ve bu reklamlar vasıtasıyla ücretli trafik elde edebilirsiniz.
En iyi trafik elde etme kaynakları arısında yer alan
google adwors
ve
facebook ads
Üzerinden reklamlar alarak web siteniz için ücretli trafik çekebilirsiniz.
İstatistik olarak baktığımızda web site trafiğinin %51'i organik trafikden elde edilmektedir.
Bu sebeptendir ki Web sitenize trafik olarak organik trafiği tercih etmelisiniz. destek olarakta reklam kullanarak web siteniz için harika trafik elde etmiş olabilirsiniz.
Eğer ücretli trafik çekme konusunda büççeniz yok ise sabırlı olmalı ve ücretsiz trafik için çalışmalar yapmalısınız. eğer sabırsız ve hemen sitenize trafik istiyorsanız biraz cebinizin yanacağını söylemek isterim.
Benim sizlere tavsiyem belirli ölçülerde her ikisinide kullanmak faydalı olacaktır. ancak önceliğiniz ücretsiz trafik olmalıdır.

Web siteniz için en iyi trafik kazanma yöntemleri

Web sitenizin trafiksiz bir şekilde yoluna devam etmesine hiçte gerek yok, şimdi dikkatli bir şekilde yazımı okumaya devam edin ve bu yöntemleri mutlaka uygulayın artık trafik sorununuz kalmayacak.

Seo optimizasyonu

Web sitenizi
seo
için optimize etmek, arama motorları ve ziyaretçiler için daha uyumlu ve verimli bir hale getirmektir.
İyi değerlendirilen bir SEO web sitenizin arama motorları sonuç sayfalarında (SERP) daha yüksek sıralamalara sahip olmasına ve siteye trafik çekme için sitenize yardımcı olan en temel unsurdur.
Web sitenizi optimize etmeye basit bir başlangıç yapmanın yolu içeriğiniz için anahtar kelime araştırması yapmaktan geçer. Böylece belirli bir anahtar kelime için ne kadar arama yapıldığını ve iyi bir sıralama elde etmek için çekişmenin ne denli önemli olduğunu görmüş olursunuz.
Yine aynı şekilde hangi anahtar kelimelerin sizin için daha verimli olacağını izleyerek optimizasyon yapma fırsatını elde etmiş olursunuz.
Bu işlem için birçok araç bulunmaktadır ve bunlardan en popüleriyse Google Keyword Planner‘dır. Bu araçtan anahtar kelime fikirleri veya geçmişe dair ölçüleri (ortalama aylık aramalar, sıralama zorluğu gibi tüm anahtar kelime ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz.
Anahtar kelime ile ilgili araştırma yaptıktan sonra, doğru anahtar kelime seçimine karar verdiyseniz; artık optimizasyon için zemin hazırlanmış demektir.
Site dışı SEO web sitenizin reklamını yapabilmek için yapabileceğiniz her şeyi içerir – link building, sosyal medya pazarlaması, sosyal imleme ve çok daha fazlasını içeren temel seo unsurudur.
Site içi SEO ise sitenizin içeriği de dahil farklı kısımlarını optimize etmek demektir.
Bir web siteyi optimize ederken öncelikle sayfa seosuna odaklanmanız gerekmektedir. çünkü pazarlayacağınız bir ürünün ve ya bir web sitenin mükemmel olması gerekir. peki böylesine mükemmel bir optimizasyonu nasıl sağlayabilirsiniz? İşte size optimizasyon ile ilgili bir kaç tavsiye:
Başlık etiketleri. Anahtar kelimelerin bulunduğu göz alıcı bir başlık oluşturun. 70 veya daha az karakterden oluşması gerekir.
Meta açıklamaları. SERP’lerde gösterilen web sayfaların kısa açıklamalarıdır. Tıpkı başlık etiketleri gibi anahtar kelimeleri içermelidir ki arama motorları ve insanlar sayfanızın ne hakkında olduğunu anlamalıdır.
Header etiketleri. içeriğinizi heading etiketlerini kullanarak daha okunaklı bir hale getirmelisiniz.
görseller için alt yazı kullanımı. görsellerin alt yazı ile desteklenmesi, arama motorlarına bilgiler verir. bu bilgiler ışığında kullanıcıya görseller hakında bilgi sunar.
Burada anlattığım unsurların yerine getirlmesi optimizasyon için gerekli ve mutlaka uygulanması gereken konulardır.

E-posta pazarlama

Seo optimizasyonu kadar önemli bir nokta da e-posta pazarlaması yapmaktır. e-posta pazarlama ile web sitenizin içeriğini ve web sitenizin reklamını yapabilirsiniz.
Web siteniz ile ilgili bir gelişmeyi ziyaretçilerinize hatırlatmak ve ya onları sitenize çekmenin en iyi yöntemide e-posta pazarlaması ile müşteri potansiyelinizi artırmak olacaktır.
Bir eposta pazarlama kampanyası başlatmak için MailChimp ve Constant Contact gibi eposta pazarlama hizmetleri kullanmanız gerekmektedir. Başlangıç için ücretsiz versiyonlarını deneyebilir ve daha sonra ise siteniz büyüdükçe premium planlara yükseltebilirsiniz.
Elbetteki bu işinde belirli bir standartı vardır. sürekli e-posta göndererek ziyaretçilerinizi sıkmamalısınız. haftalık bülten şeklinde ziyaretçilerinize e-postalar göndermek iyi bir hedef olabilir.

Sosyal medyanın etkin bir şekilde kullanılması

Sosyal medya araçları günümüzün en çok ziyaret edilen ve ilgi odağı haline gelmiş araçlardır. peki böylesine dev bir platform neden kullanılmasın ki?
Sosyal medyaların etkin ve doğru bir biçimde kullanımı web sitenize ciddi ölçüde trafik akışı sağlar ve ziyaretçileriniz artar.
Farklı şekilde hizmet veren onlarca sosyal medya araçları bulunmaktadır. bu sosyal medya araçlarının doğru bir şekilde kullanımını yaparsanız yüzde yüz organik trafik elde etmiş olursunuz.
Sosyal medya araçlarını kullanmanın en etkili yöntemlerini şu şekilde sıralayabilirim.

 • Web siteniz ve ya yazmış olduğunuz içerikler ile ilgili vidio ve görsellere yer verin.
 • İçeriğiniz ile ilgili etiketler kullanın.
 • farklı kitlelere ulaşmak için tüm sosyal medya araçlarını kullanmaya gayret edin.

Kaleteli ve etkileyeci içerikler yazın

İçerikler bir web sitenin kalbidir. üreteceğiniz kaliteli içeriklerde sağğlıklı bir kalp demektir. üreteceğiniz kaleteli içerikler ziyaretçileriniz tarafından sosyal medya araçlarında palaşılacak, buda size trafik olarak geri dönüş sağlayacaktır.
Şimdi bakalım birlikte nasıl kaliteli içerikler üretebilirsiniz. sizlere bir takım önerilerim olacak.

 • Anahtar kelime araştırması yapın. İçeriğiniz ana anahtar kelimeleriniz üzerine kurulu olmalı. Anahtar kelimelerinizi konu olarak düşünün. Bu yüzden şu anda konunuzla alakalı ve yüksek trafikli anahtar kelimeler seçin. Daha önce de belirttiğim gibi Google Keyword Planner‘ı kullanabilir veya daha detaylı anahtar kelime analizi için Semrush‘ı kullanabilirsiniz.
 • Güçlü başlıklar oluşturun. SERP’lerde insanların okuduğu şey başlıklardır. Ne kadar dikkat çekici olurlarsa o kadar iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.
 • uzun cümleler ve kelimeler kullanmaktan kaçının. Çoğu kişi bilgiyi bulmak için içeriğinizin çoğu kısmını atlar. Sadelik ve netlik çok önemlidir. bu yüzdende mutlaka sade ve net ifadeler kullanın.
 • Bilgilendirici içerik yazın. İçeriğiniz cevap sunmalıdır. Kelime sayısı için boşluk doldurucu cümleler yazmaktan kaçınmalısınız.
 • Görseller ve videolar ekleyin. Yazı duvarları okuyucuları kaçıracaktır, bu yüzden okuyucularınıza arada bir görseller sunarak dinlenmelerini sağlamanız okunurluğu artıracaktır.

Elbette kaliteli içerik üretmek zaman isteyen bir süreçtir, bu yüzdende bolca pratik yapın. zamanla sizlerde birbirinden güzel ve kaliteli içerikler ürettiğinizi görecek ve kendinizi tebrik edeceksiniz.

Web sitenizin mobil duyarlı olmasına özen gösterin

Günümüzde mobil kullanımı artmakta, buda web site trafiğinin yüzde elliden fazlasının mobil kaynaklı olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.
Eğer mobil kullanılabilirliğiniz kötü ise trafik konusunda büyük bir hayal kırıklığı yaşacağınızı söylemek durumundayım. iyi bir mobil dostu siteniz var ise trafiğinizin artışını sizlerde fark edeceksiniz.
Web siteniz ne türden olursa olsun iyi bir mobil deneyimine ihtiyacınız olacaktır. mobil duyarlı olmak ekran görüntünüzün otomatik olarak ayarlanması anlamına gelir.
Bu şekilde ziyaretçileriniz web sitenizi ekranlarında zoomlama işlemi yapmadan rahatlıkla görüntüleyebilirler. web sitenizin mobil duyarlı olup olmadığını test edebilir ve gerekli olan adımları atabilirsiniz. mobil duyarlılık testi yapmak için
google mobil testini
kullanabilirsiniz.
mobil duyarlı bir web site tasarlamak için mutlaka mobil uyumlu bir şablon kullanmalı ya da bir uzmandan yardım alabilirsiniz.
Mobil uyumlu tema seçeneklerinin fazla olması sebebiyle
wordpress'i
tavsiye ederim.
Mobil dostu bir web sitenin arama performansı daha iyi olacağından mobil dostu olmayan bir siteden daha önde olacak ve sizi geride bırakacaktır.

İçeriklerinizi denetleyin

Web sitenizde yer alan eski içeriklerinizi güncel tutmak siteniz için bir trafik kaynağı olacaktır.
Daha önceden yazmış olduğunuz yazılar eski olabilir ve ziyaretçi oranı düşük olabilir, buda içeriklerinizin arama motorları tarafından ziyaret edilmemesini beraberinde getirir.
Arama motorları daima güncel olan ve yeni içerikleri ziyaret eder ve onları daha önde tutar. bu yüzdende arama motorlarının sıksık ziyaret edeceği şekilde düzenlemeler ve zengin içerikler üretmelisiniz.
Elbette içeriklerinizi güncellerken belirli hususlara dikkat etmeli ve bu şekilde güncelleme yapmalısınız. içeriklerinizi güncellemeniz gerektiren sebepleri şu şekilde sıralayabilirim.

 • Yazım hataları olan yazılarınızı tespit edip yeniden düzenleyin.
 • görsel açısından zengin olmayan ve görseli olmayan yazılarınıza içeriğiniz ile ilgili görseller ekleyin.
 • içeriğiniz yazı bakımından yeterli değilse yeniden yazarak geniş bir şekilde yazı yazın.
 • varsa kırık bağlantılarınızı düzeltin ve yeni kaynaklara bağlantı verin.

Eğer içeriklerinizi bu doğrultuda güncellerseniz yeni içerikleriniz daha iyi indexlenecek ve ciidi bir trafik akışı yaşayacaksınız.

Ortaklık programı oluşturun

Bir ortaklık programı sitenin ortaklara (yayıncılara) onlara sağladığı trafik veya satışlar için ödeme yapmasıdır. Ortaklar genellikle ürününüzün hakkında bir makale yazar, okuyucuları almaya ikna eder ve ortaklık bağlantısı sunarlar.
Birçok site sahibi bu yöntemi tercih ederler, çünkü ciddi bir trafik kaynağı olarak sizlere geri dönüş sağlar.
Bir ortaklık seçmeden önce hedef kitlenizi tanımalısınız. Yayıncılar müşterilerinize çekici gelmelidir. Eğer kitleniz gençlerse pek de resmi olmayan eğlenceli anlatım biçimine sahip olan yayıncılar işinize yarayabilir. Akıllıca bir seçim yapın ve harika sonuçlar elde edin.

İç bağlantılar oluşturun

Google arama motoru iç bağlantılara oldukça önem verir, bir web sitede iç bağlantı yoğunluğuna bakar ve bu şekilde bir sıralama yapar.
Bir çok site sahibi backlink elde ederken iç bağlantı detayını gözden kaçırırlar, ancak iç bağlantı kullanımı backlink kazanmanın temel bir yoludur.
Bir yazı içerisine bağlantı verirken mutlaka dış bağlantıdan fazla iç bağlantı vermelisiniz. aksi taktirde arama motorları bu tarz içerikleri pek sevmez.
İçbağlantı oluşturmanın bir diğer önemide, ziyaretçilerinizin sitenizde fazla vakit geçirmesini sağlar ve aradığı bir konuyu okurken diğer konularıda okumasına sebep olur.
İç bağlantı ile ilgili son olarak şunu söylemeliyim, eğer içeriklerinizde hala iç bağlantı yoksa mutlaka ekleyin.

Cdn hizmeti kullanın

Bir web sitenin hızlı olması gerek arama motorları, gereksede ziyaretçilerin en çok önem verdiği noktadır. arama motorları hızlı açılan web sayfalarını ilk sırada ekler ve ziyaretçilerine sunar.
bir web siteyi hızlandırmanın yoluda bir cdn hizmeti kullanmaktır. eğer sizler cdn hizmeti kullanırsanız sayfanız daha hızlı yüklenecek, buda trafiğinizi olumlu yönde etkileyecektir.
Hadi gelin çevrenizde cdn hizmeti olmayan bir web siteyi, ardındanda cdn hizmeti kullanan bir web siteyi inceleyin, aradaki farkı gözlemleyin. sizlerde aradaki farkı görecek ve cdn hizmeti kullanmaya başlayacaksınız.

Facebook ads

facebook
Reklamları oluşturarak yazılarınızı daha fazla kitlere ulaştırabilir ve çeşitli kampanyalar kullanarak hedef kitlenizi artırabilirsiniz.
Facebook üzerinden elde edilen reklamlar sayesinde sitenize hızla trafik çekebilir ve müşteri deneyiminizi artırabilirsiniz.
Eğer sayfanızda facebook reklamları kullanmadıysanız mutlaka kulanın ve farkı sizlerde deneyimleyerek öğrenin.

Youtube kanalı oluşturun

Google arama sonuçlarında youtube videolarını mutlaka görmüşsünüzdür. arama sonuçlarının yüzde seksen sekizi youtube videolarıdır.
Böyle bir avantajınız varken neden bu niymetten faydalanmayasınız, işte sizlere trafik çekmek için büyük bir fırsat olabilir bir youtube kanalı oluşturun ve içeriğiniz ile ilgili videolar çekin ve bu videoları sitenizde ve farklı sosyal hesaplarınızda paylaşın.
Bir süre sonra youtube ile ilgili sonuçlarınızı google aramalarında görmeniz neden mümkün olmasınki. denemeden bilemezsiniz. denemek sizlere fayda getirir, zarar getirmez.

Sosyal medya üzerinden reklam yapma

Sosyal medya pazarlama artık günümüzde önemli bir yere ulaştı, sosyal medya üzerinden bir sayfa açıp bu sayfanızın ve sattığınız ürünlerin reklamlarını yapmak sitenize doğrudan bir trafik sağlayacak yöntemlerden bir tanesidir.
Bir ürünü pazarlamak, hatta doğru pazarlamak iyi bir reklam planı oluşturmaktan geçer. eğer hedef kitlenizi doğru bir şekilde seçerseniz doğru reklam ve doğru bir pazarlama elde edebilirsiniz.
Unutmayın trafik çekmek kaliteli, doğru içerikler yazmak kadar o içerikleri doğru bir şekilde pazarlamak yani reklamını yapmaktır.
trafik çekme ile ilgili yazımı bitirmeden önce sizlere şunu söylemek istiyorum; eğer web siteniz için trafik elde etmek istiyorsanız, ücretli ve ücretsiz trafik kaynaklarını sonuna kadar kullanın. ama stratejinizi doğru belirleyin, gerekirse bu konuda uzman görüşler alarak destek alın.
Trafik çekme ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum olarak bana ulaştırabilirsiniz.
İyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan 2021 yılında kullanılan en iyi seo analiz araçları rehberi başlıklı makalemizde 2021 yılında kullanılan en iyi seo analiz araçları, güncel seo analiz araçları ve popüler seo analiz araçları hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
merhaba! filezillada yer alan dosyayı silseniz olmaz. dediğiniz gibi .htaccess dosyasına kod ekleyerek çözmek en temiz yöntemdir.
yigit
Merhaba xmlrpc dosyası filezilla da en altta görünüyor direk dosyayı silsek olmuyormu? Olmuyor ise en ideali verilen kodları .htaccess eklemekmi?…
sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Yukarı