WordPress Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded hatası nedir? çözüm yöntemleri - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 3 dk, 40 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
64 kere okundu}
14 Mayıs 2022

WordPress Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded hatası nedir? çözüm yöntemleri

WordPress Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded hatası nedir? çözüm yöntemleri

WordPress Fatal Error: Maximum Execution Time Exceeded hatası nedir? çözüm yöntemleri
Merhaba değerli okurlarım!
Yine bir hata kodu ve bu hatanın çözümünü tüm ayrıntılı bir şekilde sizlere bu yazımda anlatacağım.
WordPress Fatal Error Maximum Execution Time Exceeded hatası nedir, nasıl çözümlenebilir ve hangi yöntemler kullanılmaktadır tüm yöntemleri sizler için en sade ve en basit haliyle detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.
Eğer sizlerde bu hata nedir diye merak ediyorsanız ve ya karşınıza çıktı ancak çözümleyemediyseniz okumaya başlayabilirsiniz.

WordPress Fatal Error Maximum Execution Time Exceeded hatası nedir?

WordPress kullanırken karşınıza çıkabilecek hatalardan biride: Fatal Error Maximum Execution Time Exceeded hatasıdır. peki bu hata nedir, nasıl çözümlenir?
Bu hatanın anlamı, çalıştırmış olduğunuz php scriptinin tamamlanması ve yaptığınız işlemin izin verilenden daha fazla sürmesidir, buna bağlı olarak işlemin durdurulmasıdır.
Böylesine bir hatayıda bir kaç yöntem kullanarak çözüme kavuşturabilirsiniz.

  • WP Maximum Execution Time Exceeded eklentisi yükleme
  • .htaccess dosyasını el ile düzenleme
  • Max_execution_time değerini cPanel ile değiştirme

yöntem 1 – WP Maximum Execution Time Exceeded eklentisi yükleme

WordPress'in oldukça büyük bir kullanıcı topluluğu var ve dolayısıyla ihtiyacınız olan her işlev için bir veya birden fazla eklenti bulmanız işinizi kolaylaştırmaktadır.
Bu maximum execution time – hatası için de geçerli, bu hatayı düzeltmek için
WP Maximum Execution Time Exceeded
eklentisini yükleyebilirsiniz.
Bu eklenti .htaccess dosyanızı değiştirerek script’in zaman sınırını yükseltir. Eklentiyi yükledikten sonra yapmanız gereken başka bir şey bulunmuyor, her şey eklenti tarafından hallediliyor. Eklenti için ayarlar sayfası bulunmadığından herhangi bir değişikliği geri almak isterseniz sadece eklentiyi kaldırın bu şekilde .htaccess dosyasındaki değişiklikler geri alınabilmektedir.

yöntem 2 .htaccess dosyasını el ile düzenleme

Eğer sorununuz çözüme kavuşmadıysa veya halihazırda çok fazla eklenti yüklediğinizden listeye daha fazlasını eklemek istemiyorsanız, .htaccess dosyasını manuel olarak düzenleyerek script’in çalışma sınırını yükseltme imkanınız bulunmaktadır.
.htaccess dosyasını düzenlemek için hosting panelinizde yer alan dosya yöneticisini kullanabilir ve ya ftp programı kullanarak dosyayı düzenleme imkanınız vardır.
.htaccess dosyasını bulun ve aşağıda yer alan kodu alt satıra ekleyip dosyayı kayıt edin.
php_value max_execution_time 60
Bu işlem script’in çalışma süresini 60 saniyeye (1 dakika) yükseltecektir. Eğer aynı hatayı almaya devam ediyorsanız bu değeri 120/180 saniye gibi daha yüksek değerler ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

yöntem 3 Max_execution_time değerini cPanel ile değiştirme

Eğer cPanel kullanıyorsanız, max_execution_time değerini doğrudan cPanel aracılığıyla yükseltebilirsiniz. Select PHP Version bölümüne ulaşın.
Ardından Switch To PHP Options bağlantısına tıklayın.
Max_execution_time satırında bulunan varsayılan değeri yükseltin. Bu değer genellikle 30 saniye olarak düzenlenmiştir, bu değeri 60 saniyeye yükseltebilir ve ya daha yüksek değerlere yükseltebilirsiniz. Değişiklikleri kaydetmek için Apply butonuna tıklayın.
Hepsi bu kadar, internet sitenizin max_execution_time değerini başarıyla yükselttiniz.
Not: eğerki paylaşımlı hosting kullanıyorsanız ve bu çözümler işe yaramıyorsa mutlaka hosting sağlayıcınız ile iletişime geçerek bilgi alabilir ve onlarında kontrol etmesini isteyebilirsiniz.

Sonuç

Maximum Execution Time Exceeded hatasını ve bu hatanın çözüm yollarını artık öğrenmiş bulunmaktayız böyle bir hata ile karşılaşdığınızda bu yazıyı okuyabilir ve gerekli yöntemleri uygulayarak hatayı ortadan kaldırabilirsiniz.
Web siteniz çeşitli hatalarla karşılaşabilir ve bloğumuzda hatalarınızın çözümlerine ait yazılarımızı okuyabilirsiniz.
Maximum Execution Time Exceeded hatası ile ilgili kafanıza takılan soru ve olouşan sorunlarınızı bizlere iletebilirsiniz. iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan bir sitenin wordpress olup olmadğını nasıl anlarız? ayrıntılı anlatım başlıklı makalemizde bir sitenin wordpress olup olmadğını nasıl anlarız ayrıntılı anlatım, merak ettiğiniz site wordpress midir ve sadık özdoğan hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı