adım adım kişisel blog açma rehberi (2022) - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 7 dk, 56 sn
Yazar sadık özdoğan / blog ipuçları
2 kişi beğendi.
154 kere okundu}
1 Nisan 2022

adım adım kişisel blog açma rehberi (2022)

Adım adım kişisel blog açma rehberi (2022)

Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda sizlere adım adım nasıl kişisel blog açabileceğinizi tüm detayları ile anlatacağım.
Bu rehber ile adım adım ilerleyerek bir kişisel blog sahibi olabilecek ve sizlerde bloğunuz üzerinden kişisel yazılarınızı yayımlayabileceksiniz.
Blog açma işlemi asla gözünüzü korkutmasın, teknik bilgiye sahip olmasanız bile sizinde bir bloğunuz olabilir.
Her hangi bir kodlama yapmayacağız, script yazmayacağız sadece basit bir kaç adım ile kişisel blog sahibi olacağız.
Eğerki benimde bir bloğum olsun, bende güzel yazılarımı bloğumda yazarak belli bir kitleye ulaşayım diyorsanız, bu rehberi mutlaka ama mutlaka okuyun ve sizlere anlatacağım şekilde adım adım ilerleyip bloğunuzu sizlerde kurun.

Kişisel blog nedir?

Kişisel blog, blog yazan kişinin fikir, duygu ve düşüncesini yansıtan bir tür blog yaklaşımıdır.
Kişisel bir blog açmak isteyen bir kimse bir konu ve ya bir bilgi ile ilgili kendi dilinde düzgün ve sade bir hitap şekli ile içerik üretebilir. kişisel blog açmak istiyorsanız diğer blog türlerinde olduğu gibi sade ve akıcı bir şekilde yazmalı ve okuyucuyu dinlendirmelidir.
Kişisel blog açtığınızda kendi yaşantınız ile ilgili makaleler üretebilir, yaşantınızda edinmiş olduğunuz deneyimlerinizi okuyucularınıza aktarabilirsiniz. böyle şekilde içerikler üreterek bir kişisel blog sahibi olmanız mümkündür.
Eğer bir kişisel blog açmayı hedefliyorsanız kendi kişiliğinizi bloğunuza yansıtmalısınız.

Kişisel blog açmak için uygun platform seçimi

Bir blog kurmak için öncelikle bir blog platformu seçmelisiniz. bu platform üzerinden gerekli adımları atarak bloğunuzu teknik bilgi olmadan kurabilirsiniz.

ücretsiz bir blog platformu seçimi

Her hangi bir ücret ödemeden de blog sahibi olabilirsiniz. ücretsiz bir şekilde blog açmak için
wordpress.com
ve ya
blogger
kullanabilirsiniz. Ancak bu hiçte profesyonel olmayacaktır. düşük meblalar ödeyerek bir blog açmak sizi daha profesyonel yapacaktır.
Ücretsiz bir blog açarak kendinizi denemek isteyebilirsiniz bunun için ise
wordpress.com
üzerinden bir blog oluşturarak bloğunuzu kısıtlı bir şekilde yönetebilirsiniz.

Ücretli bir blog platformu seçimi

Çok cüzzi miktarlar ödeyerekte kendi bloğunuzu açabilir ve özgürce yönetebilirsiniz.
wordpress.org
Kullanarak profesyonel görünüme sahip bloglar açabilir ve bu bloglarınızı sınırsız ve özgürce yönetmenize imkan sağlanmaktadır.
Bu rehberimizde ise
wordpress.org
Üzerinden nasıl kişisel blog açacağınız anlatılmıştır.

Domain ve hostinn seçimi

Ücretli bir blog açmaktan kastımız bir domain ve hostinge sahip olmaktır. domain ve hosting kavramlarını hiç bilmeyenler için kısaca açıklamak oldukça faydalı olacaktır.

domain (alanadı) nedir?

Domain: Web sitenizin ismidir örneğin:
www.websiteniz.com
Bloğunuz için seçeceğiniz isim oldukça önemli olacaktır. çünkü okurlarınız bu url adresini kullanarak sizleri takip edecekler ve kolaylıkla akılda tutabilecekleri isimler seçmeniz oldukça önemlidir.

Hosting (web alanı) nedir?

Hosting: bloğunuz ile ilgili kurulum dosyalarının yer aldığı web alanıdır. hosting kavramını bir harddisk olarak düşünebilirsiniz. sizlere verilmiş alan ile web siteniz ile ilgili dosyaları barındırabilirsiniz.
Ben yıllardır
yöncü bilişim
ile çalışmaktayım. hosting paketlerini inceleyerek bir paket satın alabilirsiniz.
Hosting satın alırken web sitenizin ismi olacak şekilde alanadınızın seçiminide yapıp ikisinin ödemesini birlikte yapmalısınız. Hosting ve alan adını satın aldıktan sonra üyelik panelinizden ftp ve panel bilgilerinize erişebilir ve bu bilgileri web sitemizin dosyalarını yüklerken ve veritabanı işlemlerinde kullanacağız. bir yere not etmeniz gerekmektedir.
Alan adınızı seçerken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar vardır bu hususları şu şekilde sıralayabilirim.

  • alan adınızda türkçe karakterler yer alamaz.
  • seçmiş olduğunuz alan adı akılda kalıcı ve kısa olmalıdır.
  • com, net gibi alan adlarını tercih etmeniz seo açısından daha etkili olmaktadır.

Hosting seçerken aşağıda yer alan hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

  • Hosting paketlerinin özelliklerini okuyarak seçim yapmalısınız, içerdiği özellikleri okuyup diğer paketlerle karşılaştırmalısınız.
  • Eğer wordpress kuracaksanız wordpress hosting tercih edebilirsiniz.
  • Birden fazla site barındıracaksanız vds paketlerden birini seçerek satın almanız gerekmektedir.

WordPress'i edinme ve kurulumu

Bir blog sitesi açmak istiyorsanız sizlere önereceğim en iyi sistem wordpress'dir.
Bu rehberde kişisel blog açarken
wordpress
kullanılacaktır.

Neden wordpress?

WordPress günümüzün en yaygın ve en çok tercih edilen cms sistemidir. açık kaynaklı olması ve her türlü bilgiye erişiminin sağlanmasıyla birlikte wordpress tercihi ön pilana çıkmaktadır.
Sadece kişisel blog olarak değil, bir çok amaç ile web site altyapısını oluşturmakta ve güçlü seo yapısıyla kullanıcılarını memnun etmektedir.
Elbetteki böylesine güçlü bir yapının eksileride bulunmaktadır, ancak gerekli güvenlik adımlarını uygulayarak bloğunuzu koruyabilirsiniz.

WordPress'i edinme

WordPress kurmadan önce bilgisayarımıza indirmemiz gerekmektedir.
wordpress.org
Web sitesinden wordpress'in en son sürümünü bilgisayarımıza indirelim.
Bilgisayara indirdikten sonra, hosting firmamızdan edindiğimiz ftp bilgilerini bir ftp aracı kullanarak dosyaları www klasörü içerisine yükleyelim. internet hızınıza göre yükleme hızınız farklılık gösterecek ve bir süre sonra dosyalar sitenizin ana dizinine yüklenecektir.
Wordpress'i indirip kolayca web sitemizin ana dizinine yükledikten sonra artık geriye tek bir adım kalmaktadır. düzgün bir şekilde wordpress'i kurmak.

WordPress kurulumu için veritabanı oluşturma

WordPress kurulumunu yapmadan önce, hosting firmamızdan edindiğimiz cpanel bilgilerimiz ile cpanele erişim sağlamamız gerekmektedir. erişim sağladıktan sonra mysql databases bağlantısını kullanarak veritabanlarını listelidğimiz alana ve yeni veritabanı oluşturacağımız alana ulaşmış olacağız.
Yeni bir veritabanı oluşturmak için veritabanı adı kısmına bir veritabanı adı girelim ve veritabanı oluştur butonuna basalım.
Veritabanını oluşturduktan sonra, bir kullanıcı oluşturmak için veritabanı kullanıcıadı ve güçlü bir şifre belirledikten sonra kullanıcı oluştur butonuna basalım.
Adımları doğru gerçekleştirdiysek veritabanı ve veritabanı kullanıcı adımız oluşmuş olacaktır. şimdi ise veritabanımıza oluşturduğumuz kullanıcıyı atamak için ekle butonuna basalım.
Veritabanımızı kullanıcı ile eşleştirdikten sonra artık gelen ekranda rahatlıkla tüm izinleri vererek değişiklikleri kayıt edelim.
Not: oluşturduğumuz veritabanı bilgilerini bir yere not edelim, wordpress kurulumu yaparken bu bilgilere ihtiyacımız olacak.
Veritabanımızı sorunsuz oluşturduktan sonra artık dünyanın en kolay kurulan cms sistemini kurmaya başlayabiliriz.

WordPress kurulumu

WordPress kurulumu yapmak için:
www.siteadiniz.com adresine giriş yapın.
Web siteniz açıldığında karşınıza gelen ekranda wordpress kurulum ekranını görebilirsiniz. kuruluma başlamak için başlayalımbağlantısına tıklayarak kurulumun ilk adımına geçebilirsiniz.
Wordpress kurulumunu yapabilmemiz için yukarıdaki adımları uygulayarak oluşturmuş olduğumuz veritabanı bilgilerini gerekli yerlere girmemiz gerekmektedir. bu işlem ile birlikte veritabanı ile wordpress arasında bağlantı kurulacaktır.
Veritabanı bilgilerinizi eksiksiz girdiyseniz wordpress'i kur bağlantısını görüyor olmanız gerekmektedir. eğer bilgilerinizde sorun var ise "veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu" uyarısını alacaksınız. WordPress'i kur bağlantısına tıklayarak bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.
Bu ekranda site başlığı, kullanıcı bilgilerininin doldurulması istenmektedir.
Web sitenizin başlığını girin, ardından e-posta adresinizi, kullanıcıadınızı, şifrenizi belirleyin. bu bilgileri doldurduktan sonra herhangi bir işarete dokunmadan wordpress'in kurulumunu tamamlayın.
Bir kişisel bloğunuzu yalnızca bir kaç dakikanızı ayırarak kurmuş oldunuz, şimdi ise bloğunuzu yönetmek ve içerik ekleme adımları kaldı.
Wordpress üzerinden artık bir kişisel blog sahibi olmuş bulunmaktasınız. bundan sonraki süreçte
wordpress
ile ilgili makalelerimizi okuyarak WordPress bloğunuzu profesyonel bir şekilde yönetebileceksiniz.

Sonuç

Günümüzün gelişen internet çağında insanlar fikirlerini, duygularını, düşüncelerini yazıya dökerek belli bir okur kitlesine ulaşmaktadırlar. Böyle bir hedefi gerçekleştirmenin yoluda kişisel bir bloğa sahip olmaktan geçmektedir.
Eğer ki sizlerde böyle bir düşünce içerisindeyseniz bu yazımızı okuduktan sonra kesinlikle bir blog sahibi olmuşsunuzdur. kişisel bloglarınızı bizlerle paylaşabilir ve birlikte bloğunuzu geliştirebiliriz.
Kişisel blog açma ile ilgili soru ve sorunlarınız var ise yorumlarda bizlere bildirebilirsiniz. iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan blog açmak isteyenler için harika blog fikirleri başlıklı makalemizde blog açmak isteyenler için harika blog fikirleri, blog açmanıza rehber olacak en iyi blog fikirleri ve en başarılı blog fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Benzer Yazılarım

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı