iç bağlantıların oluşumu nasıl olmalıdır tüm yönleriyle - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 3 dk, 58 sn
Yazar sadık özdoğan / web master
2 kişi beğendi.
2657 kere okundu}
23 Nisan 2021

iç bağlantıların oluşumu nasıl olmalıdır tüm yönleriyle

iç bağlantıların oluşumu nasıl olmalıdır?

iç bağlantıların oluşumu
Merhaba değerli okurlarım!
Yine bir seo makalesi ile sizlerin karşısındayım.
Bu yazımda iç bağlantıların oluşumu ve iç bağlantıların hakkında geniş kapsama sahip bir yazı sunmak ve seo yapmanız konusunda sizlere yön vermek istedim.
Yapacağınız doğru iç bağlantılar sayfanızın seo kalitesini artırmakla birlikte sayfa kalitenizide artıracak ve emeklerinizin karşılığını fazlasıyla alacaksınız.
Bu yazıyı okuyarak iç bağlantılarınızı yapılandıracak ve ziyaretçilerinize kaliteli bir içerikle birlikte, kaliteli bir sayfa sunma imkanına sahip olabileceksiniz.
öncelikle ele almamız gereken nokta iç bağlantılar nedir? sorusuna cevap bulmamız gerekir.

iç bağlantılar nedir

iç bağlantılar, temel seo ögelerinden birtanesidir. iç bağlantılar; siteniz içerisinde farklı sayfalara vermiş olduğunuz bağlantıların tümüdür.
Sitenizdeki içeriklere vermiş olduğunuz iç bağlantılar içeriğiniz ile ilgili alakalı içeriklerdir. bu içeriklere vermiş olduğunuz bağlantılar ziyaretçilerinizi birbirine benzer içeriklere yönlendirmenin en kolay yoludur.
Mutlaka web sitenizdeki içeriklerinize iç bağlantı vermelisiniz. iç bağlantı verilmeyen içerikleriniz google değerlendirme konusunda sıkıntı yaşayabilirler.
Genel hatlarıile iç bağlantı kavramını tanımlamış bulunduk. şimdi ise iç bağlantıların oluşumuna bakabiliriz.

İç bağlantılar nasıl olmalıdır?

iç bağlantıları tanımlamadan öncelikle belirli bir nitiliklere sahip olacak şekilde tanımlamak doğru bir seo stratejisi olacaktır.
Bu sebepten aşağıda yer verdiğim bu nitelikleri iyice okuyup analiz etmeniz gerekmektedir.

  • Bağlantı metni nitelendirilebilir bir yapıdadır. Arama motorları önemini ne kadar en aza indirgemiş olsa da iç bağlantılar açısından oldukça önemli bir yapıya sahiptir.
  • İç bağlantıları sayfa üzerinde doğru bir şekilde konumlandırmanız gerekmektedir. Alt bilgilere ve gezinti yollarına yerleştirmemelisiniz.
  • İç bağlantı hedefini açık olacak şekilde bir diğer sayfaya geçecek şekilde belirlemelisiniz.
  • Web Sitenizde çok iyi bağlantılandırılmış iki sayfanız varsa, bu sayfalardan sitenizdeki diğer sayfalara ya da ziyaretçilerin faydalanabileceği sayfalara bağlantı kurmalısınız.
  • Oluşturacağınız iç bağlantılar birbirleri ile alakalı olmalıdır.

İç bağlantı yapıları

İç bağlantı yaparken arama motorlarında ve ziyaretçilerinizde kötü bir etki oluşturmamak için bir takım yapısal noktalara değinmek istiyorum.
İç bağlantı oluştururken, üç ten fazla iç bağlantı kullanmayın. aşırı iç bağlantı kullanımı ziyaretçilerinizde sürekli başka bir sayfaya yönlendirme hissi uyandıracak. buda içeriklerinizin sıkıcı bir hale gelmesine neden olacaktır.
İç bağlantılarınız yazınız ile ilgili alakalı ve faydalı linkler içermelidir.
Oluşturmuş olduğunuz iç bağlantılarınıza ziyaretçileriniz tıklamıyorsa bu durum pekte iyi bir durum olmayabilir. Google bu durumu olumsuz algılayabilir.
İki sayfanızı aynı anahtar kelime ile hedeflemeyin. eğer iki sayfanızda aynı anahtar kelime ve aynı metni içeriyorsa tek bir sayfada barındırmalısınız.
Her sayfada iç bağlantı kullanımına dikkat edin. İç bağlantı içermeyen sayfalarınız var ise alakalı bağlantılar vererek içeriklerinizi zenginleştirin. iç bağlantı içermesi için çok sayıda ama kaliteli içerikler üretin. alakasız iç bağlantılardan kaçının.

İç bağlantıların faydaları nelerdir?

İç bağlantının önemine yazım içerisinde vurgu yapmıştım. şimdi ise iç bağlantı kullanımının faydalarından bahsetmek yararlı olacaktır.
İç bağlantıların faydalarını şu şekilde sıralayabilirim.

  • Site haritası görevini görür.
  • Arama motorları açısından yönlendirici bir unsurdur.
  • Anahtar kelime sıralamasına katkı sağlar.
  • hemen çıkma oranını düşürür.
  • Link kalitesinin eşit bir şekilde dağılmasını sağlar.

İç bağlantı kullanımının faydalarını temelde bu şekilde ele almak doğru olacaktır. bu faydaları göz önüne aldığımzda oldukça faydalı bir temel seo kuralı olduğunu görüyoruz.
İçeriklerinizi üretirken doğru bir şekilde iç bağlantı yaptığınızda, seo etkisini sitenizde fark edecek ve eski ama alakalı yazılarınızda ziyaretçi çektiğini sizlerde fark edeceksiniz.
İç bağlantılar ile ilgili soru ve sorunlarınızı, tüm merak ettiklerinizi yorum olarak bana ulaştırabilir ve bu konuda benimle sohbet edebilirsiniz.
İyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan web siteniz için nasıl trafik elde edebilirsiniz tüm yönleriyle başlıklı makalemizde sadık özdoğan site trafik çekme yöntemleri, site trafik çekme rehberi ve web site trafik çekme adımları detaylı anlatım hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı