google search console'de item alanı eksik hatası ve çözümü - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 4 dk, 7 sn
Yazar sadık özdoğan / web master
2 kişi beğendi.
624 kere okundu}
7 Ağustos 2021

google search console’de item alanı eksik hatası ve çözümü

Google search console'de item alanı eksik hatası ve çözümü

Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda sizlere
google search console
item alanı eksik hatasından ve bu hatının çözüm yollarından bahsedeceğim.
Web sitenizin index'ini etkileyecek bu ciddi hatayı ve hatanın giderilebilmesi için gerekli olan tüm adımları, yöntemleri yazım içerisinde tüm detayları ile okuyabileceksiniz. item eksik hatasını aldıysanız eğer çözüme kavuşturmadan sayfanız ve içerikleriniz askıya alınır ve index almazlar.
Böylesine bir sorunun neden kaynaklandığını, yapılması gerekenleri yazım içerisinde okuyarak çözüme kavuşturabilecek ve diğer seo unsurlarını yerine getirerek web sitenizi üst sıralara taşıyabileceksiniz.
Eğer sizlerde item alanı eksik hatası alıyorsanız bu yazıyı okuyarak sorunlarınızı çözebileceksiniz.
İtem alanı eksik hatası almıyorsanız bile ileride böyle bir sorunla karşılaşacağınızı düşünerekte bu yazıyı bir yere not edip çözüme rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

İtem alanı eksik hatası nedir

google search console‘da yapısal hatalardan biri olan breadcrumbs yapısı hatasından kaynaklı olarak ortaya çıkan item alanı eksik sorunu, Google aramasında web sitenizin sıralamasını olumsuz yönde etkileyen sorunlardan birtanesidir.
Bu sorun, web sitenizin taranma esnasında google tarafından fark edilir ve url adresleriniz taranmaz, sizler sorununuzu çözümleyene kadar url adresleriniz askıya alınarak bekletilir.
Web sitenizin index almasını engelleyen item alanı eksik hatasını oldukça ciddiye almanız gerektiğini sizlerde görmüşsünüzdür.

item alanı eksik breadcrumbs hatası

İtemalanı eksik hatası breadcrumbs yapısından kaynaklanır. Breadcrumbs, web sitenizdeki yol haritasına verilen isimdir. Örneğin anasayfanızdan blog kategorinizdeki bir içeriğe giren kullanıcı, sitenin belirlenen yerinde breadcrumbs yani yol haritası görür. Bu yol haritası itemleri, sizin belirlediğiniz bir özel karakter ile ayrılarak yazılır.
Örnek verecek olursak bir breadcrumbs yani yol haritası şu şekilde olabilir: Ana Sayfa > blog > google seo şeklindedir.
Breadcrumbs, Google arama sonuçlarında da görünür
Üstteki örnekte görüldüğü gibi, site içerisinde ayarlanan breadcrumbs, google arama sonuçlarında da görülür. Eğer wordpress kullanmıyorsanız, arama sonuçlarına breadcrumbs ekleyebilmeniz için kod yazmanız gerekir. Anlatmak istediğim, breadcrumbs hatası Google arama sonuçlarında sitenizin breadcrumbslı halinin de görünmemesine neden olur. işte tamda bu sebepten web siteniz index almaz, çünkü google web sitenizde yol haritası göremediğinden index işlemini askıya alır.

İtem alanı eksik hatası çözümü

Seonuzu etkileyecek olan, search console’da karşılaştığınız item alanı eksik hatası, breadcrumbslarınızın itemlerinin item değerlerine, o değerin url adresini yazarak çözümlenebilir. Eğer wordpress kullanmıyorsanız kodlarınızın içerisine girip her iteme url adresini el ile eklemelisiniz.
Hatanın anlamı tam olarak şudur: Yol haritası yani breadcrumbs itemlerinin (Anasayfa, blog vb. gibi izlenen yolda tıklanan her şey) isimlerinin yazılıp url adreslerinin belirtilmemesi anlamına gelir.
WordPress kullanıyorsanız eğer; işiniz daha da zor diyebiliriz. Çünkü kullandığınız temayı siz kodlamadıysanız, ki bu hatayı alıyorsanız farkında olarak kodlayacağınızı düşünerek temanızın başkası tarafından kodlandığını veya ücretsiz bir tema olduğunu varsayabiliriz.
Temanın özelleştirme ayarlarında breadcrumbs ile ilgili ayarları bulup item ayarlarını değiştirmelisiniz. Genellikle bu ayarlar neredeyse tüm temalarda bulunmaz. Bunun için, temanın breadcrumbs dosyasını bulup itemlere url atamanız gerekecektir. Url adresleri php fonksiyonları ya da değişkenleri ile yazdırıldığı için dosyalar arasında biraz dolaşmanız gerekebilir. Temaların breadcrumbs dosyaları şu yolda bulunabilir: wp-content/themes/tema-adi/lib/breadcrumbs
Eğer wordpress temanızda breadcrumbs özelliği mevcut ise gelişmiş breadcrumbs kullanmak için
> Breadcrumb NavXT
eklentisini kullanarak item alanı eksik hatasını giderebilirsiniz.

İtem eksik alanı hatasının çözülüp çözülmediğini test etme

Google search console üzerinde yer alan canlı urlyi test et butonunu kullanarak sorunun giderilip giderilmediğini denetleyebilirsiniz. eğer google tarafından bir hata almıyorsanız sorununuz çözülmüştür, gözünüz aydın. ancak tüm uğraşlarınıza rağmen sorununuz çözümlenmiyorsa temanızı değiştirmeniz gerekecektir.
breadcrumbs özelliği olan daha gelişmiş ve seo uyumlu bir tema tercih etmelisiniz.
Eğer wordpress teması seçimi konusunda bir fikriniz yokise daha önceden yazmış olduğum
wordpress tema seçimi
başlıklı yazımı okuyarak seo uyumlu bir temaya sahip olabilirsiniz.
İtem alanı eksik hatası ve çözümü ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum yaz kısmından bana ulaştırabilirsiniz.
İyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan iç bağlantıların oluşumu nasıl olmalıdır tüm yönleriyle başlıklı makalemizde iç bağlantılarım oluşumu tüm yönleriyle, iç bağlantıların oluşumu hakkında ve iç bağlantıların temel seoya etkisi hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı