google gibi getir aracı nedir, nasıl kullanılır - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 3 dk, 44 sn
Yazar sadık özdoğan / web master
2 kişi beğendi.
481 kere okundu}
22 Ağustos 2021

google gibi getir aracı nedir, nasıl kullanılır

Google gibi getir aracı nedir, nasıl kullanılır

Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda bir süredir kullanımdan kaldırılan ve yeniden getirilen google gibi getir aracından ve bu araçla ilgili tüm detayları sizlere anlatacağım.
Google gibi getir aracı nedir, nasıl kullanılır gibi tüm soruların cevaplarını bu yazıda öğreneceksiniz ve rahatlıkla google gibi getir aracını kullanacaksınız.
Eğer sizlerde hazırsanız google gibi getir aracını yakından inceleyebilirsiniz.

Google gibi getir aracı nedir

Google gibi getir aracı, google tarafından uzun yıllar boyu kullanılmış ancak kullanımdan kaldırılmıştı. geçtiğimiz yıl itibariyle yeniden güncellenerek kullanıma sunuldu.
Google gibi getir aracına google search console üzerinden erişerek hangi sayfaların botlar tarafından indexlendiğini görüntüleyebilir, indexlenmeyen sayfalarınızın hızlı bir şekilde indexlenmesi için ilgili url adreslerini yazarak google botlarını sitenize davet edebilirsiniz.
Google gibi getir aracının sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabilirim:

  • Sayfalarınızın hızlı indekslenmesi,
  • Google bot gözünden sitenizi görmek,
  • Sitede güncelleme gerçekleştirdiğinizde hızlı şekilde taranmasını sağlayabilirsiniz.

Yine aynı şekilde alt sayfalarınız olmak üzere sayfanızı botların gözünden görebilir ve varsa tarama sorunlarınızı giderebilirsiniz.

Google gibi getir aracı nasıl kullanılır

google search console
üzerinden web sitenizi doğrulayın.
Web sitenizin doğrulama işlemini bitirdikten sonra sol kısımda bulunan google gibi getir aracını açın. bu kısımda url adresi girmeden getir butonuna basarsanız sadece ana sayfanızı google botları gözünden görmüş olursunuz.
Web siteniz ile ilgili farklı bir url adresi girerekte url adreslerinizi google botlarının gözünden görebilir ve indexlenmeyen url adreslerinizi hızlı bir şekilde index almalarını sağlayabilirsiniz.

Url tarama sorunları

URL adresini girdikten sonra Durum bölümünde "Tamamlandı" veya "Kısmi" bilgisini görürsünüz. HTTP yanıtı size sayfanızın taranıp taranamadığına dair bilgi sunar.
Alınan sayfanın gerçek durumuna bağlı olarak "Yönlendirildi", "Hata", "Bulunamadı" gibi farklı durumları görebilirsiniz.
Tamda bu noktada eğer url tarama hatası alıyorsanız hatalı url adreslerinizi tespit edip gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir. aksi taktirde dizine eklenemeyebilirler.

Dizine ekleme isteğinde bulunma

URL adresinizi başarılı bir şekilde ekledikten sonra "Dizine eklenmesini iste" butonuna tıkladığınızda aşağıdaki iki seçenek ile karşılaşırsınız

  • Yalnızca bu URL'yi tara: Sadece iletilen adresi taramasını ve bu sayfa üzerinden diğer sayfalara yapılan bağlantıları taramamasını belirtmiş olursunuz.
  • Bu URL'yi ve onun doğrudan bağlantılarını tara: Sayfayı ve sayfada yer alan tüm bağlantılarınızı taramak için bu seçeneği tercih etmelisiniz.

Google botları, belirli tarihlerde sitenizi tararlar, dizine ekleme işlemi ile sayfalarınızı daha kısa sürede dizine eklenmesine yardımcı olur.
Google gibi getir aracının belli bir tarama limiti bulunmaktadır. hesabınızda kaçtane site olursa olsun bu siteler için geçerlidir. yani hesap düzeyinde url tarama kısıtlaması bulunmaktadır.
Google search console hesabınızda yer alan tarama istatistikleri sekmesi içerisindende google gibi getir aracına erişebilirsiniz.

Neden google gibi getir aracı kullanılmalıdır

Google gibi getir aracı kullanımdan kaldırıldıktan sonra, günlük düzenli olarak içerik üreten site sahipleri anında içeriklerini google arama motoruna bildiremiyordu, bu da bu tarz sitelerin index hızlarını düşürüyordu. genelde seo uzmanlarının kullandığı bir sistem haline gelen google gibi getir aracı ile içeriklerinizi hızlı bir şekilde google botlarına bildirmenize olanak sağlar ve bu sayede içerikleriniz hızla dizine eklenir.
Eğer günlük düzenli olarak içerik üretiyorsanız ve index hızınızda da düşüklük var sa url adreslerinizi manuel olarak eklemenizi sizlere tavsiye ederim. google botları bazı durumlarda bazı url adreslerini dizinlerine eklemeden giderler, böyle durumlarda da url adreslerinizi manuel olarak dizine ekleme işleni yapabilirsiniz.
Google gibi getir aracı ile ilgi soru ve sorunlarınızı yorum olarak bana iletebilirsiniz. iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan google search console'de item alanı eksik hatası ve çözümü başlıklı makalemizde google search console'de eksik item hatası ve çözümü, item alanı eksik breadcrumbs hatası ve item eksik alanı hatası nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı