ençok tercih edilen form platformları hangileridir? full rehber - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 4 dk, 59 sn
Yazar sadık özdoğan / blog tanıtımları
2 kişi beğendi.
162 kere okundu}
6 Mayıs 2022

ençok tercih edilen form platformları hangileridir? full rehber

En çok tercih edilen form platformları hangileridir? full rehber

Merhaba değerli okurlarım!
Web dünyasına ilkadım attığımda form platformları ile tanıştım ve uzun yıllardır form platformlarını kullandım ve inceledim.
Bu yazımda en çok tercih edilen form platformları hangileridir ve bu form platformlarının özellikleri nelerdir bunları aktarmaya çalışacağım.
Günümüzde çokta yaygın bir kullanımı olmasada halen geçerliliği olan ve eğer güzel bir şeyler yapılmak istenilirse hangi sistemleri tercih edebileceğinizi sizlere anlatarak fikir edinmenizde yardımcı olacağım.
Formlar günümüzde yaygın değiller ancak, bu kesinlikle form platformlarının kullanıldığı anlamına gelmesin ve ya form kurarsam başarısız olurum algısı oluşmasın zihninizde. yapacağınız işin gerekliliğine göre form kurmak isteyebilir ve ya blog sahibi olmak isteyebilirsiniz.
Form kuracağım ancak hangi sistem daha iyidir? sorusunun cevabını kendiniz bulmalısınız ihtiyaçlarınıza göre mevcut olan form sistemlerinden birini tercih etmeli ve projenizi hayata geçirmelisiniz.

Tercih edilen en iyi form sistemleri

Bu yazımızda dünya'da en çok tercih edilen ve kullanıcıları tarafından kabul görmüş form sistemlerini inceliyoruz.
Ben sizlere kendiminde yıllar önce kullanıp deneyimlediğim form sistemleri hakkında bilgiler sunacağım.
Hem ücretli, hemde ücretsiz form sistemleri hakkındaki bilgileri burada okuyabileceksiniz.
Peki en çok tercih edilen form sistemleri nelerdir, özellikleri nelerdir?

  • Vbulletin
  • Xenforo
  • PhpBB
  • MyBB
  • Bbpress

Vbulletin

Vbulletin form sistemi, ücretli bir yazılımdır. üst düzey form kullanıcıları tarafından tercih edilebilmektedir. arkasında bulunan büyük bir geliştirici topluluğunun olmasıyla birlikte bir çok eklenti ve tema desteği bulunmaktadır.
Vbulletin ile ilgili çözümlerin kolaylıkla bulunabilmesi sebebiyle ücretli form sistemleri arasından tercih edilebilmesiyle ön plana çıkmaktadır. güvenlik ve seo bakımından çeşitli eklentiler ile desteklenmektedir.
Kurulumu ve kullanımı oldukça basittir. kod bilgisi olmadan bile rahatlıkla vbulletin formu kurulabilir ve yönetilebilmektedir. belkide tek eksi yanı ücretinin oldukça yüksek olmasıdır. ancak sunduğu hizmet bakımından yinede tercihen ön pliana çıkmaktadır.
sistem gereksinimleri: php 5 ve üzeri, mysql 5 ve üzeridir.

xenforo

Xenforo form sistemide ücretli bir form yazılımıdır. ancak vbulletin'e göre daha uygun fiyatlar sunulmaktadır.
Xenforo, daha hızlı yüklenen bir form yazılımıdır, bununla birlikte güvenlik konusunda oldukça iyi bir sistemdir.
Sosyal medya ile giriş özelliği sunulmaktadır. kurumsal şirketlerin topluluk oluşturmalarında oldukça tercih edilen xenforo yazılımı en iyi ücretli form sistemlerinin başında gelmektedir.
Günümüzde yaygın olarak kullanılan Xenforo yazılımını deneyimlemek isterseniz kesinlikle pişman olmazsınız.

PhpBB

Ücretsiz form yazılımlarının başında gelen phpbb form sistemi açık kaynak olarak dağıtılmaktadır. eklenti ve tema desteği ve sunduğu çözümler ile büyük topluluklara hitap etmektedir.
Tek eksiği mobil optimizasyon olsada kesinlikle sunulan destekler ile ücretsiz olarak bir form sistemi kullanılacaksa phpbb tercih edilmelidir. büyük topluluklar oluşturmak için oldukça idal bir form yazılımıdır.
Basit bir arayüzü ve kurulumunun kolay olmasıda bir diğer yönedür.

MyBB

MyBB
form kurmak için bir diğer en iyi ücretsiz forum yazılımı ve ideal sistem, eski My Bulletin Board olan MyBB’dir.
MyBB yazılımıda tıpkı PhpBB gibi açık kaynak form sistemlerinden birtanesidir. sunduğu çeşitli eklenti ve temalar ile özelleştirilebilmektedir.
Bir sorun halinde çözüme kavuşturabilecek bir destek ve çözüm merkezinin olmasıda MyBB yazılımının nedenli önemli ve tercih edilmesi gereken form sistemlerinden birtanesi olduğunu göz önüne sermektedir.

Bbpress

bbpress
Wordpress kullanıcılarının bir form yazılımı kullanabilmeliri için yapılmış bir wordpress eklentisi olan Bbpress ile kaliteli formlar oluşturabilirsiniz.
Bir form yazılımında bulunması gereken tüm özellikler hemen hemen bulunmaktadır ve blog sahibi olmanın yanı sıra form ile bir topluluk oluşturmak istendiğinde ve wp kullanmaya aşina olanların rahatlıkla kullanabileceği bir sistemdir.
Wordpress ile birlikte çalışan Bbpress, WordPress alt yapısını kullanarak form sitesi oluşturmanıza imkan sağlamaktadır.

Deneyimlediğim form yazılımları

Web dünyasına o dönemin en popüleri olan form yazılarımları ile giriş yaptım ve yukarıda bahsettiğim birçok form sistemini bizzat kullanıp tecrübe ettim.
Bu deneyimlerimi

  • Vbulletin
  • PhpBB
  • MyBB

form yazılımlarını kullanarak Web dünyasına merhaba demiş oldum.
Peki hangi form sistemini tercih etmeliyiz?
Eğer ücretli bir form sistemi kullanmak istiyorsanız, yıllardır kullanmış olduğum Vbulletin yazılımını kullanmanızı tavsiye ederim. form konusunda oldukça başarılı ve ihtiyaçlarınızı fazlasıyla karşılayacak bir yazılımdır.
Başlangıçta ücretsiz bir form yazılımı ile başlayarak kendinizi geliştirmek ve büyük topluluklara ulaşmak istiyorsanız kesinlikle PhpBB form yazılımını kullanmalısınız. formunuzu büyüttükten sonra Vbulletin form yazılımına kolaylıkla geçiş sağlayabilirsiniz.

Sonuç

Formlar eskisi kadar popüler olmayabilir ancak halen geçerliliği olan ve başarılı projeler yürütebileceğiniz bir altarnatif olarak bir kenarda sizleri beklemektedir.
Sizler için derlediğim en iyi form sistemlerini bu yazıdan okuduğunuzda hangi form yazılımını tercih edeceğinizi belirlemiş ve projenizi hayata geçirmiş olacaksınız.
En çok tercih edilen form sistemleri ile ilgili soru ve sorunlarınızı yorum olarak bana iletebilirsiniz.
İyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan dünya'nın en iyi cms sistemleri hangileridir başlıklı makalemizde cms nedir, drupal ve dünyanın en iyi cms sistemleri hangileridir hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Benzer Yazılarım

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı