wordpress devamını gör butonu - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 6 dk, 48 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
1820 kere okundu}
5 Şubat 2021

wordpress devamını gör butonu

wordpress devamını gör butonu

Merhaba değerli okurlarım.
Bu yazımda sizlere wordpress cms sisteminin bir özelliğinden bahsedeceğim.
Devamını gör butonu:
Bir çok wordpress sitesini gezmişsinizdir, bu sitelerde yazıların bir kısmından sonra devamını gör, okumaya devam et, read more... gibi butonlar ve ya bağlantılar görmüşsünüzdür.
Wordpress'in bu özelliği sayfa görünümü açısından oldukça önemli bir durumdur. seo açısından kalabalık bir sayfa görünümü olmaması gerekmemektedir. bu durumda oldukça hoş bir durum haline gelmektedir.
Bazı wordpress temalarında devamını gör şeklinde bir buton bulunmamaktadır ne yazikki.
Bu tip temalarda ana sayfayı kalabalık gösterdiği için ya tercih edilmemekte, ya da devamını gör butonu nasıl eklenir diye araştırılmaktadır.
Ben bu yazımda baştan sona kadar bu konuda sizlere detaylı ve kapsamlı bilgiler vereceğim. bu yazıyı okuduğunuzda artık böyle bir sıkıntınız kalmayacak.

devamını gör butonu ekleme

Yazılarınıza devamını gör butonu eklemenin bir kaç yöntemi bulunmaktadır:
şimdi tek tek bu yöntemleri ele alarak işe koyulalım.

Yazı editörü üzerinden yazıları devamını gör butonu ekleme

Yazınızı yazdınız ve temanızda devamını gör butonu bulunmuyor ve tek tek eklemek zorundasınız diyelim.
Ben wordpress kullanmaya ilk başladığım yıllarda sağlıklı bilgi bulamamış ve tek tek yazılarıma devamını gör butonu ekliyordum o yüzden bu konuda epey bir idmanlıyım.
Yazınızı yazdıktan sonra yazı editöründe yer alan devamını gör butonunu yazınızı hangi cümleden itibaren bölmek istiyorsanız o kısımda kullanın, yazınızı kayıt ettiğinizde yazınızda devamını gör butonu olduğunu göreceksiniz.
Bu yöntem epey uğraştırıcı ve daha önceki yazılarınıza uygulamak zaman alacağından ben bu yöntemi pek tercih etmemekteyim.
Tüm yazılarınızı etkileyecek bir yöntem bulunmaktadır, bu yöntemi kullanarak tüm yazılarınız için devamını gör butonu ekleyebilirsiniz.

functions.php dosyasına kod ekleyerek devamını gör butonu yapma

Yukarıdaki bahsettiğim yöntem sizi her yazı için epey uğraştıracaktır.
Tüm yazılarınızda ve bundan sonraki yazacağınız tüm yazılarda temanızın functions.php dosyasına kod ekleyerek yapmanız mümkündür.
bu kodu temanızın functions.php dosyasında uygun yere ekleyin.
php kod:
function new_excerpt_more($more) {
global $post;

    return
 '… ' . 'Devamını Oku »' . '';

}
add_filter('excerpt_more', 'new_excerpt_more');
temanızda devamını gör butonu yok ise bu kod yazılarınıza devamını gör butonu ekleyecektir.

kaç kelime sonrasına devamını gör butonu eklensin

Devamını gör butonu yapmış olabilirsiniz ve ya temanızda devamını gör butonu bulunuyor olabilir.
Bazı temalarda özet kelime sayısını belirlemenize olanak verilmektedir. ancak bazı temalarda devamını gör butonu vardır ancak özet kelime sayısını belirleyemezsiniz.
temanızın functions.php dosyasında uygun yere vereceğim kodları ekleyerek kaç kelimeden sonra devamını gör butonu gözükmesini istiyorsanız belirleyebilirsiniz.
php kod:
function new_excerpt_length($length) {
return 100;
}
add_filter('excerpt_length', 'new_excerpt_length');
burada kaç kelime istiyorsanız 100 yazan yerle istediğiniz kelime sayısını değiştirmeniz yeterli olacaktır.

read more yazısını türkçeleştirmek

“Read More” yazısını değiştirme bazen sinir bozucu boyuta ulaşabilir. Çoğu tema bunun değişimini tema ayarlarında izin verse de bazı temalarda bunu değiştirmek işkenceye dönüşebilir.
Ancak bu işkencenize son vermek adına bu yazıyı yazmak istedim.
sizlere anlatacağım bir kaç yöntem ile read more yazısını türkçeleştirebileceksiniz.

tema ayarlarından read more yazısını değiştirme

Öncelikle WordPress admin paneline giriş yaparak Görünüm altında Özelleştir‘e tıklıyoruz ve bu kısımda Blog ayarlarının olduğu bölümü buluyoruz. Her temada bu kısım farklılık gösterecektir.
Tüm menülere tek tek hızlıca bakarak ilgili ayarı bulabilirsiniz. Örneğin ben Frontpages Section başlığı altında buldum Blog ayarlarını. İlgili ayarı bulduktan sonra “Read More” değişimine izin veriyorsa istediğimiz Türkçe kelimeyi buraya yazıyoruz. “Devamı…” “Devamınu Oku” “Okumaya Devam Et” vs.

kod müdahalesiyle read more yazısını değiştirme

Bu bölümde biraz kodlara müdahale edeceğiz. web Sitenizin yedeğini almanızı öneririm.
Sitenin admin panelinden Görünüm altında Tema Düzenleyici linkine tıklayarak temanın kod kısmına giriyoruz. Bazı temalar “Bu alt tema bir ebeveyn temadan şablonlar miras almış,” şeklinde başka temanın şablonunu kullanabilir buna dikkat etmelisiniz.
Burada arayacağımız dosya adları index.php, single.php, archive.php, content-page.php, content-single.php, content.php bu dosyaları tek tek kontrol ederek (ctrl + F tuşlarına basarak) “Read More” yazısını arayın. Tüm bulduğunuz yazıları istediğiniz “Devamını oku” şeklindeki yazı ile değiştirin. Cache kullanıyorsanız temizleyerek “Read More” yazısının değiştiğini kontrol etmelisiniz.

notepad ile read more yazısını değiştirme

Yukarıdaki işlemler de işe yaramadı ise kod kısmından değiştirme yönteminden son seçeneği deneyebilirsiniz.
Bunun için FTP programı ile Public_html dosyasına, ardından wp-includes ardından Themes klasörünü indirin. Notepad++ programını açın ve üstten Ara bölümüne girin ve Dosyalarda Ara butonuna basın ve aranacak terim olarak “Read More” yazın.
Alt kısımda bulduğu tüm “Read More” yazılarının yolunu gösterecektir. İlgili klasörlere girerek istediğiniz yazı ile değiştirin ve kaydedin. Ardından Ftp programı ile güncel dosyaları siteye yükleyin ve Cache temizledikten sonra “Read More” yazısının değiştiğini kontrol edebilirsiniz.

eklenti kullanarak read more yazısını değiştirme

Yukarıdaki yöntemleri denediniz bir türlü “Read More” yazısını değiştiremediniz mi?
Tema üreticileri bunu neden düşünemez anlamış değilim. En alttaki copyright yazısını bile değiştirmeye izin verirken (ücretsiz temalarda. Ücretlilerde zaten değiştirebiliyorsunuz.) “Read more” yazısını değiştirmeye izin vermemekteler.
Artık son çare olarak eklenti ile değiştirmelisiniz. Bunun için gerekli olan eklentinin adı:
More Link Modifier
eklentisidir.
eklentiyi ister arama kısmından arayayarak bulabilir istersenizde indirip ftp yoluyla yükleyebilirsiniz. hangi yöntem kolayınıza geliyorsa bu iki yöntemden birini seçerek eklentiyi yükleyin ve aktif edin.
Eklenti Wp Admin panelinde Ayarlar / More Link şeklinde gözükecektir. Eklentiye tıklayarak panele girin.
Yapacağınız iki işlem var.
Custom Link Text: kısmına “[TITLE]Devamı…” yazmanız. “Devamı..” yerine istediğiniz terimi yazabilirsiniz. Ardından Limits for Title başlığı altında Limit title by number of characters seçeneğini işaretleyin. En altta Update Options tıklayarak kaydedin.
artık read more yazısının değiştiğini kontrol edebilirsiniz. read more yazısı değiştiyse kendinizi tebrik edebilirsiniz.
wordpress devamını gör butonu ile ilgili tüm merak edilenleri ve yapılması gerekenleri bir araya toplayıp sizlere yazmak istedim. umarım faydalı bir yazı olmuştur.
soru ve sorunlarızı yazımın altındaki yorum yaz kısmından bana ulaştırabilirsiniz.
iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wordpress web site hızlandırma yöntemleri başlıklı makalemizde wordpress cache, wordpress cdn ve wordpress web site hızlandırma hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
merhaba! filezillada yer alan dosyayı silseniz olmaz. dediğiniz gibi .htaccess dosyasına kod ekleyerek çözmek en temiz yöntemdir.
yigit
Merhaba xmlrpc dosyası filezilla da en altta görünüyor direk dosyayı silsek olmuyormu? Olmuyor ise en ideali verilen kodları .htaccess eklemekmi?…
sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.

Yukarı