bir sitenin wordpress olup olmadğını nasıl anlarız? ayrıntılı anlatım - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU - SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 4 dk, 4 sn
Yazar sadık özdoğan / wordpress
2 kişi beğendi.
77 kere okundu}
8 Mayıs 2022

bir sitenin wordpress olup olmadğını nasıl anlarız? ayrıntılı anlatım

Bir sitenin wordpress olup olmadığını nasıl anlarız? ayrıntılı anlatım

Bir sitenin wordpress olup olmadığını anlama
Merhaba değerli okurlarım!
Bu yazımda bir sitenin
wordpress
ile yapılıp yapılmadığını nasıl öğrenebiliriz, hangi yöntemleri kullanabiliriz? bunları ayrıntılı bir şekilde anlatacağım.
Bir sitenin hangi yazılımla yapıldığını belki birçoğumuz merak ediyoruz ve o tarzda bir siteye sahip olmak isteyebiliriz, zira wordpress ile bir çok alanda web siteleri yapılmakta ve web dünyasının %45'ini oluşturmaktadır.
Wordpress altyapısı ile; kişisel blogtan tutunda firma, haber, e-ticaret sitelerine kadar bir çok alanda web siteleri yapılmaktadır.
Ben halen beğendiğim bir sitenin nasıl yapıldığını merak eden birisi olduğumdan belki merak edenler vardır diye böyle bir yazı yazmaya karar verdim. sizlerde merak ediyorsanız ve beğendiğiniz bir sitenin wordpress ile hazırlanıp hazırlanmadığını merak ediyorsanız aşağıda sizler için anlatacağım yöntemleri kullanabilirsiniz.

Bir sitenin wordpress olup olmadğını anlama yöntemleri

Bir sitenin wordpress olup olmadığını anlamanın bilinen üç yöntemi vardır. bende sizlere bu yöntemleri en ayrıntılı bir şekilde anlatacağım. peki bu yöntemler nelerdir?

  • Giriş panelini kontrol etme
  • Sayfanın kaynak kodlarını inceleyerek tespit etme
  • üçüncü taraf uygulamalar kullanarak tespit etme

Giriş paneleni kontrol etme

Tüm cms sistemlerinde olduğu gibi wordpress'inde bir giriş paneli bulunmaktadır. giriş panelini kontrol ederek sayfanın açılıp açılmadığına bakabilirsiniz.
Her ne kadar çeşitli tasarımlar yapılsada bir wordpress sitesinin giriş paneli arayüzünü anlamak oldukça kolay bir işlemdir.
Web tarayıcınızı açın ve adres satırına şu url adresini yazın:
www.siteadi.com/wp-login.php
Eğer sayfa açılıp giriş paneli karşınıza çıkıyorsa incelediğiniz site wordpress tabanlı olduğunu öğrenmiş olacaksınız.
Web sayfası açılmıyorsa bu sitenin wordpress olmadığını kesinlikle göstermeyecektir. çeşitli eklentiler kullanılarak giriş panelinin url adresi değiştirilmiş ve engellenmiş olabilir. bmu yüzden aşağıda yer alan yöntemlerede göz atabilirsiniz.

Sayfa kaynağını kullanarak wordpress olup olmadığını anlama

Bir sitenin wordpress ile yapıldığını anlamanın bir diğer yoluda sayfa kaynağını görüntüleyerek öğrenmektir.
Belkide birçoğumuz sayfanın kaynak kodlarına erişmek için bu yöntemi kullanıyoruz, peki wordpress ile hazırlandığını nasıl öğreneceğiz?
İncelemek istediğiniz web siteyi açın, sayfa açıkken sağ tıklayarak "sayfa kaynağını görüntüle" seçeneğine tıklayın.
Açılan sayfada o sayfaya ait html kodlarını göreceksiniz. "ctrl+f" tuşlarını kullanarak bir takım aramalar yapmanız gerekecek.
wp-content, wp-includes aramalarını yaptığınızda aramalar ile eşleşen sonuçlar karşınıza çıkıyorsa web site wordpress ile oluşturulmuştur.
wp-content
wp-includes
ayrıca: Bu terimlerin haricinde, web sitenin bir boş tarafına gelip, sağ tık, Öğeyi Denetle, CTRL + F Yapıp “WordPress” Kelimesini de arata bilirsiniz.
Bu yöntem sizleri uğraştırıyorsa merak etmeyin daha basit bir yöntem kullanarakta sitenin wordpress ile hazırlanıp hazırlanmadığını öğrenebilirsiniz.

Üçüncü taraf uygulamalar kullanarak wordpress olup olmadığını anlama

Bir sitenin wordpress olup olmadığını anlamanın bir diğer yoluda üçüncü taraf yazılımlara baş vurmaktır.
Yukarıdaki anlattığımız işlemi sizin yerinize yapan
isitwp.com
Web sitesini ziyaret ederekte bir sitenin wordpress ile hazırlanıp hazırlanmadığını öğrenebilirsiniz.
Ayrıca sitenin bir güzel özelliğide, eğer ki kullanılan wordpress teması veritabanındaki kayıtlar ile eşleşiyorsa kontrol ettiğiniz sitenin temasınıda öğrenebilirsiniz. siteye ait diğer bilgileride görebilirsiniz.
isitwp.com
sitesini açtıktan sonra, merak ettiğiniz web sitenin url adresini yazıp analyze web site butonuna basmanız yeterli olacaktır, kısa bir süre sonra tarama gerçekleşecek ve ilgili sitenin wordpress olup olmadığını kolaylıkla öğrenebileceksiniz.

sonuç

Beğenilen bir site hakkında bilgi edinmek bir çok kişinin merak ettiği bir konu olduğunu söyleyebilirim. özellikle wordpress kullanılıyorsa ve bir site hoşunuza gitmişse sitenin wordpress olup olmadığını anlamak oldukça kolay bir işlemdir. yalnızca bir kaç dakikanızı ayırarak bunu öğrenebilirsiniz.
Sizlerin farklı yöntemleri var ise bizimle paylaşabilir ve yazımıza eklenmesini sağlayabilirsiniz. ancak bu yöntemler en kolay ve herkesin rahatlıkla uygulayacağı yöntemlerdir.
Bir sitenin wordpress olup olmadığınıöğrenme ile ilgili uygulayacağınız tüm yöntemlerin yer aldığı bu yazımı okuyabilir ve merak ettiklerinizi yorum olarak bana iletebilirsiniz.
İyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan wordpress yazı ve sayfa kopyalama nasıl yapılır? hangi yöntemler kullanılır full rehber başlıklı makalemizde Duplicate Page and Post eklentisi ve kullanımı, eklenti kullanarak wordpress yazı ve sayfa kopyalama ve eklentisiz wordpress yazı ve sayfa kopyalama hakkında bilgiler verilmektedir.

2 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015 yılından itibaren sadece wordpress üzerine çalışmalar yürütmekteyim. bu blogla birlikte tüm deneyimlerimi siz okurlarıma aktarmaya çalışacağım.

Yorum Yazın
*

code

site içi arama

sadık özdoğan
Yorumunuz için teşekkür ederim.
Plotter
En çok tercih edilenleri belirtmişsiniz gerçekten faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.
sadık özdoğan
Allah sendende razı olsun kardeşim. sizlerin bilgilenmesi beni mutlu eder kardeşim.

Yukarı