alexa nedir | SADIK ÖZDOĞAN KİŞİSEL BLOĞU
Okuma süresi: 7 dk, 45 sn
Yazar sadık özdoğan / web master
1 kişi beğendi.
2557 kere okundu}
19 Kasım 2020

alexa nedir

alexa

alexa

alexa nedir

merhaba değerli arkadaşlar.
tüm web site sahiplerinin yakından takip ettiği ve web site trafiklerinin ölçümlerine göre takibini yaptığı alexa hakkında bilgiler vermek için bu yazıyı yazmak istedim.
aslında bu yazıyı yazmakta geçkaldığımı düşünüyorum ama, "geç olsunda güç olmasın" demişler.
eğer alexa hakkında kapsamlı bir bilgi arıyorsanız bu yazıyı okumadan geçmeyin derim ben.
eğer alexa hakkında bilgi istiyorsanız deneyimlerimden yola çıkarak hazırladığım bu yazıyı okuyabilir ve gerekli bilgileri edinebilirsiniz.
ayrıca:
alexa sıralamasını düşürme
başlıklı yazımı okuyarak alexa sıralamanızı düşürme konusunda bilgi edinebilirsiniz.

alexa nedir, ne işe yarar

1996 yılında bağımsız bir şirket olarak kurulan ve 1999’da Amazon’un bünyesine katılan Alexa, web trafiği analizleri yaparak sitelerin daha fazla kişiye ulaşmalarına yardımcı olmak için çeşitli sezgisel ürünler ortaya koymaktadır.
Alexa, web sitelerinin popülerliğini çeşitli parametreler kullanarak hesaplar, trafiği arttırmak isteyen sitelere bir nevi danışmanlık hizmeti sunan bir şirkettir.
Alexa, kısaca web ölçümleme ve SEO araçları hizmeti sunan bir şirket olarak tanımlanmaktadır.
Bilginin güç olduğunu savunan bu şirket, web sitelerini ziyaretçi trafiği ve davranışları üzerinden değerlendirmekte, çeşitli araçlar geliştirerek daha iyi bir platform olması adına farklı öneriler sunmaktadır.
Mevcut tarayıcıya eklenen Alexa Toolbar adlı bir eklenti, kullanıcıların hangi sitelere girdiği ve ne kadar zaman geçirdiği gibi verileri kayıt altına almaktadır. Çeşitli parametreler doğrultusunda siteleri analiz eden web trafik ölçüm şirketi, onları 1’den itibaren azalan popülerlik derecesi doğrultusunda sıralamaktadır.
Alexa, sadece eklentiyi kullanan ve hareketlerinin takip edilmesine onay veren kitle üzerinden değerlendirmelerini yapmaktadır. Tüm internet kullanıcılarının verileri hesaba katılmadığı için %100 doğru bilgi verdiği düşünülmese de çoğunlukla site trafikleriyle verileri örtüşüyor.
Sisteme kayıt olan siteler, web sitelerine eklenen Alexa Sıralama Sertifikası sayesinde ziyaretçilerin site içerisindeki hareketlerinin anonim olarak izlenmesini sağlıyor. Sertifika üstünden elde edilen veriler, ilgili web siteleri için daha sağlıklı bir değerlendirme yapılabilmesine de imkân tanıyor.
Günümüzde, arama motorları kullanıcılarının yaptığı arama ve ziyaret ettiği site gibi verileri analiz ederek reklamveren ve site sahiplerine yardımcı olan araçlarla hizmet sunmaktadır. Alexa, farklı tarayıcı ve arama motoru kullanıcılarının verilerini değerlendiriyor, geçirilen süre ve ziyaret edilen sayfa gibi bilgileri de ediniyor.
Eskisi kadar popüler olmasa da verileri bir sitenin başarısını değerlendiren ve site sahiplerinin stratejilerine yön veren kaynaklardan biri haline gelmektedir. Özellikle, rakip siteleri birbiriyle kıyaslaması ve sertifikalı ölçüm metodlarıyla sitelerin popülerliğini ispatlama fırsatı tanıması yerini farklı kılmaktadır.

Alexa Sıralaması Nedir

Bir web siteinin kaç kişi tarafından ne sıklıkla ziyaret edildiği, ziyaretçilerin sitede geçirdiği ortalama süre ve kaç sayfada dolaştıkları, reklamverenleri direkt olarak ilgilendirir.
Sitenin ticari değerinin organik ziyaretçi oranı ve kalitesiyle doğrudan bağlantılı olduğu bilinmektedir. Alexa sıralaması, web sitelerinin popülerliği hakkında önemli veriler ortaya koymaktadır.
Alexa rank olarak da bilinen sıralama, son üç aylık zaman dilimindeki veriler baz alınarak hazırlanır. Hangi kaynak üzerinden siteye gelindiği, sayfa görüntüleme sıklığı gibi veriler kullanılarak site performansları değerlendirilir. En düşük site sıralaması rakamı, en yüksek ve kaliteli ziyaretçi sahibi siteyi gösterir.

alexa rank nasıl sorgulanır

Bir web sitenin, Alexa sıralamasında yer alabilmesi için belirli bir trafiğe sahip olması gerekir. web Sitenizin değerlendirilebilecek bir verisi yoksa web sitenizi sıralamaya dahil etmez. Alexa sıralama sorgulama, alexa.com'daki ücretsiz araçlar bölümünde yapılır.
Web Site Trafik İstatistikleri aracı, sıralamanız hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.
Web Site Trafik İstatistikleri, sıralama öğrenme aracı olmaktan çok daha fazlasını size sunar. Ziyaretçilerin hangi anahtar kelimeleri kullanarak size ulaştığından ortak hedef kitleye sahip olan web sitelerine kadar pek çok farklı veriye ulaşmanızı sağlar.
web Sitenizin web trafiği analizi, ziyaretçileri uzaklaştıran hataları ve daha fazla trafik almanın yollarını öğrenmenize yardımcı olmaktadır.
Alexa web site sıralaması sorgulama işlemi, arama kutusuna Web Site Trafik İstatistikleri sayfasındaki web site adı yazılarak yapılmaktadır.
Sıralama, site trafiğini arttırmanızın yanı sıra hedeflediğiniz kitleye daha kolay nasıl ulaşabileceğiniz konusunda size yardımcı olur. Değişen sıralama verileri, site performansınızı yakından takip etmenizi sağlar.

alexa sıralaması nasıl düşürülür

Halk arasında Alexa sıralaması yükseltme olarak dile getirilse de bir sitenin başarılı olması için sıralamanın düşmesi gerekiyor. Alexa sıralamasında ilklerin içerisine girilebilmesi için kabaca ziyaretçi trafiğinin ve ziyaretçilerin geçirdiği sürenin artması zorunludur .
Kullanıcı dostu detaylar ve kaliteli içerik, bir sitenin daha fazla kişi tarafından ziyaret edilmesini sağlayan unsurların başında gelir. SEO çalışmaları, doğru kanallara verilen reklamlar ve yüksek ziyaretçi alan platformlardan gelecek linkler, sıralamada üstlere çıkmanıza yardımcı olmaktadır.
Sıralamanın düşürülmesinin bir diğer yolu da sitelerin Alexa sistemine kaydolmasından geçer. Alexa Widget gibi eklentiler kullanmak ve site ziyaretçilerinden Alexa Tool indirmelerini rica etmek gibi site trafiğinin ölçülmesine yönelik adımlar, sıralamanızın düşmesine katkı sağlar.
Alexa üzerinden sitenizin aldığı her olumlu yorum ve puanlama, üst sıralara çıkmanızı etkileyecektir.
Alexa sıralamasını düşürmek için gerçek kullanıcıların ziyaretlerine dayanmayan tıklamalar, arama motorları tarafından alışılmışın dışında olarak değerlendirilip, web sitenizi hlisteden çıkartılmasına neden olabilmektedir.
Arama motorları tarafından dikkate alınmamak uzun vadede trafiğinizin azalmasına neden olur.
Organik ziyaretçi sayısını arttırmak kalıcı bir başarı elde etmenin tek yoludur. Özgün ve kaliteli içerikler, kullanışlı bir arayüz ve sitenizdeki içerikleri sosyal medya ağları ve diğer platformlarda paylaşacak sadık kullanıcılar; yavaş ama emin adımlarla ilerlemenizi sağlar.

alexa kullanmanın avantajları

İnternetin yeni yaygınlaştığı dönemden beri varlık gösteren Alexa, herhangi bir web sitesi hakkında veri sahibi olmak için ilk bakılan araçlardan biridir. Ücretli ve ücretsiz pek çok aracı bulunan web trafik analiz şirketleri, web site sahiplerinin başarılarını arttırmaları için farklı çözümler sunmaktadır.
Alexa, web site sahiplerinin daha fazla kişiye ulaşması için neler yapmaları hususunda önerilerde bulunmaktadır. Rakip sitelerle çeşitli karşılaştırmalar yapmalarına olanak verir. Arama motorları üstünden daha fazla ziyaretçi gelmesi için anahtar kelime önerilerinde bulunur. Diğer taraftan, reklamverenlerin doğru kanalı seçmesine yardım eder.
Alexa sıralaması ve araçları, rakipleri arasından sıyrılmak isteyen web site sahiplerinin yanı sıra web site sahiplerine danışmanlık hizmeti sunan uzmanların en büyük yardımcıları arasında yer almaktadır. SEO için doğru anahtar kelimelerin belirlenmesinden backlink performansı gibi veriler, uzun vadede başarı isteyenler için benzersiz fırsatlar sunar.
Bir reklamın başarılı olabilmesi için hedeflenen kitleyle buluşması gerekmektedir. Reklamverenler, bu sebeple web sitenin sahip olduğu organik ziyaretçi oranına, web siteyi aktif olarak kullanıp kullanmadığına ve ziyaretçilerin hedeflediği kitle arasında yer alıp almadığına büyük önem verir.
Alexa sıralaması üst sıralarda olan siteler, reklamverenlerin daha geniş kitlelere ulaşabilmesini sağlar.
Bir televizyon programının başarısı nasıl aldığı ratinglerle ölçülüyorsa, bir web sitenin sıralaması süreci de performansı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlar. web Siteye ziyaretçi çekmek için yapılan çalışmaların başarılı olup olmaması da sıralamadaki değişimle kendini ortaya koymaktadır.
Alexa Internet, bir sitenin ülke ve dünya çapında olmak üzere iki ayrı sıralamasını öğrenmenizi sağlar. Dünya sıralaması, Çin gibi nüfus yoğunluğu yüksek ülkelerin kullanımlarından direkt olarak etkilenmektedir. Reklamverenler ya da web site sahipleri, genellikle hedef kitlelerine yönelik çalışmalar yaptıkları için çoğunlukla ülkelere yönelik sıralamalara odaklanmayı tercih ederler.
genel olarak alexa hakkında söyleyeceğim şeyler bunlardır. soru ve sorunlarınızı yazımın altına yorum olarak bana iletebilirsiniz.
iyi bloglamalar herkese.

Bir önceki yazımız olan dofollow, nofollow linkler nedir başlıklı makalemizde backlink, dofollow ve link inşası hakkında bilgiler verilmektedir.

1 kişi beğendi.

sadık özdoğan Hakkında

2015ten itibaren sadece worddpress ile uğraşan kendi halinde biriyim.

Yorum Yazın
*

code

e-posta listeme katılın

en güncel yazılarımdan haberdar olmak için e-posta listeme katılın.

sosyal medya hesaplarım


Yukarı